آسانسور های نسل جدید ارتفاع آسمانخراشها را دو برابر می کنند!

آسانسور های نسل جدید

آسانسور های نسل جدید ارتفاع آسمانخراشها را دو برابر می کنند!
5 (100%) 2 votes

شرکت  فنلاندی   KONE سیستم بالابری با نام UltraRope  ارائه نموده که می تواند یک کیلومتر ( دو برابر چیزی که در حال حاضر امکانپذیر است) آسانسورها را جابجا نماید. این تکنولوژی جدید نشان می دهد که برج خلیفه که با داشتن آسانسوری که تا ارتفاع 504 متر بالا می رود، بلندترین برج دنیا باقی نخواهد ماند.

آسانسور های نسل جدید ارتفاع آسمانخراشها را دو برابر می کنند!

در حال حاضر سریعترین آسانسور دنیا که به وسیله شرکت Toshiba ساخته شده در برج مسکونی Taipei 101 در کشور تایوان (بلندترین برج دنیا  پس از برج خلیفه دبی ) با سرعت آن mph 33.7 می باشد که از سرعت آسانسور برج خلیفه با سرعت mph 22پیشی گرفته است . برج خلیفه با ارتفاع828  متر ، هنوز 300 متر (به اندازه برج Shard لندن با برجهای دیگر اختلاف دارد) از تکنلوژی جدید UltraRope عقب تر می باشد. این تکنولوژی جدید در حمل و نقل عمودی، این امکان را فراهم کرده که ساختمانهای بلندتر از آسمانخراشها نیز احداث گردند.

آسانسورهای نسل جدید برای آسمانخراشها

در تکنولوژی جدید شرکت KONE، به جای کابل فولادی بالابر  از یک کابل با هسته فیبرکربن و با پوشش بسیار مقاوم در برابر اصطکاک به نام UltraRope استفاده می نماید. این کابل بسیار سبک بوده که ضمن کاهش مصرف انرژی در سازه های بلند منجر به کاهش وزن اجزا متحرک می گردد.  به عبارت دیگر در 800 متر ، وزن اجزا متحرک UltraRope KONE بسیار کمتر از سیستم متداول سیستم متداول کابل فولادی می باشد.

این تکنولوژی مزایای دیگری نیز دارد. KONE می گوید از آنجاییکه رزونانس فیبر کربن با رزونانس فولاد و دیگر مصالح ساختمان کاملا متفاوت بوده، اثرات مخرب  ناشی از نوسان ساختمان بر آسانسور را کاهش می دیابد. به علاوه، عمر این کابل ها دو برابر کابلهای فولادی بوده و نگهداری کمتری نیز نیاز دارد که همه اینها منجر به کاهش مصرف مواد و در نتیجه کاهش اثرات زیست محیطی می گردد.

قابل ذکر است  UltraRope یکی از  پیشرفت های مهم در تکنولوژی آسانسور می باشد.