انواع ژئوسنتتیک ها – راهنمای جامع

ژئوسنتیتیک

انواع ژئوسنتتیک ها – راهنمای جامع
4 (80%) 8 votes

در این نوشتار سعی بر آن است تا انواع ژئوسنتتیکها نظیر ژئوگریدها ،ژئوتکستایلها،  ژئوممبرینها و …به همراه کاربردهاي مختلفشان در مجموعۀ مهندسی عمران مورد بررسی قرار گیرند.

ژئوسنتتیک چیست ؟

ژئوسنتیتیک

ژئوسنتتیک دسته ای از محصولات بوده که عموماًً جهت بر طرف سازی مشکلات ژئوتکنیک به کار رفته و به صورت مصنوعی ساخته می شوند.  ژئوسنتتیک شامل انواعی از محصولات نظیر ژئوتکستایل، ژئوگرید، ژئوممبران، ژئونت، ژئوسنتتیک کلی لاینر، ژئوفوم، ژئوسل و ژئوکامپوزیت ها می باشد.

طبیعت پلیمری ژئوسنتتیک ها به گونه ای است که سبب می شود برای استفاده در زمین، جایی که دوام زیادی از آن انتظار می رود مورد استفاده قرار گیرد. ژئوسنتتیک ها در اشکال و با مواد مختلفی تولید می شوند که هر کدام برای مصارف نهایی تقریباً مشابه به کار می روند. این محصولات گستره وسیعی از کاربردها را دارند و در حال حاضر در بسیاری از کاربردهای عمرانی، ژئوتکنیک، حمل و نقل، زیست محیطی، هیدرولیک، و کاربردهای توسعه ای خصوصی مانند جادهها، فرودگاه ها، خطوط راه آهن، سد های خاکی، دیوار حائل، استخرهای ذخیره آب، سدها، کانال ها، کنترل فرسایش، کنترل رسوب، بستر لندفیل ها، پوشش لندفیل ها، معادن، پرورش آبزیان و کشاورزی استفاده می شوند.

ژئوتکستایل

ژئوتکستایلهامحصولاتی هستند که در فونداسیون ، زیر خاک ، روی صخره ها و هر سطحی که با خاک پوشانده شود و یا به هر منظور مشابه دیگری که در علم مهندسی زمین و یا مواد وابسته به آن و در پروژه های ساختمان سازی ، راه سازی و تثبیت خاکها و یا صخره های ناپایدار بکار می رود

امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته ژئوتکستایل ها را جهت تسلیح، تقویت و پایدارسازی بستر و ساحل های سست و یا احداث راه و راه آهن روی بستر باتلاقی، حتی در مواقع دشوار، بدون نیاز به هرگونه لجن برداری و یا قلوه ریزی و یا احیاء اراضی ساحلی و توسعه بندرگاه ها و یا احداث موجشکن و دیگر سازه های دریایی، روی بسترهای فوقالعاده سست بکار می برند.

ژئوتکستایل بافته

ژئوتكستایل در واقع پارچه ای است كه بجای استفاده از رشته های طبیعی مانند نخ، پشم و یا ابریشم، از رشته های مصنوعی در ساخت آن استفاده میشود. این رشته های مصنوعی از مصالح پلیمری ساخته می شوند. پلیمرهایی كه در ساخت رشته های مصنوعی ژئوتكستایل به كار میروند به ترتیب استفاده آنها در ژئوتكستایل های گوناگون عبارتند از:  پلی پروپیلن، پلی استر، پلی اتیلن و پلی آمید
به طور کلی ژئوتکستایل ها به دو نوع اصلی تقسیم میشوند:
1- بافته شده یا منسوج (woven)

2- بافته نشده یا غیرمنسوج (Nonwoven)

 

ژئوتکستایل های بافته

ژئوتکستایل های بافته از در هم تنیدن رشته های عمودی وافقی ساخته می شوند که نتیجه ی نهایی آن پیدایش یک لایه ی مقاوم و چیزی شبیه پارچه است این ژئوتکستایل ها از تک رشته های به هم بافته شده (Monofilament) یا چند رشته ای های به هم بافته شده (Multi Filament) و یا نوارهای منسوج بریده شده (Slim Film Fabric) ساخته می شود. تهیه این دسته از ژئوتکستایل ها، در دو مرحله انجام می گیرد که عبارتست از: 1. تولید و عمل آوردن الیاف و 2. بافت الیاف

ژئوتکستایل های تک رشته ای نسبت به انواع دیگر نفوذپذیری بهتری دارند و برای استفاده به عنوان زهکش و یا جهت کنترل فرسایش خاک مناسب هستند.

ژئوتکستایل های چند رشته ای دارای مقاومت بالایی هستند و اصولاً به عنوان مسلح کننده کاربرد دارند. ژئوتکستایل های تشکیل شده از نوارهای منسوج جهت کنترل رسوبات و محصور کردن لای و لجن، و پایداری جاده ها و مسیرها مورد استفاده قرار میگیرند.
ژئوتکستایل های بافته نشده

این نوع ژئوتکستایل ها از الیاف کوتاه و یا الیاف بلند که به صورت رندم در لایه هایی بر روی یکدیگر، همانند یک شبکه نمدی توزیع شده اند، ساخته میشود. سپس این شبکه های نمدی از دستگاه هایی، جهت به هم متصل کردن لایه ها به یکدیگر، عبور داده میشوند.

