آیا BIM هزینه طراحی را افزایش میدهد؟

BIM امکان دریافت تعداد نامحدودی پلان، برش ، نما و ... را بصورت مستقیم از مدل هوشمند میسر میسازد.

آیا BIM هزینه طراحی را افزایش میدهد؟
5 (100%) 2 votes

یافته های جهانی حاکی از کاهش قابل ملاحظه هزینه ها در صورت بهره گیری صحیح از متدولوژی مدل سازی اطلاعات ساختمان میباشد که این کاهش هزینه بیش از همه متوجه کارفرما خواهد بود. با اینحال این سوال مطرح میشود آیا بکارگیری BIM موجب افزایش هزینه برای دیگر عوامل پروژه علی الخصوص مشاور خواهد شد و به بیان دیگر آیا بکارگیری BIM هزینه طراحی را افزایش میدهد؟

یکی از فلسفه های BIM ایجاد تمرکز بیشتر و تلاش گسترده تر در فاز پیش از اجرا  به منظور بهینه سازی طرح میباشد و از ابزارهای آن تولید مدلهای هوشمند سه ، چهار و پنج بعدی خواهد بود. با توجه به اینکه این ایده ها به نظر یک محصول جدید و یک شرح خدمات جدید برای مهندسین مشاور ایجاد میکند، این شائبه به وجود می آید که آیا هزینه مشاورین در صورت استفاده از BIM افزایش خواهد داشت؟ پاسخ این سوال منفی است چرا که افزایش بهره وری و کیفیت کار و نیز از بین بردن نیاز به انجام فرایندهای زمانبر مرسوم ، هزینه تولید این خدمات جدید را به راحتی جبران کرده و مزیتی رقابتی نیز برای مهندسین ایجاد خواهد کرد و  این روند با کسب مهارت و تجربه بیشتر و با گذشت زمان روندی صعودی خواهد داشت.

در ابتدا  لازم است به نکته ای اشاره کنیم و آن اینکه ابزار اصلی بکارگیری BIM در بخش مهندسین مشاور نرم افزارهایی هستند که طراحی در این روش را پشتیبانی میکنند، نرم افزارهایی از قبیل Revit، Archicad و Tekla و Navisworks ، هزینه این نرم افزارها در سطح جهان رقم قابل ملاحظه ای از مجموع هزینه های BIM را تشکیل میدهد که برای هر رایانه به صورت متوسط مبلغی در حد چند ده هزار دلار هزینه در برخواهد داشت. با این وجود BIM در سطح جهان با استقبال روبرو شده است و نرم افزاری مانند Revit توانسته است محبوبیت فراوانی بدست آورد. در مقالاتی که در سطح بین المللی وجود دارد به تفصیل در خصوص نرخ بازگشت سرمایه  BIM پرداخته شده است و آمارها نیز نشان از مثبت بودن این نرخ در اکثر موارد دارد.

bim در طراحی

در روش سنتی، نقشه های دوبعدی و سه بعدی در کنار دیگر مدارک تصوری از پروژه را ایجاد میکنند، حال آنکه در BIM، مدل مجازی پروژه مرجع تولید تمامی نقشه ها و مستندات خواهد بود.

اما در ایران با توجه به عدم وجود قانون کپی رایت، بکارگیری این نرم افزارها هزینه ای برای شرکتها در برنخواهد داشت بجز اینکه نیاز به پرسنل آموزش دیده خواهند داشت. ذکر همین نکته در کنار تجربه جهانی شرکتهای بزرگ طراحی و مهندسی در پیاده سازی BIM بدون تحمیل هیچگونه هزینه اضافه به کارفرمایان، به تنهایی توجیه قاطعی برای لزوم استفاده مهندسین مشاور از این روش خواهد بود و کارفرمایان نیز به عنوان عاملی که بیشترین منفعت را از BIM خواهد برد باید بر این قضیه تاکید نمایند.

در مقایسه ای ساده باید گفت زمانی که طراحی با کمک رایانه CAD جایگزین طراحی دستی شد، در ابتدا برخی طراحین تصور میکردند برای ارائه رایانه ای نقشه ها باید هزینه بیشتری از کارفرما دریافت کنند، اما به سرعت این موضوع منتفی گردید چرا که علاوه بر افزایش کیفیت کار، نرخ بهره وری طراحین در بخشهای مختلف با بکارگیری CAD افزایش چشم گیری را نشان میداد که این خود منجر به کاهش هزینه تمام شده برای مهندسین مشاور بوده است. حال با توجه به اینکه مزایای BIM نسبت به CAD به مراتب بیشتر از مزایای CAD نسبت به نقشه کشی دستی میباشد، هم اکنون نیز حرکت به سوی استفاده از این روش از سالهای گذشته در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته است و مهندسین طراح علی الخصوص در بخش معماری از پیشگامان بکارگیری نرم افزارهای BIM در ایران بوده اند و امروزه کمتر پروژه شاخصی را میتوان یافت که از مدلهای BIM بی بهره بوده باشند.

افزایش بهره وری علی الخصوص در زمان ایجاد تغییرات در طرح و به حداقل رساندن احتمال اشتباه و خطا در طراحی از مزایای اصلی BIM برای مشاورین خواهد بود، هرچند که بکارگیری فرایندهای آن در هنگام طراحی رشته های مختلف نیز امروزه از اهمیت فراوانی برخوردار شده است. دکتر ناواری در کتاب ” BIM چارچوبی برای طراحی سازه”  اشاره میکند که دیگر زمان اینکه از یکسری نقشه دو بعدی جزیره ای برای بدست آوردن تصوری از طرح استفاده کنیم منقضی شده است و شایسته است مهندسین به این نکات توجه داشته و هرچه سریعتر به حرکت جهانی BIM بپیوندند تا تاخیر طولانی ایران در این بخش به تدریج جبران شود.

BIM امکان دریافت تعداد نامحدودی پلان، برش ، نما و ... را بصورت مستقیم از مدل هوشمند میسر میسازد.

BIM امکان دریافت تعداد نامحدودی پلان، برش ، نما و … را بصورت مستقیم از مدل هوشمند میسر میسازد.