ارائه اولین کتاب آموزش نرم افزار Navisworks در ایران توسط گروه OCPM

اولین کتاب آموزش نرم افزار Navisworks

ارائه اولین کتاب آموزش نرم افزار Navisworks در ایران توسط گروه OCPM
5 (100%) 12 votes

اولین کتاب آموزش نرم افزار Navisworks  در ایران توسط گروه مهندسی OCPM با رویکردی کاربردی در خرداد ماه سال 94 ارائه گردید. گردآوری این مجموعه توسط آقای مهندس ضیایی  انجام شده و پس از طی مراحل دریافت مجوز به چاپ رسیده است. در این کتاب سعی شده است در کنار آموزش پایه ای نرم افزار، نحوه به کارگیری آن  بر مبنای فرایندهای BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان تبیین گردد و مطالعه آن به تمامی فعالین BIM قابل توصیه است.  این مجموعه به همراه مدلهای تمرینی متعددی ارائه شده است که فرایند آموزش را کاربردی مینماید. اولین دوره آموزش نرم افزار Navisworks نیز در مرداد ماه 94 در دانشگاه پارس برگزار شده است.

( به روز رسانی- خرداد 94:کتاب آموزش نرم افزار Navisworks چاپ شد ، علاقه مندان میتوانند در صورت تمایل برای سفارش کتاب صرفا به سامانه ارائه محصولات  گروه به آدرس BIMBOOKs مراجعه نمایند.)

( به روزرسانی – مرداد 95: کتاب آموزش نرم افزار Navisworks در سطح پیشرفته در 442 صفحه ازهفته دوم شهریور 95 ارائه گردیده است، این کتاب دومین کتاب آموزش این نرم افزار در ایران پس از چاپ آموزش سطح یک در خرداد 94 میباشد که به صورت جامع تمامی کارکردهای این نرم افزار قدرتمند را تحت پوشش قرار میدهند و مرجعی ارزشمند برای علاقه مندان به فراگیری حرفه ای و پیشرفته این نرم افزار و فعالین BIM ارائه میکند. )

( معرفی نرم افزار Navisworks و تشریح انواع قابلیتهای آن + فیلم معرفی – به زبان فارسی – به انتهای صفحه افزوده شده است.)

کتاب فوق تحت عنوان ” آموزش کاربردی Autodesk Navisworks 2015  مبتنی بر BIM” در 261 صفحه ارائه شده است. با توجه به اهمیت بسزای Navisworks که وظیفه آن در گردش کار BIM در قالب  پلتفرم Autodesk شامل موارد متعددی میباشد که برخی از آنها شامل: ایجاد قابلیت همکاری و هماهنگی میان عوامل پروژه، تسهیل مدیریت مهمترین بعد BIM یعنی I که همان اطلاعات میباشد، مرور طراحی ها، کشف تداخلات فضایی، شبیه سازی و برنامه ریزی پنج بعدی و موارد مشابه است، آشنایی با آن  برای تمامی فعالین صنعت ساخت ضروری خواهد بود. این کتاب در دو سطح ارائه میگردد که مجموعه فعلی سطح اول آن میباشد برای عموم جامعه مهندسی مفید خواهد بود.

ابزارهای اختصاصی OCPM برای Naviswoks

پس از ارائه روبوت متره و برآورد بیمکار که با نرم افزار Revit کار میکند، اخیرا ابزارهای اختصاصی OCPM برای Navisworks نیز در حال نهایی شدن است که در دوره آموزشی مهرماه 95 معرفی خواهد شد.

به نظر میرسد با توجه به محبوبیت پلتفرم Autodesk در سطح جهان و نیز ایران، این نرم افزار  مورد نیاز تمامی فعالین حرفه ای قرار گیرد و کتاب آموزش نرم افزار Navisworks با هدف تحت پوشش قراردادن این نیاز تهیه شده است.کتاب آموزش نرم افزار Navisworks به خوبی مباحث پایه ای نرم افزار را تحت پوشش قرارداده است و در کنار آن فایلهای تمرینی برای تسلط بیشتر به همراه آن ارائه گردیده است.

