پرینترهای سه بعدی صنعت ساخت را دچار تحول خواهد کرد.

پرینترهای سه بعدی صنعت ساخت را دچار تحول خواهد کرد.

پرینترهای سه بعدی صنعت ساخت را دچار تحول خواهد کرد.
5 (100%) 1 vote

نقش پرینترهای سه بعدی مبتنی بر مدلسازی اطلاعات ساختمان به تدریج در حال گسترش میباشد. ایده پرینت سه بعدی در سالهای اخیر  مطرح گردیده و هم اکنون استفاده واقعی از آن در صنعت ساخت و به تکامل رسیدن آن آغاز شده است. مهندسین و پیمانکاران در سرتاسر جهان در حال استفاده از این فناوری هستند تا اولین خانه های در مقیاس واقعی را با این تکنولوژِی تولید کنند. مدلهای اطلاعاتی ساختمان به عنوان مدلی جامع از ساختمان ورودی پرینترها را تامین میکنند و پرینت بر اساس آن انجام خواهد شد.

پرینت سه بعدی شامل استفاده از پرینترهای عظیم با استفاده از یک نوع بتن ویژه به عنوان مصالح که با اختلاط خاص خود میتواند به سرعت سفت شده و از لایه بعدی نیز پشتیبانی کند. ( منبع Via Technik). بنابراین این سازه های محدودیتهای موجود در ساختمانهای فعلی را در زمان ساخت نخواهند داشت. ضمن اینکه اشکال بسیار پیچیده و خاص از قبیل منحنی ها نیز با این روش قابل دستیابی خواهد بود و در عین حال میتوان درون این مصالح بتنی فضاهای خالی را نیز تعبیه کرد که متعاقبا برای تاسیسات استفاده گردد.

 

پرینترهای سه بعدی مبتنی بر مدلسازی اطلاعات ساختمان

 

علاوه بر تحولی که این تکنولوژی در صنعت ساخت ایجاد خواهد کرد، این چشم انداز وجود دارد که با به کارگیری این روش هزینه ساخت نیز به شدت کاهش یافته و در نتیجه مسکنهای ارزان قیمت تری در اختیار عموم قرار گیرد.

شرکت چینی Winsun ادعا کرده است که ده واحد ساختمان مسکونی با فناوری پرینترهای سه بعدی تولید کرده است که هزینه تولید هرکدام تنها پنج هزار دلار بوده است. در اوایل سال جاری، این شرکت خدمات خود را از ساختمانهای ویلایی فراتر برده و ساختمانی پنج طبقه با این فناوری احداث کرده است. روش کار Winsun به این ترتیب است که قطعات بزرگی را در محل کارخانه خود با استفاده از پرینتر سه بعدی عظیم خود میسازد و سپس آنها را حمل کرده و مونتاژ میکند.

براساس گزارش CNET، شرکت Winsun اظهار داشته است که این روش توانسته تا 60 درصد از پرت مصالح، تا هفتاد درصد از زمان ساخت و تا هشتاد درصد از نیروی انسانی مورد نیز را

کاهش دهد.

پرینت سه بعدی عموما شامل قرار گرفتن لایه به لایه مصالح روی یکدیگر است، اما دکتر بهرخ خوشنویس از دانشگاه USC امیدوار است که با استفاده از فناوری Contour Crafting بتوان این تکنولوژی را توسعه داد. به گفته ایشان این تکنولوژی پتانسیل بزرگی در ایجاد اتوماسیون بسیار بیشتر در ساختمان سازی چه به صورت کلی و چه در قطعات آن دارد.

براساس مقاله منتشر شده در Business Insider دکتر خوشنویس در تلاش است که بتواند پرینتر بسیار عظیمی تولید کند که توانایی پرینت ساختمان به همره بسیاری از اجزای درونی آنرا داشته باشد.