گزارشی از وضعیت BIM در ایران

BIM در ایران

گزارشی از وضعیت BIM در ایران
5 (100%) 3 votes

متدولوژی BIM از ابتدای هزاره سوم در جهان مطرح گردیده و ظرف سالهای کوتاهی پس از آن در سطح دنیا از جمله خاورمیانه گسترش یافت که برای مثال میتوان به اجبار بکارگیری این روش در دبی از سال 2013 اشاره نمود. با این مقدمه به بررسی وضعیت بکارگیری BIM در ایران در سطح حرفه ای و آکادمیک خواهیم پرداخت.

حرکت به سمت بکارگیری مدل سازی اطلاعات ساختمان بنا به دلایلی در ایران با تاخیر فراوان آغاز گردید و از چند سال گذشته برخی از کارفرمایان و مهندسین مشاور بزرگ در پروژه های شاخص خود به سمت بکارگیری این روش متمایل گردیده اند هرچند که باتوجه به محدودیتهای موجود وضعیت این پیاده سازی تا بحال با سطح متعالی خود فاصله فراوانی داشته است. با اینحال امروزه به جز پروژه هایی که سیستم سنتی سلبی دارند، ردپای حداقلی از BIM در حد استفاده از نرم افزارهای Revit ، Tekla و یا Archicad قابل مشاهده است که این موضوع خود نکته مثبتی است. با اینحال پتانسیل حرکت به سمت تعالی در این بخش وجود داشته و انجام آن ضروری به نظر میرسد.

علیرغم گذشت سالیان طولانی از معرفی متدولوژی BIM در سطح جهان، این روش هم اکنون در سطح ایران به صورت پراکنده و عمدتا  مترادف با نقشه های سه بعدی بکارگرفته شده است و با توجه به تغییراتی که این متدولوژی میتواند در رویه سنتی ایجاد کند و نیز برخی ملاحظات مرتبط با شفافیت در پروژه ها، با مقاومت زیادی روبروست. مزایای ملموس بکارگیری نرم افزارهای BIM علی الخصوص Revit و –Tekla Structure -XSteel و بعضا Archicad در تسهیل فرایندهای طراحی و نقشه کشی در کنار دسترسی بدون هزینه به این نرم افزارها عامل انگیزش اصلی ورود برخی از معمارین و مشاوران به حیطه استفاده از این نرم افزارها در ایران بوده است. – لازم به ذکر است هریک از این نرم افزارها هزینه چند ده میلیونی را در صورت رعایت کپی رایت در بر خواهد داشت.-

نرم افزار AutodeskNavisworks

شبیه سازی با استفاده از نرم افزار AutodeskNavisworksاین استفاده عمدتا محدود به معمارین بوده و نیز استفاده از Tekla برای اسکلتهای فلزی در کارخانه ها محبوبیت فراوانی دارد. با این حال کارکرد این مدلها صرفا محدود به عامل توسعه دهنده آن بوده و با توجه به اصولی نبودن عمده آنها و توام نشدن آن با ابزارهای مورد نیاز، تبادل مدلها که یکی از اصول ابتدایی BIM میباشد غیرممکن گردیده است.
پروژه های بزرگ تجاری در تهران، در امر  بکارگیری نرم افزارهای BIM در ایران پیشگام بوده اند که نمونه هایی در منطقه 22 و برخی دیگر مناطق از این جمله به شمار میروند. با این حال مشاهدات و تجربیات OCPM حاکی از آنست که این بکارگیری علیرغم اینکه به لحاظ توجه به تکنولوژیهای نوین ارزشمند بوده است ؛ نقصانات فراوانی داشته که عملا به جز استفاده داخلی تیم مشاورین پروژه ، دستاورد ملموسی برای کارفرما نداشته ضمن اینکه هزینه تولید نقشه های سه بعدی را به صورت مجزا به تمامی عوامل پروژه اعمال کرده است.

هم اکنون تصویر غالبی از خدمات BIM در ایران ،  تولید مدلهای سه بعدی از روی نقشه های دو بعدی موجود میباشد هرچند که باید توجه داشت که تولید مدلهای BIM در بخش نمایش گرافیکی آن نیز نیازمند رعایت اصولی میباشد که در صورت عدم لحاظ شدن به راحتی میتواند کارکردهای غلطی داشته باشد و کارفرمایان را برای همیشه از نزدیک شدن به BIM منصرف نماید.

 

BIM برنامه ریزی و کنترل پروژه را متحول میکند

شبیه سازی فرایند ساخت در روش مدلسازی اطلاعات ساختمان

وضعیت جوامع آکادمیک و پژوهشی BIM در ایران نیز در این خصوص چندان مطلوبتر نیست حال آنکه در سطح کشورهای پیشرفته ابتدا جوامع آکادمیک با بررسی و تایید مزایای این روش به گسترش آن در سطح حرفه ای کمک فراوانی کرده اند و نقش بی بدیلی را ایفا نموده اند. کنفرانسهای موجود در خصوص مدیریت پروژه نیز همچنان اصرار بر جزئیات و تکنیکهایی موردی دارد که نه کاربردی عملی دارند و نه حتی در صورت کاربرد میتواند تاثیری عمده بر صنعت داشته باشد چنانکه برخی از این کنفرانسها با گذشت بیش از ده سال هیچگونه نقش ملموسی در راستای ارتقای مدیریت حرفه ای پروژه ها و ایجاد تغییری در آن ایفا نکرده اند.
در پایان باید توجه نمود که علاوه بر پتانسیل دانش فنی و نیروی متخصص که از لوازم پیاده سازی اصولی BIM در ایران به شمار میرود و نقصانات فراوانی در این بخش به چشم میخورد، یکی دیگر از لوازم مهم این بخش وجود راهکارهای نرم افزاری بومی میباشد که بدون آن عملا امکان پیاده سازی ایده های دسترسی یکپارچه و متمرکز به اطلاعات به هیچ عنوان میسر نخواهد بود. ضمن اینکه برخی از کارکردهای ملموس BIM برای مثال در بخش برآورد اتوماتیک احجام و هزینه پروژه ها، بدون در اختیار داشتن راهکارهای بومی غیرقابل دستیابی خواهد بود.

BIMKAR تحولی در متره و برآورد پروژه ها

BIMKAR در تلفیق و کارکرد همزمان با Autodesk Revit

گروه مهندسی OCPM پس از چندین سال تجربه و فعالیت در این حیطه و ارائه پربازدیدترین وجامعترین محتوای آموزشی اینترنتی، در کنار دانش فنی و تخصصی خود، از تیرماه 95 موفق به ارائه پکیج کاملی در این خصوص گردیده که نرم افزارهای تکمیلی و جامع IPlus (مدیریت یکپارچه اطلاعات مدلهای BIM) و BIMKar (روبوت متره و برآورده فهرست بهایی براساس مدل BIM) بخشی از این بسته ارزشمند میباشند که امید است نقشی حیاتی در پیاده سازی صحیح BIM در ایران ایفا نماید.