اسپیسر بتن – راهنمای جامع

اسپیسر بتن – راهنمای جامع
3.75 (75%) 4 votes

با توجه به کاربرد وسیع اسپیسر بتن در انواع سازه ها ، در این نوشتار ضمن معرفی اسپیسر پلاستیکی که متداولترین نوع اسپیسر می باشد ، انواع آن به صورت مفصل مورد بررسی قرار می گیرد.

1- کاور بتن

پوشش بتنی روی میلگردها یا به عبارتی کاور بتن برابر است با حداقل فاصله بین رویه میلگردها، اعم از طولی و عرضی، تا نزدیکترین سطح آزاد بتن.
مطابق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان رعایت موارد زیر در خصوص کاور بتن ضروری است :
ضخامت پوششی بتنی میلگردها متناسب با شرایط محیطی و نوع قطعه مورد نظر نباید از مقادیر داده شده در جدول 9-6-6 و موارد الف و ب کمتر باشد:
الف – قطر میلگردها
ب – چهار سوم بزرگترین اندازه اسمی سنگدانه ها

کاور بتن مبحث نهم
در صورتی که بتن در مجاورت خاکی مقاوم ریخته شود و به طور قائم با آن در تماس باشد ضخامت پوشش بتن نباید کمتر از 75 میلیمتر اختیار شود.
در صورتیکه بتن دارای سطح فرورفته و برجسته (نقش دار یا دارای شکستگی ) باشد ، ضخامت پوشش باید در عمق فرورفتگی ها اندازه گیری شود.
• در صورتیکه حفاظت های سطحی انجام شود مقادیر پوشش بتنی را می توان تا 20 میلیمتر کاهش داد.
• اگر رده بتنی به اندازه 5 مگاپاسکال بالاتر از حداقل رده باشد ، می توان 5 میلیمتر از مقدار پوشش بتن را کاهش داد، مشروط بر آنکه اندازه پوشش میلگرد از 25 میلیمتر در محیط متوسط، 35 میلیمتر در محیط شدید، و 50 میلیمتر در محیط فوق العاده شدید کمتر نشود.
• برای میلگرد با قطر بیش از 36 میلیمتر، مقادیر پوشش باید 10 میلیمتر اضافه گردد.

2- اسپیسر چیست ؟

مطابق مشخصات فنی کارهای ساختمانی (نشریه 55) به منظور کنترل و تأمین پوشش بتن، با تأیید دستگاه نظارت می توان از قطعات بتنی (لقمه ها) یا خرکهای فلزی به ابعاد، مقاومت و تعداد لازم استفاده نمود. لقمه های بتنی باید دارای مفتول بوده و با استفاده از این مفتولها به میلگردهای اصلی کاملاً محکم شوند .
استفاده از قطعه سنگ، لوله های فلزی و قطعات چوب برای نگهداری میلگردها و تأمین پوشش بتن مجاز نیست .
اسپیسر یا فاصله نگهدار میلگردقطعه ای دفنی در بتن می باشد که به دلیل ایجاد فاصله بین بتن و میلگرد در سازه های مسلح به کار می رود.
گاهى اسپيسر بتن فاصله بين دو ميلگرد را حفظ مي نمايد و گاهى از برخى اسپيسر ها براى ايجاد فاصله بين خاموت و قالب بتن استفاده مي شود. اسپیسر های بتن ضمن بالا بردن کیفیت سازه ها به سرعت اجرای عملیات ساختمانی نیز کمک می کنند.

 

3- اسپیسر پلاستیکی

اسپیسرهای پلاستیکی میلگرد با طراحی خاص ، مواد اولیه سازگار با بتن ، حمل و نقل راحت و قیمت مناسب ، در اشکال و اندازه های مختلف برای کاربردهایی نظیر فونداسیون ها ، سقف ها ، دیوارها ، ستون ها و … مورد استفاده قرار می گیرند.
اسپیسر های پلاستیکی دارای مزیت های زیادی هستند:
• فرایند تولید آنها سریع
• قابلیت تولید در اشکال مختلف
• مقاومت بالا
• شکل‌پذیری آسان
• ارزانترین نوع اسپیسر از لحاظ اقتصادی

اسپیسر پلاستیکی

4- انواع اسپیسر

اسپیسر ها بر اساس جنس مواد، انواع متفاوتی را تشکیل می‌دهند که در اینجا تعدادی از انواع آن معرفی می شود:

4- 1 اسپیسر های کفی

1-1-4  اسپیسر هاردفیکس

اسپیسر هار فیکس برای بخشهایی از کف سازه نظیر فونداسیون گسترده ، نواری ، شناژها و …که شبکه های میلگردی، پر تراکم و سنگین می باشند بسیار مناسب می باشد . این فاصله نگهدار با سایز های مختلف و به منظور ایجاد پوشش بتنی 30mm تا 100mm بسیار مناسب می باشد.

