آموزش Revit

Untitled-22

آموزش Revit
5 (100%) 3 votes

دراین بخش از آموزش Revit به معرفی این نرم افزار قدرتمند طراحی و نکات مرتبط با بخشهای مختلف نرم افزار نظیر  آرماتورگذاری در revit، دیوار شیبدار،کرتین وال، Stacked walls پرداخته شده و نقاط قوت این نرم افزار بررسی می شود. این نوشتار به صورت پیوسته به روزرسانی شده و مطالب جدید به آن افزوده میگردد.

نرم افزار Revit بر مبنای متدولوژی BIM از اوایل هزاره سوم میلادی توسط Autodesk معرفی گردیده و توانسته است ظرف این سالها برتری خود را نسبت به رقبایی از قبیل Archicad تثبیت کرده و به محبوبترین ابزار طراحی مبتنی بر BIM تبدیل شود. با توجه به فراگیر شدن استفاده از BIM در سطح جهان، این نرم افزار نیز به تدریج جایگاه خود را بازکرده و هم اینک در تلفیق با دیگر نرم افزارها به عنوان یک ابزار اجتناب ناپذیر برای مدلسازی پروژه ها تبدیل شده است که لزوم فراگیری آن در سطوح مختلف برای تمامی فعالین صنعت ساخت از طراحان تا مجریان و بهره برداران به زودی بیش از پیش احساس خواهد شد. تجربه جهانی کارآمدی BIM را در  تمامی چرخه حیات پروژه به اثبات رسانده است که این اثربخشی خصوصا در فاز طراحی پروژه و بهینه کردن آن و افزایش چشمگیر بهره وری و ارتقای صحت عملکرد نیروی انسانی مورد توجه ویژه مهندسین مشاور قرار گرفته است.

فهرست مطالب این نوشتار:

Revit به عنوان یک ابزار | ارتباط Revit با دیگر نرم افزارها | آموزش نرم افزار BIM !!!!!! |آموزش Revit | فیلم آموزش رویت  | کتاب آموزش Revit  |  دانلود فایل آماده رویت

در ایران هرچند BIM بنابه دلایلی هنوز چندان شناخته شده نیست و جایگاه خود را نیافته است، اما مزایای نرم افزار Revit باعث شده است که هم اکنون بسیاری از مهندسین مشاور از این نرم افزار برای طراحی های خود استفاده کنند و در زمینه بکارگیری ابزارهای BIM پیشرو باشند. هم اینک بسیاری از پروژه ای شاخص در ایران دارای مدلهای Revit هستند هرچند که عمدتا کاربرد آن به استخراج نقشه های پروژه محدود بوده است. حضور مشاورین خارجی در ایران نیز در برخی پروژه ها عوامل دخیل را به آشنایی با این ابزارها وادار نموده است.

کتاب آموزش Revit

کتاب آموزش Revit شامل سرفصلهای آموزشی دانشگاههای مطرح آمریکا به صورت مختصر ، مفید و اصولی قابلیتهای آنرا تحت پوشش قرار داده است.

ایجاد یک مدل Revit با یک نقشه دو بعدی  یا یک طرح کامپیوتری سه بعدی کاملا تفاوت دارد. در اینجا یک مدلساز از اشیاء هوشمند برای ساخت مدل استفاده می کند. بر خلاف نقشه های دو بعدی یا سه بعدی، فقط با یک بازنگری یا تغییر در یک المان کلیه نماها و دتایل های مدل به صورت خودبخود به روزرسانی می شود. این ویژگی نه تنها سبب شده که بازبینی طرح سازه آسان شود بلکه خطاهای ناشی از نقشه های ناهماهنگ را نیز حذف می‌نماید. لازم است به این نکته توجه شود که رویت با ابزارهایی مانند CAD که 50 سال پیش به وجود آمده و هنوز در کارهای روزمره از آن استفاده می شود کاملا متفاوت می باشد.

 دیگر زمان آن نیست که  یک سری نقشه و جداول در کنار یکدیگر ساختمان را توصیف میکنند، بلکه یک مدل واحد و یکپارچه مرجع تولید تمامی اسناد خواهد بود.

 

Revit به عنوان یک ابزار

Revit دارای واسط کاربری با فهم و کارکرد آسانی است، این برنامه دارای نشانگر ماوس هوشمند و ارائه نکات راهنما در زمان اجرای دستورات در صفحه نمایش خود میباشد.  منوهای آن به خوبی بر مبنای گردش کار سازماندهی شده و دستورهای غیر قابل کاربرد در هر زمان خاص به صورت خاکستری از دسترس خارج میشوند. برای آشنایی بیشتر و  آموزش Revit به صورت ساده و اصولی به اینجا مراجعه فرمائید.