با توجه به اینکه تا پیش ازین منبعی معتبر در خصوص  آموزش نرم افزار Navisworks در ایران وجود نداشته است ، گروه مهندسی OCPM که به صورت تخصصی و حرفه ای در ارتباط با متدولوژی مدلسازی اطلاعات ساختمان فعالیت دارد، پس از انتشار اولین کتاب خود یعنی “ BIM، تحول صنعت ساخت در هزاره سوم ” گام دوم خود را برای توسعه مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM و ایجاد بستر پیاده سازی آن با ارائه این کتاب برداشته است.

امید است با توجه بیشتر فعالین صنعت ساخت علی الخصوص بخش  کارفرمایی به اهمیت استقرار صحیح این روش در راستای استفاده بهینه از منابع کشور و با عنایت به تطابق روزافزون کشورهای پیشرو و حتی منطقه با این متدولوژی نوین، این مجموعه فعالیتها بتواند نقش کوچکی در دستیابی به این مهم ایفا نماید.

شایان ذکر است به منظور آموزش مهندسین فعال در صنعت ساخت برای کسب مهارتهای لازم در این خصوص که پیش نیاز استقرار صحیح آن میباشد، اولین دوره آموزش نرم افزار Navisworks  با تمرکز بر شبیه سازی و برنامه ریزی و کنترل پنج بعدی پروژه بر مبنای تکنولوژی مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM نیز در شهریور و مهرماه 94 در دانشگاه پارس  برگزار گردیده است. در سال 95 نیز در تابستان و پاییز دو دوره در نظر گرفته شده است که علاقه مندان میتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش آموزش مراجعه نمایند.

شایان ذکر است که کتاب آموزش نرم افزار Navisworks در سطح دوم نیز از شهریور ماه 95 در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است  تا علاقه مندان به آموزش تخصصی تر این نرم افزار بتوانند از آن استفاده کنند. این کتاب آموزش نرم افزار Navisworks را به صورت جامع در مباحث باقیمانده مطرح خواهد کرد که مرجع بسیار مفیدی برای فعالین حرفه ای و آکادمیک خواهد بود.

(برای دریافت فهرست مطالب و مقدمه کتاب آموزش نرم افزار Navisworks در قالب PDF اینجا کلیک کنید.)

گروه مهندسی OCPM در سالهای اخیر در راستای بستر سازی به منظور تسهیل به کارگیری BIM در ایران فعالیتهای گسترده ای را به انجام رسانده است که ” روبوت متره و برآورد BIMKAR ” یکی از این محصولات است.

بخشی از مقدمه کتاب آموزش نرم افزار Navisworks  در ادامه آورده شده است:

“یکی از ایده های اصلی و زیرساختی متدولوژی مدلسازی اطلاعات ساختمان ایجاد هماهنگی و همکاری میان تمامی تخصصهای مختلف طراحی و سپس با بخشهای اجرا و تولید میباشد که به عنوان بخشی ضروری در جهت دستیابی به مزایای BIM شناخته میشود. بخش بزرگی از گردش کار BIM در پلتفرم AutoDesk توسط نرم افزار NavisWorks پشتیبانی میشود که شاید حتی نقش مهم‌تری از نرم افزارهای طراحی از قبیل Revit برعهده داشته باشد.

این نرم افزار وظیفه تلفیق مدلهای ساخته شده در نرم افزارهای طراحی مبتنی بر BIM (از قبیل Revit)، تشخیص تداخلات فضایی ما‌بین مدلهای رشته های مختلف از قبیل سازه، معماری و تاسیسات، ارائه ابزار شبیه سازی و مرور مدل در فضایی واقعی به منظور تشخیص مشکلات و مسائل پیش از ورود به مرحله ساخت، مدیریت ویرایشهای فایلها، برنامه ریزی و کنترل پنج و شش بعدی پروژه، شبیه سازی فرایند ساخت و نیز ایجاد بستر همکاری و هماهنگی و تبادل اطلاعات در حین اجرای پروژه را برعهده دارد.”

