کنفرانسی در قطر به منظور بررسی راهکارهای پیاده سازی BIM

کنفرانس مدلسازی اطلاعات ساختمان در قطر

به این نوشته امتیاز دهید

در تاریخ 6 و 7 می 2015 کنفرانسی در قطر به منظور بررسی راهکارهای پیاده سازی BIM  برگزار شده است که در آن راهکارهای ارتقا و توسعه استفاده از BIM در سطح این کشور بررسی میشود. این کنفرانس تحت عنوان “بهینه سازی فرایند استفاده از مدلسازی اطلاعات ساختمان به منظور ارتقای مدیریت پروژه های پیچیده و زیربنایی قطر ” در شهر دوحه قطر و در مرکز همایشهای ملی قطر برگزار شده است.

با توجه به اینکه کشور قطر با توجه به برگزاری جام جهانی 2022 حجم زیادی پروژه استادیوم و دیگر انواع پروزه های زیرساختی در دست احداث دارد، پیش بینی میشود که بودجه انجام این پروژه ها تا سال 2022 نزدیک به 200 میلیارد دلار باشد. اخیرا این کشور برای اسکان کارگرانی که قرار است برای این پروژه های کار کنند ساخت هفت شهر جدید را صرفا برای کارگران در برنامه خود قرار داده است که بتوانند 258 هزار کارگر خارجی که قرار است مشغول شوند را اسکان دهد. این برنامه در حالی اجرا میشود که انتقادات زیادی به این کشور در خصوص وضعیت کارگران مهاجر ابراز شده است تا از این طریق بتواند امکانات بهتری در اختیار کارگران قرار دهد.

کنفرانسی در قطر به منظور بررسی راهکارهای پیاده سازی BIM

برگزاری جام جهانی 2022 در قطر گسترش BIM را تسریع کرده است.

با توجه به این موضوعات استفاده از مدلسازی اطلاعات ساختمان و آموزش و پیاده سازی آن رونق بسیار مناسبی در این کشور پیدا کرده تا شرکتهای فعال در صنعت ساخت این کشور بتوانند از عهده مدیریت و ساخت این حجم بزرگ از کار برآیند. فعالین این حیطه در قطر میگویند که فرایندهای مبتنی بر BIM میتواند تا 30% کارها و عملکرد پروژه ها را تسهیل نماید و منجر به افزایش بهره وری در آنها شود. اجرای پروژه های استادیوم با توجه به شرایط خاص و ویژگیهای منحصر به فرد آن، نیاز به استفاده از BIM را بسیار بیشتر کرده و مزایای آنرا نیز به خوبی نشان داده است، چنانکه استفاده از این متدولوژی در استادیوم Aviva در ایرلند بسیار سودمند واقع شده و به عنوان نمونه ای موفق از به کارگیری مدلسازی اطلاعات ساختمان معرفی میگردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کنفرانس به اینجا مراجعه فرمایید.