ورود هولوگرامها به صنعت ساخت

ورود هولوگرامها به صنعت ساخت

به این نوشته امتیاز دهید

اخیرا شرکت  Zebra Imaging در ایالت تگزاس آمریکا ورود هولوگرامها به صنعت ساخت را کلید زده است، این شرکت امکان چاپ مدلهای سه بعدی را به صورت هولوگرام ارائه نموده که از این طریق تصاویر فیزیکی سه بعدی با جزئیات بسیار بالا قابل تهیه است. این امکان که شاید زمانی یک تصور دست نیافتنی به نظر میرسید هم اکنون مهیا شده است و از این طریق میتوان پرینتهای هولوگرافیک از ساختمان بدست آورد که تجربه ای منحصر به فرد از به تصویر کشیدن و زنده نمودن طراحی ها را ارائه میدهد.

این تکنولوژی که توسط  Zebra Imaging ارائه شده است، مدلهای سه بعدی تولید شده توسط نرم افزارهای مدلسازی اطلاعات ساختمان و یا دیگر نرم افزارهای سه بعدی طراحی را بر روی یک فیلم پلیمری کدگذاری میکند که ابعاد این تصاویر میتوانند تا ابعاد 60 سانتیمتر در 80 سانتیمتر ارائه شوند و برای تولید آنها از فرایندهای اختصاصی این شرکت استفاده میشود. در این تایلها از عناصر با ابعاد 0.7 میلیمتر که به نوعی پیکسلهای تصویر میباشند استفاده میشود که میتوانند مقادیر عظیمی از اطلاعات را در خود ذخیره کنند.

با نورپردازی این تصویر توسط یک منبع نوری هالوژن و یا LED، فیلم پرینت شده یک هولوگراف بسیار دقیق را نمایش میدهد که از تمامی زوایا میتوان به آن نگاه کرد بدون اینکه نیازی به استفاده از عینکهای سه بعدی و یا دیگر ابزارها باشد. پیشتر از این تکنولوژی در صنایع دیگر توسط این شرکت استفاده شده بود که هم اکنون ورود هولوگرامها به صنعت ساخت نیز رقم خورده است.

به گفته مدیر این شرکت، فایلهای بزرگ میتوانند به اندازه یک دی وی دی در خود اطلاعات داشته باشند که این امر دقت فراوانی را به هولوگرامها میدهد. از این تصاویر میتوان برای کاربری های متفاوتی از قبیل ساختمانهای منفرد، مجموعه های ساختمانی، استادیومها، پلها ، راهها و یا حتی به تصویر کشیدن وضعیت موجود نیز بهره گرفت.

علاوه بر این میتوان تا چهار لایه مختلف نیز در این تصاویر به کار گرفت تا فازهای مختلف و یا بخشهای مختلف یک پروژه را به تصویر کشید. از این تصاویر میتوان برای جلسات هماهنگی پروژه، انتقال مفاهیم طراحی، ارائه به ذی  نفعان و بسیاری مقاصد دیگر بهره گرفت.

رویه کار به این صورت است که مشتریان مدل مورد نظر خود را به شرکت فوق ارائه میدهند و پس از هفت تا ده روز تصویر خود را تحویل میگیرند. هزینه یک هولوگرام ساده بسته به ابعاد آن تا 900$ و در ویرایشهای رنگی آن تا 2000 دلار هزینه دارد.

با گسترش استفاده از نرم افزارها و فرایندهای مبتنی بر مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM ، به تدریج ابزارهای متنوعی نیز در این راستا در اختیار فعالین قرار میگیرد و همچنانکه پیش بینی شده است، شتاب تغییرات در این بخش به صورت تصاعدی در حال افزایش است و ورود هولوگرامها به صنعت ساخت نیز گامی دیگر در این مسیر خواهد بود.

– ورود هولوگرامها به صنعت ساخت – این مطلب برگرفته از سایت ENR Construction میباشد.