 

============================================================

معرفی و آموزش نرم افزار Navisworks

Navisworks در سال 2007 با خرید پلتفرم اولیه که با نام JetStream شناخته میشد توسط Autodesk شروع به کار کرد. فلسفه توسعه این نرم افزار نیاز به پلتفرمی برای پشتیبانی از گردشکارهای BIM و ایجاد بستر کارگروهی و هماهنگ برروی مدلها در نرم افزارهای Autodesk بوده است.

با گذشت زمان این نرم افزار قابلیتهای جدیدی را ارائه کرده است که هم اکنون به صورت خلاصه شامل موارد ذیل است:

1- کار با طیف وسعی از نرم افزارها:

یکی از نقاط قوت اساسی نرم افزار Navisworks امکان پشتیبانی از مدلهای تولید شده در اکثریت نرم افزارهای مختلف میباشد که این ویژگی باعث محبوبیت فراوان آن شده است. این پشتیبانی نه در قالب فایلهای IFC که در قالب فرمتهای اصلی نرم افزارهای مرجع میباشد که باعث افزایش چشمگیر کیفیت کار میشود.

2- سه فرمت اساسی در Navisworks

این فرمتها شامل NWF، NWC , NWD میباشد که این فرمتها در کنار یکدیگر امکان استفاده از ویرایشهای مختلف فایلها علی الخصوص در زمانی که هنوز طرح در مراحل تکامل است را پشتیبانی کرده و گردشکارهای بسیار سودمندی ایجاد میکند، برای مثال فرمت NWF به صورت یک لینک در صورت وجود هرگونه تغییرات در فایلهای مرجع به صورت اتوماتیک بهنگام سازی میشود و فرمت NWD نیز که نمایشی از مدل میباشد برای مقاصد گوناگونی از قبیل به اشتراک گذاری و ایجاد آرشیو به کار میرود. از قابلیتهای بسیار کارآمد این فرمت امکان تعیین زمان Expire شدن آن میباشد که از این طریق عوامل پروژه بدون نگرانی میتوانند مدل خود را با دیگران برای مدت محدودی به اشتراک بگذارند.

آموزش مدلسازی پنج بعدی با نرم افزار Navisworks

آموزش مدلسازی پنج بعدی با نرم افزار Navisworks

3- عملکرد بسیار بهتر با استفاده از تکنولوژی های کوچک سازی حجم فایلها:

زمانی که با مدلهای BIM سروکار دارید با حجم عظیمی از اطلاعات و گرافیک روبرو هستید که این مدلها حتی برای پروژه های نه چندان بزرگ میتوانند به قدری حجیم و سنگین شوند که در نرم افزارهای مرجع نیازمند رایانه های بسیار قدرتمند هستند. اما Navisworks با استفاده از تکنولوژی های نرم افزار به کار گرفته شده، توانسته است سرعت و عملکرد آنها را به طرز چشمگیری افزایش دهد و زمانی که شما یک مدل را با فرمت NWD ذخیره میکنید متوجه خواهید شد که حجم فایل تا چندین برابر کاهش یافته است.

4- امکان شبیه سازی مدل واقعی پروژه:

در Navisworks شما میتوانید با استفاده از آواتار ارائه شده در مدل قدم بزنید، پرواز کنید، جابجا شوید که این امر امکانات بی نظیری در اختیار شما میگذارد به گونه ای که شاید این تجربه را با حرکت واقعی در مدل نیز نمیتوانستید بدست آورید چرا که امکان مانورهای نامحدودی در دسترس شما قرار دارد.

5- تلفیق مدلها:

در تمامی پروژه های BIM، مدلها در نرم افزارهای مختلف و توسط تیمهای مختلف تولید میشود، یکپارچه سازی آنها به منظور بررسی بیشتر و تدوین مدلی واحد از اهمیت بسزایی برخوردار است که این مهم و ابزارهای آن در Navisworks به خوبی ارائه شده است. با توجه به طیف وسیع فایلهای قابل گشوده شدن توسط Navisworks شما میتوانید مدلهای خود را وارد و تلفیق نمایید و دقت کاملی را در انجام این عمل به کاربگیرید.

