صرفه جویی ده میلیون دلاری با استفاده از BIM در یک ساختمان آکادمیک

صرفه جویی ده میلیون دلاری با استفاده از BIM در یک ساختمان آکادمیک

به این نوشته امتیاز دهید

در ایالت اورگن آمریکا صرفه جویی ده میلیون دلاری با استفاده از BIM در یک ساختمان آکادمیک محقق شده است.

افزایش هزینه نسبت به بودجه در پروژه های ساختمانی حتی در کشورهای پیشرو و متعالی از لحاظ مدیریت پروژه امری عادی و متداول محسوب میشود، برای مثال بخش شرقی پل خلیج سن فرانسیسکو با رقمی نزدیک به پنج میلیارد دلار بیشتر از بودجه خود به پایان رسید. هر چند که دلیل این افزایش هزینه از هر پروژه به پروژه دیگر متفاوت است، اما تکنولوژیهای جدید میتواند اثرات برخی از این دلایل را  کاهش دهد. در پروژه مشترک میان سه دانشگاه در ایالت اورگن، مدلسازی اطلاعات ساختمان و ابزارهای همکاری و هماهنگی توانست در پروژه 295 میلیون دلاری نزدیک به ده میلیون دلار صرفه جویی ایجاد کند. تکنولوژیها و روشهای استفاده شده در این پروژه توانست جایزه سازمان AIA آمریکا را به خود اختصاص دهد .

صرفه جویی ده میلیون دلاری با استفاده از BIM در یک ساختمان آکادمیک

ساختمان CLSB در پرتلند اورگن

این ساختمان 65 هزار متری، که توسط دانشگاههای OSU، PSU و OHSU برای ایجاد فضای تحقیقاتی مشترک در ارتباط با برنامه های علوم حیاتی اجرا شده است به منظور ارائه فرصتهای تحقیقاتی یکپارچه برای محققین در نظر گرفته شده است. این ساختمان از کلاسها، تالارهای سخنرانی و آزمایشگاههای تحقیقاتی به همراه پارکینگ تشکیل شده است. مهندسین معمار CO به عنوان طراح و SERA به عنوان معمارین اجرایی در این پروژه کار کرده اند.

به گفته یکی از مسئولین SERA استفاده از اشکال هندسی پیچیده به خودی خود میتواند پروژه را پرریسک کند چرا که امکان انتقال کامل طرح به مجریان و پیمانکاران جزء سخت تر خواهد شد، اما BIM از این نظر به ما کمک فراوانی کرد.

“استفاده از BIM  نه تنها به معماران اجازه طراحی در فضای سه بعدی را میدهد، بلکه لایه های مختلفی از اطلاعات پیرامون المانهای مختلف در اختیار میگذارد و هماهنگی آنها با یکدیگر را تسهیل میکند. به گفته ایشان با استفاده از این تکنولوژی در صورتی که بخواهیم تغییری در یک بخش ایجاد کنیم، بلافاصله میتوانیم نتایج و تاثیرات آن در بخشهای مختلف و نیز در هزینه را مشاهده کنیم و تصمیم سازی ها از این طریق اثربخش تر خواهد شد”. ایشان انتقال از سیستمهای مبتنی بر CAD به سیستم BIM را به گذار از سیستمهای نقشه کشی دستی به سیستمهای CAD تشبیه میکنند.

در غالب پروژه های امروزی از ترکیبی از دو روش BIM و CAD استفاده میشود، اما در این پروژه تمامی کارهای مرتبط با طراحی، ساخت، اجرا و حتی پیمانکاران جزء از سیستم های مبتنی بر BIM استفاده کرده اند که این پروژه را منحصر به فرد میکند. شرکت SERA از سال 2006 از سیستم BIM استفاده میکند.

بخشهایی از مدل دیجیتال پروژه

بخشهایی از مدل دیجیتال پروژه

در این پروژه نزدیک به 28 تیم مختلف طراحی وجود داشته است که امری طبیعی برای پروژه ای در این مقیاس محسوب میشود، و طبق گفته مسئولین این پروژه استفاده از سیستمهای محیط کاری مشترک و ارتباطات از طریق مدل تمام دیجیتال BIM جهت کسب حداکثر همکاری و هماهنگی ، به تنهایی توانسته است نزدیک به ده میلیون دلار در هزینه های پروژه صرفه جویی کند. علاوه بر این از طریق کشف تداخلات فضایی نیز علی الخصوص در زمینه تاسیسات، کمک عمده ای به رفع ایرادات قبل از ساخت انجام شد.

به گفته Davis شاید خیلی سخت بتوان قضاوت کرد که اگر از این تکنیکها برای تسهیل طراحی و ساخت استفاده نمیکردیم، چه میزان زمان و هزینه به این پروژه افزوده میشد، چرا که BIM کمک بسیار عمده ای به تسریع کار ارائه کرد.

در این پروژه از نرم افزارهای Navisworks و Revit در کنار یکدیگر استفاده شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه فرمایید.

بخشهایی از مدل دیجیتال پروژه

بخشهایی از مدل دیجیتال پروژه