پرینترهای سه بعدی برای اجرای یک ساختمان اداری تا مرحله مبلمان!

پرینترهای سه بعدی برای اجرای یک ساختمان اداری تا مرحله مبلمان!

به این نوشته امتیاز دهید

تاکنون همانگونه که در اخبار قبلی ذکر کردیم، استفاده از پرینترهای سه بعدی و ایده های مرتبط با آن برای احداث ساختمانها چندان عجیب نیست و هم اینک ایده های جاه طلبانه زیادی در این خصوص مطرح شده است. اما اکثریت این ایده ها از تکنولوژی پرینت سه بعدی تنها برای احداث دیوارهای خارجی و اسکلت آن به کار رفته است تا جایگزینی برای سیستمهای سنتی باشد. 

اما هم اکنون در امارات عربی متحده، کمیته ملی نوآوری این کشور از طرحی پرده برداری کرده است که میخواهد پای را یک قدم فراتر بگذارد. این کمیته در راستای سیاستهای حاکم دبی میخواهند که در ارتباط با معماری و طراحی، امارات را به مرکز تکنولوژی دنیا تبدیل کنند. در این طرح قرار است یک ساختمان به صورت کامل با پرینترهای سه بعدی اجرا شود، نه تنها دیوارهای خارجی بلکه دیوارهای داخلی و حتی مبلمان آن.

اجرای این پروژه بر عهده شرکت  WinSun Global میباشد که پیشتر یک آپارتمان و نیز خانه هایی را با استفاده از این تکنولوژی در چین اجرا کرده است.

پرینترهای سه بعدی برای اجرای یک ساختمان اداری تا مرحله مبلمان!

همکاری یک شرکت چینی در انتقال تکنولوژی پرینترهای سه بعدی در دبی

مدیر کمیته ملی نوآوری دبی میگوید که این ساختمان شاخصی خواهد بود از اثربخشی و خلاقیت تکنولوژی پرینت سه بعدی  که ما اعتقاد داریم در آینده نقشی اساسی در شکل دهی صنعت طراحی وساخت دنیا  ایفا خواهد کرد.

در این ساختمان 200 متری از یک پرینتر سه بعدی با ارتفاع تقریبی شش متر استفاده خواهد شد که این پرینتر در محل سایت مونتاژ میشود که در یک تقاطع پرترافیک در قلب دبی قرار دارد. در این ساختمان از تکنولوژی بتن مسلح خاص SRC و نیز تکنولوژیهای FRP (پلاستیک مسلح شده با فیبر) و GRG ( پنل مسلح شده با فیبر شیشه ای ) برای تولید قطعات مختلف استفاده خواهد شد.

قرار است این ساختمان در عرض چند هفته و با کاهش تا 80% هزینه های دستمزد و کاهش پرت مصالح تا 60% اجرا شود. پس از تکمیل قرار است این ساختمان برای کاربری های متفاوتی استفاده شود و نموداری از تکنولوژی پرینترهای سه بعدی در صنعت ساخت خواهد بود. این پروژه عملا تامین کننده فضای “موزه آینده” خواهد بود که عملیات اجرایی آن در همین سال آغاز شده است.

پرینترهای سه بعدی برای اجرای یک ساختمان اداری تا مرحله مبلمان!

تمامی المانها به روش پرینت سه بعدی اجرا خواهد شد.