آموزش Revit

برای مشاهده تصاویر با کیفیت بالا بر ر وی آن کلیک نمائید.

 

 

آموزش Revit

برای مشاهده تصاویر با کیفیت بالا بر ر وی آن کلیک نمائید.

امکان تولید نقشه های آن بسیار خوب است و دارای ارتباط داخلی بسیار قوی میباشد که مدیریت آنها را آسان کرده است. این برنامه دارای قابلیت ویرایش دوسویه، از نقشه ها به مدل و از مدل به نقشه ها میباشد.

یکی از مسائل مهم در ارتباط با آموزش Revit برآورد مقادیر، مصالح، و حدود کار در مدلهای ایجاد شده توسط نرم افزار Revit می باشد. امکان تولید جدول مقادیر المانهای مدل (Schedule/Quantities ) نظیر تعداد درها، پنجره ها و مشابه آن و همچنینی جدول مصالح مصرفی ( Material Takeoff ) در ساختمان مدل فراهم شده  است. ضمنا ارتباط دوسویه بین مدل و جداول وجود دارد.

جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص به کتاب ” آموزش کاربردی Autodesk Revit برای مهندسین “ مراجعه فرمائید.

 

 

مانند دیگر صنایع مهندسین صنعت ساخت نیز باید بتوانند چیزی که طرح و اجرا می کنند را مدل کنند.

 

آموزش Revit

برای مشاهده تصاویر با کیفیت بالا بر ر وی آن کلیک نمائید.

Revit از تولید اشیا پارامتریک جدید و نیز سفارشی‌سازی اشیا از پیش تعریف شده پشتیبانی میکند. در عین حال سایتهای مختلفی نیز وجود دارد که حاوی المانهای قابل استفاده در این نرم افزار میباشد.

همچنین Revit دارای مجموعه بسیار بزرگی از آرشیو المانها میباشد، علی الخصوص در آرشیو Autodesk Seek برای خصوصیات و طراحی اشیا، حاوی اطلاعات بیش از 850 شرکت و 13.750 کالای مختلف میباشد که دربرگیرنده 750 نوع از تجهیزات روشنایی است. این محصولات در فرمتهای متفاوتی از فایلها تعریف شده است که شامل: RVA ,DWG ,DWF ,DGN ,GSM ,SKP ,IES و TXT میباشد.

 

ضمنا نرم افزار Revit با دارا بودن موتورهای قوی تحلیل سازه و انرژی را نیز انجام می دهند.

ارتباط Revit با دیگر نرم افزارها

آموزش Revit

برای مشاهده تصاویر با کیفیت بالا بر ر وی آن کلیک نمائید.

Revit به عنوان پیشرو بازار BIM، دارای گسترده ترین مجموعه از نرم افزارهای مرتبط میباشد. برخی از آنها را میتوان از طریق منوی Open و برخی دیگر را از طریق تبادل اطلاعات از مجرای IFC و یا دیگر فرمتهای قابل تبادل استفاده نمود  که به ترتیب (Dir) و (IFC) نامیده میشوند. DWF هم یکی دیگر از واسطهای موجود در Revit است.

Revit دارای قابلیت تبادل اطلاعات با AutoCad Civil 3D به منظور تحلیل سایت، Autodesk Inventor برای مدیریت قطعات تولید و نیز LANDCADD برای طراحی سایت میباشد. جهت برآورد هزینه دارای واسط تبادل اطلاعات با US Cost، Cost OS، innovaya و  Sage Timberline و نیز Tocoman iLink  میباشد.

Revit همچنین دارای ارتباط با نر افزار Autodesk Navisworks از طریق DWF میباشد. Revit از تبادل اطلاعات جهت مدیریت مشخصات با نرم‌افزارهای e-SPECS و BSD SpecLink به وسیله ابزار ارتباطی BSD Linkman پشتیبانی میکند.

Revit میتواند مدلها را از نرم افزارهایی وارد خود کند که شامل SketchUp، AutoDEsSys، McNeel Rhinoceros، Google Earth و دیگر سیستمهایی که فایلهای DXF را ایجاد میکنند میباشد. در ویرایشهای قبلی این مدلها تنها قابل مشاهده بود اما هم اکنون کاربران میتوانند نقاط روی اشیا را انتخاب کنند و اندازه گیری نمایند و با آنها کار کنند.

