BIM برنامه ریزی و کنترل پروژه را متحول میکند

BIM برنامه ریزی و کنترل پروژه را متحول میکند

BIM برنامه ریزی و کنترل پروژه را متحول میکند
5 (100%) 1 vote

با معرفی متدولوژی BIM به تدریج بسیاری از جوانب و فرایندهای صنعت ساخت دچار تغییر و تحول شده است، نحوه انجام طراحی ها، نحوه ارائه طرح به کارفرما، فرایند متره و برآورد، اجرای المانها، نظارت، تهیه ازبیلت، نقشه برداری و مشابه آن. اما علاوه بر آن و از لحاظ سیستمهای مدیریت پروژه، BIM برنامه ریزی و کنترل پروژه را نیز متحول میکند و روش انجام آن را دچار تغییرات عمده ای میسازد. واین تحول فرایند مدیریت پروژه را از وضعیت منفعلانه سنتی به فرایندی موثر و عملی تبدیل میکند.

در روشهای فعلی و سنتی، برنامه زمانبندی بدون تناظر کامل با مدل نهایی بر روی گانت چارتها ایجاد میشد، اما هم اکنون با در اختیار قرار گرفتن مدل دیجیتال، نه تنها ساختمان نهایی به صورت دیجیتال و مجازی ساخته میشود، بلکه مراحل ساخت نیز به صورت کامل شبیه سازی میگردد. این موضوع که تحت عنوان برنامه ریزی پنج ، شش و یا هفت بعدی شناخته میشود ( و هنوز اجماعی بر روی نام ابعاد مختلف در سطح دنیا ایجاد نشده است) یکی از جذابترین بخشهای سیستم BIM محسوب میشود.
ابزارهای BIM حتی پا را فراتر از این گذاشته و هزینه متناظر با هر المان یا مجموعه ای از المانها و کل پروژه را به صورت کاملا اتوماتیک و هوشمند محاسبه میکنند، جالبتر اینکه این ابزارهای حتی امکان محاسبه زمان اجرای هریک از المانها و یا کل پروژه را نیز دارا میباشند. بدین ترتیب با در اختیار داشتن اطلاعاتی استاندارد، تیم برنامه ریزی ابزاری قدرتمند برای تهیه زمانبندی واقعی پروژه در اختیار خواهد داشت. ( به عنوان نمونه ای از این ابزارها میتوان به روبوت بیمکار اشاره کرد که امکان محاسبه هزینه و زمان پروژه – نفر روز کارکرد کل پروژه- را فراهم مینماید.)

BIM برنامه ریزی و کنترل پروژه را متحول میکند

BIM برنامه ریزی و کنترل پروژه را متحول میکند

با تکمیل مدل اطلاعاتی ساختمان در نرم‌افزارهای مربوطه و تلفیق مدلهای تخصصهای مختلف، در نهایت نمونه‌ای مجازی(Virtual Prototype) از ساختمان ایجاد میشود که حاوی تمامی المانهای سازه نهایی می‌باشد. تا این مرحله هر المان تا چهار بعد با خود دارد: سه بعد هندسی و یک بعد اطلاعات. اما در ادامه با استفاده از نرم‌افزارهای مناسب، برنامه زمانبندی به این مدل لینک می‌شود به نحوی که در نهایت هر المان علاوه بر چهار بعد اشاره شده دو بعد دیگر نیز خواهد داشت: زمان و هزینه. در این حالت با انتخاب هر المان، برای مثال یک دیوار در یک اتاق از یک طبقه، می‌توان مشاهده کرد که این دیوار در چه زمانی، با چه هزینه‌ای و با چه مصالحی اجرا خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که به منظور هرچه موثرتر شدن فرایند شبیه‌سازی، المانهای موقت از قبیل تجهیزات، داربستها، سکوها، دپوها و تمامی مواردی از این قبیل نیز باید در مدل لحاظ شود تا بتوان به کاربری مورد نظر دست یافت.

در ادامه با پویا نمایی مراحل ساخت، انیمیشنی کاربردی از چگونگی تکمیل ساختمان ایجاد خواهد شد. لازم بذکر است که این پویانمایی به هیچ وجه فلسفه‌ای نمایشی و صرفاً گرافیکی نداشته، بلکه کاربردهای فراوانی برای آن وجود دارد که شامل پیدا کردن ناهماهنگی‌ها، تسهیل ایجاد توالی فعالیتها، قابلیت کنترل بهتر، به حداقل رساندن خطاها، جانمایی تجهیزاتی از قبیل تاور کرین و محل دپوی مصالح، بررسی و استقرار موثر تدابیر HSE و دیگر مواردی از این قبیل. نمونه‌ای از ویدئوی مربوط به این روش در  اینجا قابل مشاهده است که تکمیل ساختمانی در انگلیس را به نمایش می‌کشد. همانگونه که در ویدئو مشاهده میشود، در کنار وضعیت فیزیکی ساختمان در زمانهای مختلف، گانت پیشرفت زمانی و نمودار هزینه نیز مشاهده میشود.

BIM برنامه ریزی و کنترل پروژه را متحول میکند

برنامه ریزی و کنترل چندین بعدی پروژه ها در سیستم BIM و شبیه سازی ساخت

از دیگر کاربردهای این روش در برنامه ریزی و کنترل پروژه ، گزارش دهی آسان و به اشتراک گذاری وضعیت پروژه با عوامل و ذی نفعان طرح، در زمانهای مختلف است که از طرق سنتی قابل انجام نمی‌باشد. با توجه به اهمیت مدلسازی اطلاعات ساختمان، موضوع برنامه ریزی و کنترل چندین بعدی پروژه‌ها از اهمیت به سزایی برخوردار شده است که به عنوان یکی از لوازم پیاده‌سازی BIM در مراحل بلوغ بالاتر مطرح گردیده است، چنانکه مطابق استاندارد BIM انگلستان، یکی از لوازم سطح دوم و سوم بلوغ، برنامه ریزی چندین بعدی پروژه وشبیه سازی مراحل ساخت ساختمان میباشد.

گروه OCPM به زودی دوره هایی برای آموزش این فرایند برقرار خواهد ساخت. برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه فرمایید. 

(بخشهایی از این مقاله از مقاله ای که با همین نام در سایت ویکیپدیا توسط گروه OCPM نوشته شده نقل قول گردیده است)
پایان خبر – BIM برنامه ریزی و کنترل پروژه را متحول میکند –