5- مرور طرح:

با استفاده از امکانات فراوانی از قبیل یادداشت گذاری ها، علامتگذاری ها، اندازه گذاری ها  در کنار قابلیتهای آن در کار با ویرایشهای مختلف مدلها، تیم طراحی پروژه میتواند به بهترین نحو ممکن طرحهای خود را در بخشهای مختلف بررسی کرده و به رفع نواقص و ناهماهنگی ها بپردازد. بهینه سازی طرح پیش از اجرا از فلسفه های اساسی BIM به شمار میرود که Navisworks کارکردی بسیار موثر در این بخش خواهد داشت.

آموزش نرم افزار Navisworks

بررسی تداخلات میان سیستمهای تاسیسات و سازه و علامتگذاری آن

6- مدلسازی چهار و پنج بعدی:

با استفاده از ابزار TimeLiner امکان پیاده سازی یکی از ایده های جذاب و کاربردی BIM یعنی تلفیق زمان و هزینه با المانهای هندسی مدل میسر میشود. در این ابزار شما برنامه زمانبندی خود را در هر فرمتی که هست به نرم افزار معرفی میکنید تا یک لینک میان برنامه زمانبندی و مدل ایجاد شود. در ادامه با انجام فرایندهای مربوطه شما برنامه زمانبندی خود را در قالب مدل مجازی پروژه شبیه سازی میکنید که این امر پیاده سازی فرایندهای برنامه ریزی و کنترل پروژه در سیستم BIM را میسر میکند.

7- Clash Detection شناسایی تداخلات فضایی

: از قابلیتهای بسیار مهم و اساسی این نرم افزار اینست که میتوانید مدلهای مختلفی را که با یکدیگر تلفیق کرده اید برای پیدا کردن انواع تداخلات فضایی تحلیل کنید. این امر خصوصا در پروژه هایی که پیچیدگی بیشتری دارند از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. انواع تداخلات قابل استفاده شامل طیف وسیعی از تنظیمات میباشد که علاوه بر شناسایی، Navisworks قابلیت مدیریت آنها تا زمان حل و فصل و تعیین تکلیف را در اختیار تیم پروژه قرار میدهد.

آموزش نرم افزار Navisworks

شبیه سازی مدل در کنار لحاظ المانهای لجستیکی

8- ایجاد قابلیت متحرک سازی و تعامل با مدل از طریق Animator و Scripter :

این دو مدول بسیار کارآمد امکان واقعیت نمایی هرچه بیشتر را به کاربران میدهد و به ایشان اجازه میدهد که تمامی مراحل ساخت را شبیه سازی کنند، حرکت ماشین آلات، وضعیت لجستیک سایت، بررسی مسائل ایمنی در Navisworks قابل شبیه سازی و بررسی میباشد. ضمن اینکه ابزار Scripter به طراحین اجازه میدهد که مدلی کاملا واقعی و تعاملی برای کاربران ایجاد کنند و آنها را مدل به گونه ای که میخواهند حرکت دهند.

9- برآورد مقادیر و هزینه ها:

از دیگر مدول های Navisworks که از ویرایش 2015 به آن اضافه شده است امکان استخراج مقادیر مصرف مصالح براساس مدل میباشد، آنچه Navisworks را متمایز میسازد ایجاد قابلیت یکپارچه سازی برآورد براساس مدل در کنار برآورد بر مبنای نقشه های دو بعدی میباشد که میتواند کار برآورد را به مراتب تسهیل نماید.

10- موتور رندرینگ:

Navisworks با استفاده از موتور رندرینگ Autodesk و اختصاص متریالها به کاربران اجازه میدهد که نماها و شبیه سازیهایی واقعی از پروژه خود دریافت کنند و از آن برای پرزنت مدل بهره ببرند.

آموزش نرم افزار Navisworks

امکان متحرک سازی و پویا نمایی المانهای مدل

دریافت فایل pdf معرفی نرم افزار navisworks.

 

=======================================

سرفصلهای کتاب سطح اول آموزش نرم افزار Navisworks

پیشگفتار

1- فصل اول کتاب آموزش نرم افزار Navisworks : آشنایی با NAVISWORKS

در این فصل واسط کاربری نرم افزار و جانمایی ابزارها و کارکرد هریک از آنها به عنوان پیش نیازی برای ورود به مباحث آموزش نرم افزار Navisworks به صورت مصور تشریح گردیده است. پس از مطالعه این فصل با ساختار Navisworks آشنا شده و با سهولت خواهید توانست ابزارهای مورد نظر خود را پیدا کنید.