Revit از این فرمتها پشتیبانی میکند: DWG DXF, DGN, SAT, DWF/DWFx, ADSK, Html, FBX, gbXML, IFC, ODBC.Revit یک پلتفرم قوی است مخصوصا به دلیل دامنه وسیع نرم افزارهایی که پشتیبانی میکند.

قابل ذکر است که با توجه به توانمندی نرم افزار Revit و کاربرد فراوان آن امروزه اکثر نرم افزارهای مرتبط با صنعت ساخت افزونه های اختصاصی جهت انتقال فایل خود به نرم افزار Revit پیش بینی نموده اند. به عنوان مثال شرکت  CSI نرم افزارهای Sap و Etabs در این زمینه پیشرو می باشند و افزونه های اختصاصی Revit برای کاربران خود تهیه نموده اند.

به دلیل دور بودن ما از معیارهای جهانی ساخت متاسفانه در ایران تنها مهندسین معمار نرم افزار Revit را  فرا می گیرند

 

نقاط قوت Revit :

به عنوان یک ابزار طراحی، Revit یک نرم افزار قوی است، قابل درک به صورت بصری بوده و قابلیتهای تولید نقشه آن عالی است. هرچند که بسیاری از طراحان ترجیح میدهند که از محدودیتهای موجود در ارتباط با اشیای از پیش تعیین شده اجتناب کنند و طرح خود را ابتدا در نرم افزارهای دیگری انجام داده و سپس برای انجام بقیه اقدامات تولید مدل به محیط این نرم افزار وارد کنند. Revit به راحتی قابل فراگیری است و قابلیتهای آن در قالب واسط کاربری قابل درک و آسانی سازماندهی شده است. دارای آرشیو بسیار گسترده ای از اشیا بوده که هم توسط خود تولید کننده و هم توسط اشخاص ثالث ایجاد شده است. با توجه به غلبه این نرم افزار در بازار به عنوان پلتفرم اصلی جهت ارتباط با دیگر پلتفرم ها ترجیح داده میشود. پشتیبانی دو سویه آن اجازه میدهد که اطلاعات مابین مدل و نقشه ها بهنگام سازی شود که شامل جداول مقادیر نیز میشود و از ویرایش و کارکردن همزمان بر روی یک پروژه پشتیبانی میکند.

کتاب ” آموزش کاربردی AUTODESK REVIT برای مهندسین”

آموزش نرم افزار BIM  !!!!!

از آنجائیکه رویت یکی از قدرتمندترین پلتفرهای BIM می باشد برخی کاربران تصور میکنند که BIM نرم افزار میباشد. اما این کاملا اشتباه بوده و  BIM نرم افزار نیست بلکه مخفف Building Information Modeling به مفهوم مدلسازی اطلاعات ساختمان می باشد. برای دریافت اطلاعات جامع در مورد BIM به بخش BIM چیست مراجعه فرمائید.

 

آموزش Revit :  زاویه یا Angle مربوط به mullion  در پنل  type properties

همانطور که می دانید ابزارهای خاصی برای ترسیم کرتین وال در Revit پیش بینی شده است. اما نکته ای که باید توجه داشته باشید اینست که به هنگام ترسیم mullion کرتین وال در نرم افزار Revit منظور از Angle در پنل type properties زاویه چرخش پروفیل mullion نسبت به محور خودش می باشد نه زاویه چرخش در صفحه. برای ایجاد یک زاویه چرخش باید قبل از رسم mullion با تنظیم زاویه در منوی Instance properties زاویه قرار گیری mullion ها تعیین شود.

آموزش Revit : موقعیت یا position  مربوط به mullion  در پنل  type properties

در نرم افزار revit منظور از position در منوی type properties نحوه قرارگیری Mullions می باشد که در حالت عادی گزینه face است. در حلتی که کرتین وال به صورت شیبدار باشد از گزینه Parallel to Ground استفاده می شود.

آموزش Revit : دیوار Stacked walls چیست؟

دیوارها در یک ساختمان – خصوصاً دیوارهای خارجی- از چندین نوع دیوار با مصالح و ضخامت های متفاوت تشکیل می شوند که همه آنها یکی بر روی دیگری قرار گرفته و در مجموع نمای ساختمان را تشکیل می دهند. از آنجائیکه دیوارهای  نما بر روی دیوارهای فونداسیون قرار می گیرند اغلب مهندسین تمایل دارند که کل مجموعه نما به صورت یک مجموعه واحد در نظر گرفته شده به گونه ای که با حرکت دادن دیوارهای فونداسیون کل دیوارهای نما نیز حرکت کنند). در این گونه موارد استفاده از Stacked walls می تواند مفید باشد.

