BIMKAR تحولی در متره و برآورد پروژه ها

BIMKAR تحولی در متره و برآورد پروژه ها

BIMKAR تحولی در متره و برآورد پروژه ها
5 (100%) 7 votes

نرم افزار  ایرانی BIMKAR تحولی در متره و برآورد پروژه ها  به وجود می آورد و فرایند زمانبر و مستعد خطای فعلی که بعضا نیازمند هفته ها تلاش میباشد را ظرف چند ثانیه بدون نیاز به هیچگونه اندازه گیری و اختصاص آیتم انجام  داده و برآورد ریالی پروژه را مستقیما برمبنای فهارس بهای ایران ارائه میکند. بیمکار نه تنها هزینه، بلکه زمان پروژه را نیز به تفکیک در قالب نفر روز مورد نیاز محاسبه میکند. این نرم افزار که با نام روبوت متره و برآورد BIMKAR ارائه شده قدرت گرفته از متدولوژی BIM و نرم افزار محبوب و قدرتمند Autodesk Revit میباشد که با توجه به کارکرد جامع و یکپارچه با Revit، در نوع خود در سطح جهان منحصر به فرد بوده و  علیرغم تاخیر 15 ساله ایران در پیاده سازی BIM، کاربرد این متدولوژی را به سطحی ملموس و همرده با جوامع متعالی  منتقل میکند.

// به روز رسانی 1- مرداد 95 : سمیناری برای آشنایی فعالین حرفه ای با این نرم افزار و تبادل نظر در این خصوص در تاریخ چهارشنبه 13 مردادماه با حضور پیمانکاران و مشاورین تراز اول ایران برگزار گردید. اطلاعات بیشتر…

// به روز رسانی2 – تیر 95 : با توجه به تقاضای مخاطبین، فیلم معرفی کارکرد این نرم افزار به انتهای صفحه افزوده شد.

استفاده از مدلهای BIM به منظور برآورد مصالح پروژه یکی از کاربردهای اساسی و عملی متدولوژی مدلسازی اطلاعات ساختمان محسوب میشود که از زمان مطرح شدن این ایده تاکنون مورد اقبال فراوان قرار گرفته است. هرچند که به دلیل کارکرد نرم افزارهای طراحی BIM، خروجی های حاصل از آن را نمیتوان بدون تفاسیر، اندازه گیری ها و صحت سنجی های دستی مورد پذیرش قرار داد. برای این منظور برخی از نرم افزارهای مطرح در زمینه مدیریت هزینه امکانات هماهنگی و تبادل اطلاعات با مدلهای BIM را در ابزارهای خود لحاظ کرده اند. این نرم افزارها با رویکردهای مختلفی تهیه شده است که عمدتا به صورت پلتفرمی مستقل از نرم افزارهای طراحی BIM عمل میکنند، با اینحال نرم افزار متره و برآورد BIMKAR توانسته است این مهم را بصورت همزمان و یکپارچه با Revit به نحوی مطلوب برآورده سازد.

BIMKAR تحولی در متره و برآورد پروژه ها

BIMKAR در تلفیق و کارکرد همزمان با Autodesk Revit

روبوت متره و برآورد ایرانی BIMKAR که نتیجه سالها تجربه و تخصص در زمینه های مختلفی از قبیل متدولوژی BIM، نرم افزارهای مربوطه، اصول و روشهای متره و برآورد و ملاحظات مرتبط با فهارس بهای ایران میباشد، هم اینک توسط گروه OCPM طراحی و ارائه گردیده است. بیمکار پس از طی کردن موفقیت آمیز دوره چندین ماهه تست حرفه ای  به صورت عمومی عرضه شده است.

سامانه اطلاع رسانی نرم افزار متره و برآورد بیمکار به آدرس www.bimkar.ir قابل دسترسی است که کاتالوگ و تعرفه های قیمت آن از این سامانه قابل دستیابی است.

این نرم افزار با توجه به یکپارچگی کامل و کارکرد همزمان با قدرتمندترین نرم افزار طراحی BIM، یعنی Autodesk Revit  در نوع خود منحصر به فرد بوده چرا که به فعالین BIM این اجازه را میدهد که بدون نیاز به خروج از محیط مدل خود برآوردی بسیار دقیق و هوشمند در چند ثانیه بدست آورند. خصوصیات جامع BIMKAR هوشمندی مدلهای BIM را در سطحی بالاتر مطرح مینماید به گونه ای که کاربر بدون نیاز به هیچ اندازه گیری و یا اختصاص آیتم، از جزئی ترین آیتمهای متصور در فهرست بها نیز برمبنای مدل خود آیتمها را دریافت میکند.

