امارات، اولین کشور خاورمیانه که استفاده از BIM را اجباری کرده است.

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در خاورمیانه

به این نوشته امتیاز دهید

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در خاورمیانه با گسترش روز افزونی روبروست. در سال 2014 مقامات دولتی دبی و شهرداری این کشور استفاده از مدلهای تدوین شده برمبنای BIM را به یک اجبار تبدیل کردند. این اقدام پس از سالها عدم وجود ضوابطی خاص در حیطه مدیریت پروژه این کشور و به تبع آن ضعف عملکرد پروژه ها اتفاق افتاد.

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در خاورمیانه

مدلسازی اطلاعات ساختمان در امارات

جامعه مشاورین و فعالیت صنعت ساخت از این اقدام شهرداری استقبال کرده و آنرا گام رو به جلو میدانند. سعید خالد یکی از مشاورین طراحی پروژه بزرگ Masdar Headquarter میگوید که روش مدلسازی اطلاعات ساختمان به خصوص برای تشخیص تداخلات میان مدلهای تخصصهای مختلف و ایجاد هماهنگی کمک بسیاری در این پروژه به آنها کرده و استفاده از آن اجتناب ناپذیر بوده است. این پروژه که یک مجموعه با طراحی خاص میباشد در ابوظبی اجرا شده است و به کارگیری مدلسازی اطلاعات ساختمان نقش موثری در اجرای آن داشته است.


مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در خاورمیانه

اجبار قانونی دولت امارات در خصوص مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM ، در حال حاضر محدود به پروژه های دولتی و ساختمانهای خصوصی با مساحت بالای 30 هزار متر و یا طبقات بالای 40 طبقه میباشد. علاوه بر امارات کشورهای دیگر منطقه از قبیل عربستان، قطر و بحرین نیز در حال گسترش تطابق و پیاده سازی این متدولوژی هستند. منطقه خاور میانه به عنوان یکی از مستعد ترین بخش برای به کارگیری BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان در سطح دنیا با توجه به حجم عظیم پروژه های ساختمانی شناخته شده است که حجم سرمایه گذاری قابل استفاده برای این روش بالغ بر 50 میلیارد دلار خواهد بود. پروژه های عظیمی مانند شهر اقتصادی کینگ عبداله فرصت بسیار مناسبی برای این تلاشها خواهد بود.

در عین حال به این دولتها توصیه و انتقاد شده است که علاوه بر اجبارهای استفاده از تکنولوژی و نرم افزار، به رویه های کاری و فرایندهای پشتیبان نیز دقت کنند تا بتوانند به مزایای مرتبط دست پیدا کنند، کاری که دولت انگلیس به خوبی آنرا انجام داده و نتیجه گرفته است. دکتر ازان رئیس دپارتمان BIM در TAV Construction  میگوید: ” به کارگیری BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ) در تمامی جوانب پروژه باید لحاظ شود، تکنولوژی را فراموش کنید، BIM بیشتر از اینکه در مورد تکنولوژی باشد در مورد فرایندها و همکاری و هماهنگی افراد در کار با یکدیگر خلاصه میشود، حتی به وجود آوردن یک مدل بی نقص در زمان طراحی کمک شایان ذکری نخواهد کرد”

حال باید منتظر ماند و  دید چه زمانی در ایران به این موضوع دقت بیشتری خواهد شد.