کاربرد BIM در برج یک کیلومتری جده عربستان

کاربرد BIM در برج یک کیلومتری جده عربستان

به این نوشته امتیاز دهید

برج المملکت که در حقیقت با مالکیت شاهزاده الولید بن طلال در حال ساخت است با ارتفاع یک کیلومتر به زودی قرار است به بلندترین برج دنیا تبدیل شده و برخ خلیفه 830 متری را پشت سر بگذارد. بودجه اولیه این پروژه 1200 میلیارد دلار بوده است که به عنوان بخشی از برنامه 20 هزار میلیارد دلاری برای توسعه شهر Kingdom City مطرح گردیده است. کاربرد BIM در برج یک کیلومتری جده عربستان نمونه ای از گسترش BIM  در خاورمیانه و عربستان میباشد.

ایده این برج که در ابتدا با طول یک مایل یعنی نزدیک به 1500 متر طراحی شده بود به دلیل مسائل مرتبط با بستر آن و پس از مطالعات مکانیک خاک آن در سال 2008 به میزان 500 متر کوتاه تر شد. در ادامه مشاور این پروژه پس از رقابتی سخت میان مشاورین تراز اول دنیا انتخاب شده و این امر به شرکت Adrian Smith + Gordon Gill Architecture  تنفیض شد.

کاربرد BIM در برج یک کیلومتری جده

وضعیت پیشرفت کار در برج المملکه عربستان

===========================   کاربرد BIM در برج یک کیلومتری جده عربستان  ===========================

در حال حاضر این برج در مراحل اولیه ساخت خود به سر میبرد و تا ابتدای سال 2015 تا طبقه 15  پیشروی داشته است. برای ساخت این برج از تکنولوژی های پیشرفته بتن مسلح و تجهیزات فوق مدرن پمپ بتن استفاده میشود. پیمانکار اصلی این پروژه نیز شرکت هلدینگ SBG از کشور عربستان میباشد. طبق برنامه قرار است این پروژه در سال 2018 به اتمام برسد.

کاربرد BIM در برج یک کیلومتری جده

رندری از پروژه برج المملکت عربستان

 

 

همانگونه که پیشتر گفته شد، استفاده از مدلسازی اطلاعات ساختمان در خاورمیانه در حال گسترش است و برای این پروژه نیز از مشاور تخصصی BIM  برای خدمات مربوطه استفاده شده است. مشاور BIM ME که عهده دار این وظیفه است خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان از قبیل شبیه سازی ساخت را به انجام رسانده است که در تصویر ابتدای صفحه نمایی از آن قابل مشاهده است و در کنار آن به آموزش پرسنل پروژه پرداخته است.

قابل ذکر است که به تازگی عملیات نصب آسانسورهای این برج نیست توسط شرکت فنلاندی  KONE شروع به کار کرده است که این آسانسورها میتوانند ظرف مدت 52 ثانیه به بالای برج برسند. اخیرا اعلام شده است که فروش واحدهای مسکونی این پروژه نیز در اواخر امسال  آغاز خواهد شد.

 

===========================   کاربرد BIM در برج یک کیلومتری جده عربستان  ===========================