1-1 مقدمه

1-2 چیدمان گرافیکی نرم افزار

1-2-1 منوی اصلی نرم افزار (حرف N سبز رنگ)

1-2-2 نوار دسترسی سریع

1-2-3 نوار ابزار Help

1-2-4 Options در نرم افزار Navisworks

1-3 آشنایی با ریبون نرم افزار NAVISWORKS

1-3-1 Home

1-3-1 Viewpoint

1-3-2 Review

1-3-3 Animation

1-3-4 View

1-3-5 Output

1-3-6 Item Tools

1-3-7 Render

1-3-8 برگه BIM 360

1-4 نوار وضعیت، شاخصهای عملکرد و منوی زمینه

2- فصل دوم کتاب آموزش نرم افزار Navisworks : انواع فایلها در NAVISWORKS

ساختار Navisworks را فایلهای مورد پشتیبانی تشکیل میدهد، این فایلهای اصلی که در سه فرمت مورد استفاده قرار میگیرد هریک کارکرد خاص خود را دارد که آشنایی با تمامی آنها برای بدست آوردن مهارت کافی در آموزش نرم افزار Naviswork لازم است چرا که در تمامی گردشکارها تلفیقی از فایلهای مختلف در مراحل گوناگون پروژه مورد نیاز است. در این فصل به بررسی این فایلها و نیز چگونگی کار با فایلهای دیگر نرم افزارها و بازکردن آنها در Naviswork مورد بررسی قرار گرفته است.

2-1 مقدمه

2-2 انواع فایلها در NAVISWORKS

2-2-1 فرمتهای فایلهای اصلی NavisWorks

2-2-2 به‌ کار گیری فرمتهای NWF و NWD در یک گردش‌کار عمومی

2-2-3 کارکردن با فایلهای NWF

2-2-4 رابطهای گشودن فایلها

2-2-5 رابطهای صدور فایل

2-3 جمع آوری فایلهای مختلف

2-3-1 بازکردن فایلها

2-3-2 الحاق نمودن فایلها

2-3-3 تلفیق فایلها

2-3-4 ردگیری ویرایشهای مختلف فایلهای Navisworks در عمل

2-3-5 پاک کردن فایلها

2-3-6 ذخیره کردن فایلها

2-3-7 منتشر کردن فایلها

2-3-8 Batch Utility

2-4 OBJECT ENABLERS (OE)

2-4-1 مروری بر انواع Object Enabler

2-4-2 پیدا کردن و پیکربندی یک OE

3- فصل سوم کتاب آموزش نرم افزار Navisworks : حرکت در مدل

مرور طرح یکی از کارکردهای اساسی نرم افزار Naviswork به شمار میرود. برای اینکار شما میتوانید از ابزارهای مختلفی از قبیل قدم زدن در فضای مجازی، پرواز، حرکت و موارد مشابه بهره ببرید. بدست آوردن مهارت در استفاده از این ابزارهای پایه ای برای آموزش نرم افزار Naviswork خواهد بود که در این فصل به این مفاهیم پرداخته میشود.