تولید گزارشات ریزمتره، مالی و ... در BIMKAR

تولید گزارشات ریزمتره، مالی و … در BIMKAR

مهندسینی که با فهرست بهای ابنیه ایران آشنایی دارند از جزئیات فراوان و پیچیدگی آیتمهای آن اطلاع دارند که BIMKAR به دقت این جزئیات را لحاظ کرده و تمامی آیتمها را تحت پوشش قرار میدهد. به عنوان نمونه هایی از این هوشمندی،  اختصاص آیتم براساس مساحت قابهای شیشه خور تشکیل دهنده هر پنجره ، اختصاص آیتم قالب بندی سقفها، ستونها، تیرها و سقفها بر مبنای ارتفاع، عدم کسر بازشوهای با مساحت مشخص در سقفهای تیرچه بلوک، محاسبه سطوح خارجی قالب بندی، محاسبه سطوح منحنی و شیبدار، محاسبه احجام درزهای انقطاع، عدم محاسبه مجدد سطوح مشترک  دالها، اختصاص هوشمند اتصالات فلزی به آیتم مربوطه و … را میتوان نامبرد. تمامی این محاسبات به صورت اتوماتیک و بدون دخالت کاربر  انجام میگیرد که کارکرد  BIMKAR را حتی در بخش متره پروژه  به مراتب فراتر از ابزارهای داخلی Revit و نرم افزارهای مشابه قرار میدهد.

جامعیت در عین سادگی، یکپارچگی و کارکرد همزمان با Revit،  امکان دریافت اطلاعات از طیف وسیعی از نرم افزارها از قبیل Tekla، Etabs، Archicad ، ذخیره اطلاعات در مدل BIM، ارائه احجام منابع انسانی، مصالح و ماشین آلات مصرفی پروژه بر مبنای آنالیز بها،  از بین بردن خطاها و از قلم افتادگی ها چه در برآورد و چه در اختصاص آیتم، امکان دریافت برآورد بر مبنای فهارس ویرایش سالهای مختلف تنها با یک انتخاب، ارائه گزارشات منظم و شکیل در قالبهای PDF، Excel، Word و … ، محاسبات دقیق حمل بر مبنای آخرین تغییرات، کنترل و پردازش مقادیر مصرفی برحسب متر مربع ساختمان، اندازه گیری هوشمند متراژ زیربنا، بهره گیری از Cloud-Based Technologies، پوشش تمامی آیتمهای فهارس بها، امکان تعریف آیتمهای قیمت جدید، ارائه تمامی گزارشات مورد نیاز از قبیل ریز متره، خلاصه متره، مالی و … از جمله خصوصیات BIMKAR میباشند که گامی اساسی در راستای نهادینه کردن کاربردهای عملی BIM به صورت بومی در ایران خواهد بود.

این ابزارنه تنها برای مدیریت هزینه، بلکه با توجه به محاسبه منابع از جمله منابع انسانی کل پروژه و تک تک المانها، مرجعی بسیار مفید برای برنامه ریزی و تحلیل زمانی پروژه ایجاد میکند.

BIMKAR قابلیت استفاده با ویرایشهای 2015 و 2016 نرم افزار Revit را دارا بوده و به همراه قفل سخت افزاری ارائه شده است.

برنامه ریزی پنج بعدی با کمک BIMKAR

یکی از ویژگیهای منحصر به فرد BIMKAR : با انتخاب هریک از المانها و یا چندین المان، جزئیات هزینه و منابع آن را میتوان مشاهده کرد، این امر مدلسازی پنج بعدی را میسر میسازد و کمک ارزشمندی در مدیریت پروژه فراهم میکند.

 

 

BIMKAR تحولی در متره و برآورد پروژه ها

BIMKAR تحولی در متره و برآورد پروژه ها

پیرو پرسشهای مطروحه به استحضار میرساند عرضه روبوت متره و برآورد بیمکار هم اکنون به صورت محدود انجام گرفته و پس از آن ، هم اینک این نرم افزار صرفا برای کارفرمایان طرف قرارداد با OCPM به عنوان بخشی از پکیج این گروه مورد استفاده قرار میگیرد.

BIMKAR تحولی در متره و برآورد پروژه ها

به منظور استفاده از بیمکار، وجود مدلهای اطلاعاتی ساختمان که در نرم افزارهای مربوطه از قبیل Revit، Tekla، Archicad  تولید شده است و یا خروجی برخی دیگر از نرم افزارها از قبیل Etabs ضروری است. در حال حاضر با توجه به مزایای فراوان مدل سازی اطلاعات ساختمان در بخش طراحی مدل، در بسیار از پروژه های معتبر و شرکتهای مهندسی مشاور در ایران این مدلها تولید میشود و در دسترس عوامل پروژه قرار میگیرد. روبوت بیمکار از این مدلها برای متره و برآورد اتوماتیک پروژه استفاده کرده و اطلاعات خود را در قالب همین مدلها با امکان تبادل بین عوامل ذخیره سازی مینماید.

 

——————-BIMKAR تحولی در متره و برآورد پروژه ها————————-