چگونه BIM در حال متحول کردن اجرای پروژه ها در خاور میانه است

چگونه BIM در حال متحول کردن اجرای پروژه ها در خاور میانه است

به این نوشته امتیاز دهید

زمانی که دبی استفاده از BIM را در سال 2013 اجباری کرد، در حقیقت یک تحول تکنولوژیکی در صنعت ساخت خاورمیانه را آغاز کرد. در این مقاله که تحت عنوان ” چگونه BIM در حال متحول کردن اجرای پروژه ها در خاور میانه است ” ارائه شده، به بررسی تغییرات ناشی از BIM در خاورمیانه پرداخته شده است.

امروزه دیدن پرسنل پروژه با کلاههای ایمنی در حالیکه لپ تاپ و تبلت در دست دارند و مدل پروژه خود را در سایت مشاهده میکنند به یک منظره عادی و متداول تبدیل شده است. نیروی محرک این تحول یک سیستم پیچیده ای است که راه خود را در صنعت ساخت خاورمیانه بتدریج پس از اقدام دولت دبی پیدا کرده است، این سیستم چیزی نخواهد بود جز مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM).

دوره استفاده از حجم انبوهی از کاغذها و گذراندن زمان بسیار طولانی برای بررسی آنها در حال منقضی شدن است. BIM با میسر نمودن استفاده از ارتباطات مجازی میان تمامی عوامل پروژه، درکی مشترک میان تمامی عوامل در تمامی فازهای پروژه ایجاد میکند. در این روش هر عاملی باید به سهم خود مدل مشترک را تکمیل کند تا به کارایی بهینه برسد.

منافع BIM بسیار زیاد است که در این نوشتار قصد ورود به آنرا نداریم، بر اساس گزارش NBS آگاهی از این روش در انگلستان در سال 2020 58% بوده اما در سال 2013 این عدد به 95% رسیده است.

حسن دجانی ، مدیر بخش ساختمان گروه Bentely Systems در خاورمیانه BIM را نه یک ابزار مدلسازی سه بعدی بلکه هنر ساخت مجازی هر بخشی از پروژه میداند. “میتوانیم ببینیم که پروژه ها بزرگتر و بزرگتر میشوند و در عین حال پیچیده تر شده و در زمان کوتاهتری باید اجرا شوند و عوامل آن نیز در تیمهای مجزا و دور از یکدیگر باید کار کنند، بنابراین در چنین شرایطی اگر بپرسیم آیا BIM مفید است، پاسخ اینست که بله قطعا همینطور است، اگر شما صاحب هر پروژه ساختمانی هستید، این روش برای شما حیاتی خواهد بود.”

چگونه BIM در حال متحول کردن اجرای پروژه ها در خاور میانه است

چگونه BIM در حال متحول کردن اجرای پروژه ها در خاور میانه است

در نوامبر 2013 دولت دبی ضوابط الزامی برای استفاده از BIM را در نظر گرفت که تمامی پروژه های دولتی و پروژه های خصوصی بالای 27 هزار متر و یا چهل طبقه را ملزم به استفاده از این روش کرد. این اقدام زمانی اتفاق افتاد که رویه اقبال به BIM در دنیا به شدت در جریان بود و اتحادیه اروپا استفاده از آنرا در ژانویه 2014 اجباری کرد و سنگاپور نیز از سال 2013 این اجبار را تصویب کرده بود.

Elizabeth Peters مسئول مرکز BIM در امان و امارات،  این روش را به عنوان یک تکنولوژی متحول کننده و خارق العاده معرفی میکند و اقدام دولت دبی را تمجید مینماید. ” مهم است که چگونگی اجبار یک تکنولوژی مانند BIM را مدیریت کنیم و دولت دبی این اقدام را به خوبی انجام داده است و به این ترتیب ورود آنرا به صنعت تسهیل کرده است”.

او اضافه میکند: ” مشاورین بین المللی تجربه جهانی زیادی در راهبری پروژه ها با استفاده از BIM دارند و از این طریق میتوان این تجربیات را به پروژه های خاورمیانه نیز منتقل کرد و به مزایای آن دست یافت.

استفاده از BIM در پروژه های بزرگ و سمبولیکی از قبیل برج شانگهای چین و برج آزادی نیویورک انجام شده است و در خاورمیانه نیز پروژه های خوبی از قبیل بیمارستان المفرق و ترمینال فرودگاه ابوظبی نمونه هایی از استفاده از این روش هستند. پروژه بسیار بزرگ و در حین ساخت شهر اقتصادی کینگ عبداله نیز از این روش استفاده میکند.

این مقاله ترجمه ای از نوشتاری توسط Paromita Dey در سایت ConstructionWeek میباشد.