به عبارتی دیگر  Stacked walls به شما این امکان را می دهد که یک دیوار متشکل از چند نوع دیوار را ایجاد نمائید. بنابراین  قبل از ایجاد یک Stacked walls باید چندین نوع Basic walls در پروژه داشته باشید. در ادامه نحوه ایجاد یک Stacked walls آموزش داده می شود.آموزش Revit، دیوار Stacked walls

 

برای اطلاعات بیشتر به کتاب ” آموزش کاربردی AUTODESK REVIT برای مهندسین” مراجعه فرمائید.

 

 

آموزش رویت : نقش Scale  در نرم افزار Revit

با توجه به اینکه revit ی یک نرم افزار مبتنی بر BIM هست  برای نمایش مدل ساختمان استفاده میشه که در این حالت scale مفهوم چندانی ندارد. مگر اینکه پارارامترهای ثابت در مدل مانند annotation   وجود داشته باشه. اگر annotation  در مدل باشه حتما تغییرات رو خواهید دید.

البته در هنگام تولید شیت تاثیر scale  کاملا مشخص و ضروری میشود.

 

آموزش Revit: نحوه ایجاد دیوار مایل یا شیبدار در رویت : فیلم آموزش رویت

 

 

آموزش رویت: آموزش Revit Structure : آرماتورگذاری در Revit

در نرم افزار رویت امکان آرماتورگذاری فراهم شده و با توجه به اینکه نرم افزار رویت مقادیر مصالح و جاول مقادیر را در اختیار کاربر قرار می دهد ترسیم ارماتورها برای تهیه لیستوفر مفید به نظر می رسد.

فایل pdf آموزش  آرماتور گذاری در Revit  را می توانید از لینک زیر دانلود نمائید (به زبان انگلیسی).

لینک دانلود

 

آموزش رویت: آموزش Revit Structure : ترسیم خرپا آموزش رویت

برای ترسیم خرپا در رویت از ابزار Truss در تب  structure  استفاده می شود. برای استفاده از ابزار truss ابتدا یک Type از Family های مربوط به خرپا را انتخاب نموده و سپ نقطه شروع خرپا و نقطه پایان آن را در صفحه ترسیم مشخم نمایید.

توجه داشته باشید که برای قرارگیری یک خرپا بین ستونها، بال اضافی در محل اتصال با ستون نیاز نبوده و چنین بالهایی در انتهای خرپا میبایست انتخاب و حذف شوند (کتاب آموزش Revit برای مهندسین)

 

کتاب آموزش Revit:

تالیف کتاب ” آموزش کاربردی Autodesk Revit “برای مهندسین”  در گروه مهندسی OCPM ( مشاور تخصصی BIM ) انجام شده و  از طریق فروشگاه اینترنتی Bimbooks.ir در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

جهت مشاهده  جزئیات کتاب می توانید به اینجا مراجعه فرمائید.

 

 

دانلود کتاب آموزش رویت  به زبان فارسی:

جهت دانلود کتاب –  آموزش Revit به زبان فارسی به اینجا مراجعه فرمائید (شامل فهرست مطالب)

 

 

جهت دانلود فایل ها رویت آماده به لینک های زیر مراجعه نمایید:

دانلود رایگان فایل رویت پروژه مسجد – اختصاصی نوشتار آموزش Revit

دانلود رایگان فایل رویت مپ برج خنک کننده – اختصاصی نوشتار آموزش Revit

 

 در پایان باید به این نکته اشاره گردد که صنعت ساخت نسبت به صنایع دیگر همواره در مقابل تغییرات و تکنولوژی ها بسیار مقاوم بوده (علی الخصوص در ایران) و این یکی از دلایلی است که هنوز استفاده از نرم افزار Revit در ایران همگانی نشده است. چنانکه متاسفانه حتی  برخی از موسسات آموزشی مشهور کشور نیز ضمن راهنمائی های غلط به کاربران استفاده و یادگیری  این نرم افزار توانمند و قدرتمند و آموزش Revit را برای مهندسین عمران، تاسیسات و … لازم نمی بینند.

 

جدول لیست قیمت انوع مصالح ساختمانی

استعلام قیمت کار ساختمانی 2

 

 

—– پایان مطلب : آموزش Revit