3-1 مقدمه

3-2 استفاده از NAVIGATION BAR

3-2-1 Pan و Zoom

3-3 فراگیری قدم زدن و پرواز در مدل

3-3-1 ابزار Walk

3-3-2 ابزار Fly

3-4 استفاده از ابزارهای ORBIT و LOOK

3-4-1 ابزار orbit

3-4-2 ابزار Look

3-5 استفاده از VIEWCUBE و STEERINGWHEELS

3-5-1 ViewCube

3-5-2 SteeringWheels

3-5-3 استفاده همزمان از ViewCube و SteeringWheels

4- فصل چهارم کتاب آموزش نرم افزار Navisworks : آشنایی با SELECTION TREE

4-1 مقدمه

4-2 شناسایی مشخصات اشیاء درون مدل

4-3 مدیریت مدلها

4-3-1 استفاده از Selection Sets

4-3-2 ایجاد ست‌های جستجو

4-3-3 استفاده از دستور انتخاب

4-3-4 آشنایی با ابزار Quick Find

4-3-5 اضافه کردن، حذف کردن و بهنگام سازی آیتمها

4-3-6 صدور استفاده مجدد از ست‌های جستجو

4-4 بررسی SELECTION TREE

4-5 بررسی امکانات SELECTION TREE

4-5-1 پیکربندی مرئی بودن اجزای مدل

4-5-2 کنترل نمایش المانها با استفاده از تنظیم قوانین ارجحیت نمایش

4-5-3 سطوح انتخاب

4-5-4 واحدها و تغییر موقعیت

4-5-5 Compare

5- فصل پنجم کتاب آموزش نرم افزار Navisworks : نماها، انیمیشنها و برش‌ها در مدل

5-1 مقدمه

5-2 منظرها

5-2-1 ذخیره کردن منظرها

5-2-2 استفاده از پالت Saved Viewpoints

5-2-3 فولدرهای Viewpoint

5-2-4 ویرایش و بهنگام سازی Viewpointها

5-2-5 صدور منظرها

5-3 تولید انیمیشن

5-3-1 استفاده از Record برای پدیدآوری انیمیشنهای سریع

5-3-2 تولید انیمیشن از چندین Viewpoint

5-3-3 ویرایش و بهنگام سازی انیمیشن‌ها

5-3-4 صدور انیمیشن‌ها

5-3-5 ترکیب کردن انیمیشن‌ها

5-4 استفاده از برشها

5-4-1 ایجاد برش در حالت استفاده از صفحات

5-4-2 ایجاد برش در حالت استفاده از باکس

5-4-3 استفاده از محور مختصات

5-4-4 جابجا کردن برشها

5-4-5 ایجاد برش در پروژه

 