استفاده از هارد فیکس برای میلگردهای 18 الی 32 میلیمتر و به طور کل شبکه های میلگردی سنگین پیشنهاد می گردد. و در خصوص میزان مصرف این نوع اسپیسرها موارد زیر پیشنهاد می شود:
– فونداسیون ها و کف های نیمه سنگین: میزان مصرف 4 عدد در هر متر مربع می باشد.
– کف های فوق سنگین و حجیم: میزان مصرف 6 الی 10 عدد در متر مربع با توجه به حجم سازه
– تیرها و پوترها: میزان مصرف 3 عدد در هر متر طول (در هر ردیف 2 عدد با فاصله 60 الی 70 سانتیمتر از یکدیگر)

اسپیسر هارد فیکس اسپیسر هارد فیکس

 

2-1-4- اسپیسر ماکس فیکس

اسپیسر نیمه سنگین ماکس فیکس برای ایجاد پوشش بتنی در سازه های متوسط و نیمه سنگین مانند تیرو دال ، شناژها و کف های با وزن متوسط و با ایجاد پوشش بتن 30تا 75 میلیمتر مناسب می باشد.
استفاده از ماکس فیکس برای میلگردهای 8 الی 22 میلیمتر و با میزان مصرف زیر پیشنهاد می شود:
کف های نیمه سنگین: میزان مصرف 4 عدد در هر متر مربع می باشد.
تیرها و پوترها: میزانم صرف 3 عدد در هر متر طول (در هر ردیف دو عدد با فاصله 60 الی 70 سانتیمتر از یکدیگر)

اسپیسر ماکس فیکس اسپیسر ماکس فیکس

اسپیسر ماکس فیکس

اسپیسر ماکس فیکس

3-1-4- اسپیسر مینی فیکس

اسپیسر مینی فیکس قطعه ای ارزان و پر مصرف بوده که درشبکه های میلگردهای سبک (میلگردهای حرارتی) سبک مانند قطعات پیش ساخته بتنی ،سقف های کامپوزیت ، سقف های عرشه فولادی ، و … میگردد.
استفاده از مینی فیکس برای میلگردهای 6 الی 14 میلیمتر و به طور کل شبکه های میلگردی سبک پیشنهاد شده و میزان مصرف آن 4 عدد در هر متر مربع می باشد.

اسپیسر مینی فیکس

4-1-4 اسپیسر ساید فیکس

اسپیسر ساید فیکس برای ایجاد پوشش بتنی در سازه های با وزن متوسط و نیمه سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. ساید فیکس به لحاظ دارا بودن قفل کن یک طرفه به عنوان اسپیسر تقویتی در سازه هایی که به هر دلیل تعداد اسپیسر های کارگذاری شده توسط ناظر کم تلقی شده است کاربرد دارد و به راحتی از بغل میلگرد جا زده می شود و نیاز به بالا آوردن شبکه میلگردی برای نصب آن نمی باشد.
استفاده از ساید فیکس برای میلگردهای 12 الی 25 میلیمتر و به طور کل شبکه های میلگردی با وزن نیمه سنگین پیشنهاد می شود و میزان مصرف آن 4 عدد در هر متر مربع می باشد.

اسپیسر ساید فیکس

 

5-1-4- اسپیسر یوفیکس

اسپیسر یوفیکس برای میلگرد های سبک و بدون انحناء در سقف ها، اسلب ها، دال های کامپوزیت و قطعات پیش ساخته کاربرد دارند. اسپیسر یوفیکس فاقد شاخک های قفل کن میلگرد است و از اینرو برای سازه های میلگردی که جابجایی و رفت و آمد زیاد و یا قرار است بتن ریزی حجیم در آن انجام شود پیشنهاد نمی گردد.

میزانمصرف این نوع اسپیسر برای کف های مسطح مصرف 4 عدد در متر مربع می باشد و برای تیرها و پوترهامیزان مصرف 3 عدد در متر طول پیشنهاد می گردد.

اسپیسر یو فیکس

2-4 اسپیسر های دیواری
1-2-4- اسپیسر ویل فیکس

اسپیسر ویل فیکس باتوجه به شکل هندسی آن برای سطوح عمودی مانند دیوارها، ستون ها، مقاطع مدور و … در بتن های در جا یا پیش ساخته مورد استفاده قرار گرفته و می تواند پوشش بتنی 15 تا 100 میلیمتر را ایجاد نماید.
استفاده از ویل فیکس در سطوح عمودی این مزیت را ایجاد می کند که شبکه های میلگردی نسبت به قالب کاملاٌ موازی قرار گیرند و از پیچیدگی آرماتور داخل قالب جلوگیری می کند. ویل فیکس ها بر اساس استانداردها طوری طراحی و تولید می شوند که بتوانند در مقابل بتن سیال مانعی ایجاد نکنند. ویل فیکس ها دارای قفل کن بسیار قوی در مرکز خود برای گرفتن میلگرد می باشند .
چنانچه خاموت یا کمرکش خارج از شبکه آرماتورها قرار گرفته باشد باید فاصله ویل فیکس ها از یکدیگر 75 سانتیمتر در نظر گرفته شود و چنانچه خاموت ها یا کمرکش ها داخل شبکه آرماتوربندی باشند باید ویل فیکس ها را به میلگرد های اصلی عمودی نصب نمود.
میزان مصرف آنها طبق نظر تولید کنندگان به صورت زیر پیشنهاد می گردد:
دیوار و سطوح عمودی: میزان مصرف 3 تا عدد در هر متر مربع برای هر یک از سطوح آرماتور بندی می باشد.
ستون ها: میزان استفاده در ستون ها حداقل 16 عدد در ستون 3 متری می باشد (در هر ضلع خاموت 2 عدد و در هر ارتفاع 1.5 متر تکرار شود).

