بیمارستان المفرق نمونه ای از به کارگیری BIM در ابوظبی

مدلسازی اطلاعات ساختمان خاورمیانه المفرق ابوظبی

بیمارستان المفرق نمونه ای از به کارگیری BIM در ابوظبی
1 (20%) 1 vote

طرح توسعه بیمارستان المفرق در ابوظبی امارات به منظور افزایش ظرفیت، نوسازی و به روز آوری تکنولوژی درمانی در شهر ابوظبی به کارفرمایی شرکت خدمات درمانی ابوظبی از سال 2011 و پس از تکمیل طراحی ها شروع به کار کرد. بیمارستان المفرق نمونه ای از به کارگیری BIM در ابوظبی و خاورمیانه است و الگوی مناسبی از به کارگیری متدولوژی مدلسازی اطلاعات ساختمان را ارائه کرده است.

کارفرما پس از تکمیل طرح توسط مهندسین مشاور  Burt Hill/Stantec طی مفاد قرارداد پیمانکار خود یعنی Habtoor Leighton Murray Roberts JV (HLMR) را ملزم به تدوین مدل BIM و تکمیل آن و تهیه مدل چون ساخت نمود. پیمانکار با توجه به نداشتن تجربه در این خصوص از یک مشاور تخصصی BIM بهره گرفت تا این فرایند را راهبری نماید.

پروژه بیمارستان المرفق با زیربنای نزدیک به سیصد هزار مترمربع و با بودجه 600 میلیون دلاری آغاز به کار نمود که انتظار میرود بهره برداری از آن از سال 2017 شروع شود و هم اکنون در مراحل ساخت و تجهیز به سر میبرد. در سالهای اوایل پروژه یعنی 2011 و 2012 با توجه عدم وجود تجربه ای در این خصوص در خاورمیانه چالشهایی در این مسیر وجود داشته است.

گردش کار به این ترتیب بود که ابتدا مشاور BIM با استفاده از نقشه های دو بعدی طراحی شده، مدلهای سه بعدی اولیه را تدوین نمود و سپس به بررسی تداخلات و قابلیت ساخت آن پرداخت و به این ترتیب با همکاری مشاور پروژه مدل نهایی تدوین شد. به کارگیری مدلسازی اطلاعات ساختمان در پروژه های بیمارستانی با توجه به پیچیدگی بخش تاسیسات آنها بسیار مفید و به صرفه میباشد ضمن اینکه در حین بهره برداری نیز مزایای بیشماری از این حیث بدست خواهد آمد.

بخش عمده ای از فعالیتهای مشاور BIM شامل آموزش تمامی دست اندرکاران پروژه از پیمانکار، مشاور و پیمانکاران و تامین کنندگان جزء بوده است چرا که حاصل فعالیت همه آنها باید در مدل تجمیع شود. مدلها وفایلهای ایجاد شده حجم و تعداد بسیار زیادی داشته اند که مدیریت متمرکز آنها نیازمند توجه و دانش خاصی میباشد. در این پروژه از سیستم مدیریت اسناد پروژه مبتنی بر تکنولوژی های ابر محور به منظور افزایش همکاری و هماهنگی و دسترسی بهتر اطلاعات استفاده گردید.

مدلسازی اطلاعات ساختمان ابوظبی بیمارستان المرفق

ساخت بیمارستان المفرق در ابوظبی

در ادامه برنامه ریزی پروژه با استفاده از تکنولوژی های برنامه ریزی و کنترل پروژه براساس BIM انجام گرفت که حاصل آن شبیه سازی مراحل ساخت بوده است. ویدئو مربوطه در ادامه قابل مشاهده است. یکی از نکات مهم اینست که در هر زمان و نقطه زمانی (مایلستون) میتوان وضعیت پروژه را طبق برنامه در مدل مشاهده کرد و بررسی کرد که پروژه در آن زمان به چه شکلی باید باشد. البته یکی از نکاتی که باید جهت شبیه سازی فرایند ساخت در نظر گرفته شود مدل کردن تجهیزات موقت از قبیل جرثقیلهای، داربستها و مشابه آن میباشد که در این پروژه تمرکز چندانی بر آنها قرار نگرفته است. به هرحال این پروژه از معدود پروژه هایی بوده است که با توجه به خواسته کارفرما و پشتیبانی قوی ایشان از BIM توانسته نمونه هرچند غیرکامل از به کارگیری این فناوری در خاور میانه باشد. با مقایسه این بیمارستان با پروژه سرآمد Cathedral Hill Hospital که به کارفرمایی CPMC در کالیفرنیا اجرا گردیده است و در آن ایده های استفاده از BIM در کنار ایده های  IPD، Lean Construction میتوان به تفاوت به کارگیری این متدولوژی در کشورهای توسعه یافته پی برد هرچند که این حد از کار نیز در خاور میانه قابل تحسین است.