======================================

سرفصلهای کتاب سطح پیشرفته آموزش نرم افزار Navisworks

پیشگفتار

6- فصل ششم کتاب آموزش نرم افزار Navisworks : مستندسازی پروژه

6-1 مقدمه

6-2 استفاده از ابزار اندازه گیری

6-2-1 کار با ابزار اندازه گیری طول و مساحت

6-2-2 ابزار Lock

6-2-3 ابزار Shortest Distance

6-3 تعیین موقعیت آیتمها

6-4 نشانه گذاری با استفاده از ابزارهای REDLINE

6-4-1 استفاده از ابزار Text

6-4-2 استفاده از ابزار Draw

6-4-3 Erase

6-5 اضافه کردن COMMENT و TAG

6-5-1 تولید یادداشتها

6-5-2 پیدا کردن یادداشتها

6-5-3 شماره گذاری مجدد یادداشتها

6-5-4 استفاده از برچسبها

6-5-5 پیدا کردن برچسبها

6-5-6 شماره دهی مجدد به برچسبها

6-6 ذخیره سازی در VIEWPOINT ها

6-7 تبدیل اندازه گذاری ها به REDLINE

6-8 مثالی در دنیای حرفه‌ای: مقایسه وضعیت ساخت در مقایسه با طراحی‌ها

آموزش نرم افزار Naviswork

کتاب آموزش نرم افزار Navisworks

7- فصل هفتم کتاب آموزش نرم افزار Navisworks : مدلسازی چهار بعدی با TIMELINER

7-1 مقدمه

7-2 معرفی TIMELINER

7-2-1 برگه Tasks

7-2-2 برگه Data Sources

7-3 لینک کردن فعالیتهای برنامه زمانبندی به المانهای مدل به صورت انتخاب دستی

7-4 افزایش کارایی با استفاده از RULES

7-4-1 اتوماتیک کردن فرایند لینک المانها به برنامه زمانبندی با استفاده از Rules

7-5 کنترل مدل

7-6 اضافه کردن یادداشت

7-7 طراحی TASK TYPEها

7-8 استفاده از برگه CONFIGURE

7-9 تعریف TASK TYPE ها

7-10 پدیدآوردن تنظیمات رنگ‌آمیزی

7-11 استفاده از برگه SIMULATE

7-11-1 ابزارهای پخش انیمیشن

7-11-2 پدیدآوری فضای بیشتر برای مشاهده واضحتر شبیه‌سازی

7-11-3 تنظیمات شبیه‌سازی

7-12 ردگیری وضعیت پیشرفت پروژه با استفاده از فیلترها و تنظیمات نمایش

7-13 تنظیمات ابزار TIMELINER

7-14 استفاده از انیمیشن در زمان شبیه‌سازی چهار بعدی

7-15 EXPORT کردن شبیه‌سازی

7-16 مثالی در دنیای واقعی

7-17 الگوهای برتر مدلسازی چهار بعدی

7-18 نمایش مدل در محیط واقعی سایت پروژه

7-19 تولید آرشیوهای قابل استفاده مجدد از تجهیزات

7-20 شبیه سازی پیمانکاران جزء و مسیر عبور تجهیزات

7-21 استفاده از TASK TYPEهای مختلف برای تحلیل برنامه زمانبندی

7-22 تولید مدلهای چهار بعدی با تمرکز بر بخشهای خاص

7-23 راهکارهای اتصال اتوماتیک مدل به برنامه زمانبندی

آموزش نرم افزار Naviswork

کتاب آموزش نرم افزار Navisworks

8- فصل هشتم کتاب آموزش نرم افزار Navisworks : تحلیل تداخلات فضایی

8-1 مقدمه

8-2 شروع فرایند تشخیص تداخلات فضایی

8-2-1 پنل Test

8-3 اضافه کردن و نگهداری آیتمهای TEST

8-4 استفاده از قوانین در تشخیص تداخلات فضایی

8-4-1 ایجاد قوانین جدید

8-4-2 الگوهای قوانین

8-5 انجام تست تداخلات

8-5-1 انتخاب المانها برای تست

8-5-2 استفاده از ‌ست‌ها برای انجام تست تداخلات

8-5-3 Geometry Type و Self Intersect

8-5-4 استفاده از ابزار Current Selection

8-5-5 استفاده از منوی زمینه

8-5-6 پنل Run

8-6 یک مطالعه موردی استفاده از تحلیل تداخلات فضایی

8-7 کار با گزارشات حاصل از تحلیل تداخلات

8-7-1 گروه بندی تداخلات

8-7-2 Disply Settings

8-7-3 پنل Items

8-8 تشخیص تداخلات مبتنی بر زمان

8-9 نشانه‌گذاری‌ها، REDLINEها و یادداشتهای مرتبط با تداخلات

8-10 مطالعه موردی در دنیای واقعی

8-11 گزارش گیری از تداخلات

8-11-1 محتوای گزارشات

8-11-2 تنظیمات خروجی

8-12 سناریویی در دنیای واقعی

آموزش نرم افزار Naviswork

کتاب آموزش نرم افزار Navisworks

9- فصل نهم کتاب آموزش نرم افزار Navisworks : متحرک سازی المانها

9-1 مقدمه

9-2 مروری بر ANIMATOR

9-3 بررسی انواع مختلف انیمیشن‌ها

9-4 تولید انیمیشن با استفاده از KEYFRAMEها

9-4-1 پدیدآوری انیمیشن برای استفاده در TimeLiner

9-4-2 تنظیم دوربین و Viewpoint

9-5 تغییر در هندسه المانها

9-5-1 جابجا کردن (Translating)

9-5-2 دوران (Rotating)

9-5-3 تغییر ابعاد (Scaling)

9-5-4 تغییر رنگ

9-5-5 تغییر شفافیت

9-6 متحرک سازی صفحات برش

9-7 مطالعه موردی در دنیای واقعی

9-8 EXPORT انیمیشن‌ها

آموزش نرم افزار Naviswork

10- فصل دهم کتاب آموزش نرم افزار Navisworks : تعامل با مدل از طریق SCRIPTER

10-1 مقدمه

10-2 معرفی SCRIPTER

10-3 تولید و مدیریت اسکریپت‌ها

10-4 فعال و غیر فعال کردن SCRIPTها

10-5 بکارگیری رخدادها و عکس‌العملها

10-6 کاربرد در دنیای واقعی

10-7 انواع رخدادها

10-7-1 On Start Event

10-7-2 On Timer Event

10-7-3 رخداد On Key Press

10-7-4 رخداد On Colli