اسپیسر ویل فیکس اسپیسر ویل فیکس

 

2-2-4- اسپیسر کیج فیکس

اسپیسر کیج فیکس برای ایجاد پوشش بتنی در شبکه آرماتور مربوط به شمع های درجا، پایه پل ها، قالب های لغزنده، قالب های بالا رونده، سازه های دریایی و به طور کلی کارهای عمودی سنگین می باشد. این اسپیسرها بر روی میلگردهای اسپیرال (خاموت ها) نصب می شود تا فاصله لازم جهت پوشش بتنی میلگردها نسبت به خاک را ایجاد کنیم.

این فاصله نگهدار که در دو تیپ ” V” و “O” تولید می شود که نوع “O ” قبل از بسته شدن کامل شبکه آرماتور و نوع “V” پس از بسته شدن کامل شبکه آرماتور مورد استفاده قرار میگیرد.
تعداد مورد استفاده از این قطعه در هر ستون بسته به طول میلگردهای اسپیرال در هر 1.5 متر 1 عدد می باشد.

اسپیسر کیج فیکس

3-2-4- اسپیسر ویل سان

اسپیسر ویلسان یا خورشیـدی مخصوص استفاده در سطوح عمودی با وزن متوسط می باشد . این اسپیسرها فاقد دندانه در محیط بیرون خود می باشند و محیط خارجی توسط کمان های منظم با استقامت مناسب پوشیده شده است ، که احتمال شکستن دنـدانه های اسپیسر در تماس با قالب در ویلسان ها منتفی است . ویلسان در انواع ستون های عمودی مانند دیوارها ، ستون ها ، مقاطع مدور و . . . در بتن های درجا یا پیش ساخته به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد .
ویلسان ها معمولاً بر روی خاموت ها به صورت عمودی جا زده می شوند .
میزان مصرف اسپیسر ویل سان به صورت زیر پیشنهاد می گردد:
دیوار و سطوح عمودی : میزان مصرف 3 عدد در هر متر مربع برای هریک از سطوح آرماتور بندی می باشد .
ستون ها : میزان استفاده در ستون ها حداقل 16 عدد در ستون 3 متری می باشد ( در هر ضلع خاموت 2 عدد و در هر ارتفاع 1/5 متر تکرار شود )

اسپیسر ویل سان اسپیسر ویل سان

 

لیست قیمت اسپیسر 

در اینجا به منظور آشنایی بیشتر کاربران لیست قیمت تعدادی از محصولات شرکت مقاوم سازه ارائه میگردد:

 قیمت (ریال)

مشخصات نوع محصول

1500

–          مطابق با استاندارد BSI 7973-          – قادر به تحمل 300 کیلوگرم بار نقطه ای-          برای پوشش بتنی از 30 تا 100 میلیمتر

اسپیسر فونداسیون هارد 50 میلیمتر

2650

–          مطابق با استاندارد BSI 7973-          – قادر به تحمل 300 کیلوگرم بار نقطه ای-          برای پوشش بتنی از 30 تا 100 میلیمتر

اسپیسر فونداسیون هارد 60 میلیمتر

2950

–          مطابق با استاندارد BSI 7973-           قادر به تحمل 300 کیلوگرم بار نقطه ای-          برای پوشش بتنی از 30 تا 100 میلیمتر

اسپیسر فونداسیون هارد 75 میلیمتر

2200

–          برای ایجاد پوشش بتن 100-15 میلیمتر-           برای میلگرد با قطر 32-4 میلیمتر-          مطابق با استاندارد BSI 7973

اسپیسر ستون ویل بار 50 میلیمتر

1450

–          قادر به ایجاد پوشش بتنی 15 تا 100 میلیمتر-           مناسب برای سازه های متوسط و سنگین

اسپیسر تیر و سقف 50 میلیمتر

1400

–          قادر به ایجاد پوشش بتنی 15 تا 100 میلیمتر-           مناسب برای سازه های متوسط و سنگین

اسپیسر تیر و سقف 40 میلیمتر

1350 –          قادر به ایجاد پوشش بتنی 15 تا 100 میلیمتر-           مناسب برای سازه های متوسط و سنگین

اسپیسر تیر و سقف 30 میلیمتر

 

 

fusion_price_list_promo_2016_08_25_14_57_599

مراجع : بتن پلاست ، بتن کاور