استفاده از BIM در پروژه های راه

استفاده از BIM در پروژه های راه

به این نوشته امتیاز دهید

علاوه بر پروژه های ساختمانی، استفاده از BIM در پروژه های راه نیز در حال گسترش است.  اخیرا شرکت Hyder Consulting که یک شرکت مشاور بین المللی بوده و در تیم مشاور برج خلیفه دبی نیز مشارکت داشته است، در طراحی یک آزاد راه شش محوره در قطر  از تکنیکهای BIM استفاده کرده است تا بتواند بر چالشهای پیچیدگی این پروژه فایق آید.

این پروژه که بخشی از برنامه گسترده قطر در زمینه آزادراهها میباشد، از نرم افزارهای پلتفرم Autodesk از قبیل Civil 3d و Navisworks در کنار 3Ds Max بهره گرفته است تا با توجه به فشردگی فضای این آزاد راه با توجه به اماکن اطراف آن بتواند به خوبی برنامه ریزی و طراحی گردد.

با توجه به ارزش زیاد زمینهای اطراف در برخی مواقع عرض مسیر قابل دسترس تنها 40 متر بوده است و با استفاده موثر از طراحی های مبتنی بر مدل، تحلیل و نیز شبیه سازی و تصویرسازی های مناسب، این مشاور انگلیسی را قادر ساخت که به تمامی این چالشها غلبه کرده و با استفاده بهینه از منابع، اطلاعات ساختار دهی شده ای را نیز برای تسهیل تصمیم سازی ها ایجاد نماید.

استفاده از مدلسازی اطلاعات ساختمان در پروژه های راه

استفاده از BIM در پروژه های راه _ تصویر نمایشی است

در این پروژه از نرم افزار Navisworks برای ایجاد بستر همکاری و هماهنگی میان اعضای تیم پروژه بهره گرفته شده تا در کنار مدل BIM بتواند ارتباط  میان عوامل پروژه که در سه قاره مختلف بوده اند را تسهیل نماید. ( مشاور این پروژه KBR در آمریکا مستقر بوده است).

در مراحل آتی قرار است برنامه ریزی چندین بعدی پروژه نیز با استفاده از نرم افزار Navisworks انجام پذیرد تا لینک میان مدل و برنامه زمابندی برقرار شده و شبیه سازی ها و کشف تداخلات صورت پذیرد. در عین حال تصویرسازیهای واقعی با استفاده از 3d max نیز در این پروژه به کار گرفته شده است.

علاوه بر این با توجه به سیاست دولت قطر در زمینه ایجاد بانک اطلاعاتی و مستندسازی کامل از پروژه ها با استفاده از BIM، به منظور تسهیل در کار بهره برداری و نگهداری و تعمیرات، یک مدل اطلاعاتی نیز برای این پروژه تعریف شده است تا بتواند به بعد I نیز پوشش مناسبی دهد.

مشاور مدیریت پروژه KBR که در آمریکا قرار دارد مسئول راهبری و ساماندهی کل برنامه آزادراههای قطر میباشد که قرار است ارتباط میان شهرهای مهم ، روستاها و دیگر نقاط را از طریق آزادراهها و نیز خطوط هوایی تامین کند.