نرم افزار Autodesk Navisworks ابزاری ضروری در گردشکارهای BIM

آموزش نرم افزار Navisworks

نرم افزار Autodesk Navisworks ابزاری ضروری در گردشکارهای BIM
3 (60%) 2 votes

در میان فعالین پروژه های صنعت ساخت که به دنبال بکارگیری متدولوژی BIM در پروژه های خود هستند، نرم افزارهای طراحی از قبیل Revit به خوبی شناخته شده است و کاربرد آن در حال گسترش است. با اینحال تمامی تولید کنندگان راهکارهای مبتنی بر BIM علاوه بر نرم افزارهای طراحی، ابزارهایی را نیز برای پشتیبانی از دیگر فرایندهای مورد نیاز این متدولوژی ارائه میکنند. در پلتفرم Autodesk که محبوبیت فراوانی در ایران و دیگر کشورها دارد این مسئولیت بر عهده نرم افزار Autodesk Navisworks میباشد. در حقیقت نرم افزار Autodesk Navisworks ابزاری حیاتی در گردشکارهای BIM میباشد که در این مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت.

این نرم افزار که در ابتدا توسط یک شرکت انگلیسی طراحی و تولید شده بود، امتیاز آن در سال 2007 توسط شرکت AutoDesk به مبلغ بیست و پنج میلیون دلار خریداری شد و از آن سال ویرایشهای جدید تحت عنوان نرم افزار Autodesk Navisworks به بازار عرضه شده است.

یکی از ایده های اصلی و زیرساختی متدولوژی مدلسازی اطلاعات ساختمان ایجاد هماهنگی و همکاری میان تمامی تخصصهای مختلف طراحی و سپس با بخشهای اجرا و تولید میباشد که به عنوان بخشی ضروری در جهت دستیابی به مزایای BIM شناخته میشود. بخش بزرگی از گردش کار BIM در پلتفرم AutoDesk توسط نرم افزار Autodesk Navisworks پشتیبانی میشود که شاید حتی نقش مهم‌تری از نرم افزارهای طراحی از قبیل Revit برعهده داشته باشد.

نرم افزار Autodesk Navisworks

شبیه سازی با استفاده از نرم افزار AutodeskNavisworks

این نرم افزار وظیفه تلفیق مدلهای ساخته شده در نرم افزارهای طراحی مبتنی بر BIM (از قبیل Revit)، تشخیص تداخلات فضایی ما‌بین مدلهای رشته های مختلف از قبیل سازه، معماری و تاسیسات، ارائه ابزار شبیه سازی و مرور مدل در فضایی واقعی به منظور تشخیص مشکلات و مسائل پیش از ورود به مرحله ساخت، مدیریت ویرایشهای فایلها، برنامه ریزی و کنترل پنج و شش بعدی پروژه، شبیه سازی فرایند ساخت و نیز ایجاد بستر همکاری و هماهنگی و تبادل اطلاعات در حین اجرای پروژه را برعهده دارد.

با تلفیق مدلها و با استفاده از ابزارهای ارائه شده در این نرم افزار کلیه عوامل درگیر در پروژه میتوانند قبل از اینکه پروژه ساخته شده باشد در آن حرکت کنند و از امکان مانورهایی برخوردار شوند که حتی در محیط واقعی پروژه نمیتوانستند به آن دست پیدا کنند. این نرم افزار با قابلیت کارکردن با تکنولوژی های جدید از قبیل واقعیتهای مجازی VR و تلفیقی AR  و امکان کار کردن بر روی خروجی اسکنرهای لیزری سه بعدی، امکانات بسیار مفیدی را در اختیار پروژه ها قرار میدهد که در گردشکارهای مبتنی بر BIM استفاده از آن کاملا ضروری است.

یکی از نقاط قوت اصلی این نرم افزار امکان کار کردن با طیف وسیعی از نرم افزارهای طراحی با فرمتهای متفاوت میباشد. هماهنگی کامل با نرم افزار Revit یکی دیگر از مواردی است که نرم افزار Autodesk Navisworks را بسیار سودمند میسازد.

لینک: کتاب آموزش کاربردی Autodesk Navisworks 2015 مبتنی بر گردشکارهای BIM- سطح یک

صفحه این نرم افزار در سایت Autodesk