 

ژئوتکستایل های غیرمنسوج در زهکش ها، کنترل فرسایش خاک و همچنین جهت پایدارسازی جاده ها و مسیرها بر روی خاک های حساس به رطوبت کاربرد دارند.

 

ژئوگرید چیست ؟

ژئوگرید

یکی از انواع ژئوسنتتیک ها ، ژئوگریدها هستند. ژئوگریدها شبکه هاي طوري رو باز از جنس الیاف و پلیمر هاي c.v.p پلی اتلین و یـا پلـی پـروپیلن هـستند کـه عمده کاربرد آنها بطور کلی مسلح کردن لایه هاي مختلف که امکان لغزش بین آنها زیاد است همچون لایه هاي خاکی در پی ها و یا لایه هاي آسفالتی را هسازي و فرودگاهها بکار می روند جهت مسلح سازی خاک و ساخت دیوارهای حائل و غیره کاربرد دارند. ژئوگرید ٫ گرید های مشبک توری است که به صورت ستون های افقی برای مستحکم نگاه داشتن دیوار ها استفاده میگردد. ژئوگرید مانند حفاظی برای پایداری تکان های سطح بیرونی خاک می باشد. ژئوگرید خاک را ثابت نگه میدارد تا بدین صورت مقاومت دیوارهای بنا شده روی آن بیشتر شود.ژئوگرید صفحه ای مشبک است که در مقایسه با ژئوتکستایل خاصیت قفل شدگی بیشتری دارد یعنی با ذرات خاک درگیر شده و مقاومت طولی و عرضی بالایی به بستر خود می دهد. این محصول بیشتر در دیوار های حائل و راه سازی کاربرد دارد و از موادی مانند پلی اتیلن، پلی استر، فایبر گلاس و با پو شش های مختلف تولید می گردد.

ژئوگرید  ژئوگرید

ژئوممبراین

ژئوممبرین ها دسته اي از خانوادة ژئوسنتتیکها هستند که به شکل قابل ملاحظهاي نفوذناپذیرند.مادة اصلی تشکیل دهندة ژئوممبرینها پلیمرهاي مصنوعی اند و مهمترین نقش آنها به عنوان ماده اي محافظ در برابر عبور سیالات می باشد.

ژئوممبران ورقی از جنس پلی اتیلن، پی وی سی و … است که خاصیت عایق کاری انواع سطوح بدون نیاز به زیرسازی خاص را دارد. که باعث نفوذ ناپذیری نسبت به انواع سیالات(برای مثال آب، مواد شیمیایی و نفتی) می شود و جهت آب‌بندی کردن، ساخت دریاچه‌های مصنوعی، استخرهای پرورش ماهی و استخرهای صنعتی، لاگونهای فاضلاب و لوله‌های انتقال آب و فاضلاب کاربرد دارند.

ژئوممبرین یا ژئوممبران می تواند به تنهایی و یا با انواع پوشش ها، چون صفحات بتونی یا سنگ ریزه نصب شود. ا عمر ژئوممبرین های بدون پوشش به دلیل اینکه در معرض اشعه ی ماوراء بنفش قرار می گیرند اندکی کمتر از ژئوممبرین های پوشش دار می باشد ولی در مقابل، تعمیر آنها از نوع پوشش دار آسان تر است. از طرفی ژئوممبرین های پوشش دار بیشتر در معرض خطر سوراخ شدگی قرار دارند. معمولاً در زیر و روی ژئوممبرین ژئوتکستایل قرار می دهند تا آن را در مقابل سوراخ شدگی محافظت کند.همچنین باعث تقویت قدرت تحمل بار سازه و ژئوممبرین می شود. در این حالت، ژئوتکستایل همچون ضربه گیری عمل می کند که از تمرکز فشارهای وارده بر لایه ی ژئوممبرین می کاهد.

ژئوممبراین

نکات اجرایی در استفاده از ژئوممبرین ها

جهت استفاده از ژئوممبرینها در سطوح شیبدار ویا قائم و جاهایی که امکان لغزش وجود دارد،از نوعی ژئوممبرین استفاده میشود که بر روي ستح آن برجستگیهایی به شکل میخ وجود دارد.این میخچه ها در آستر زیر فرو رفته و مانع از لغزش لایۀ ژئوممبرین میشوند. ـ درهنگام نصب ژئوممبرین باید کاملاًتوجه داشت که از هرگونه خراش بر سطح آن جلوگیري شود.خراشهاي سطحی به شکل قابل ملاحظهاي موجب کاهش مقاومت می شوند. ـ ژئوممبرین بصورت لولهاي و تختهاي در بازار عرصه میشود.گاهی براي سطوح وسیع مجبور به چسباندن چنـد لایـه ژئوممبرین میباشیم.براي چسباندن ژئوممبرین در خارج از کارخانه و در محل کارگاه معمولاً از چسبهـاي مخـصوص استفاده میشود.گاهی نیز جهت چسباندن دو لایۀژئوممبرین از مادةحلالی که موجب حل شدن دو لایۀ مجاور در هـم میشود استفاده میگردد

لیست قیمت ژئوممبراین

در ادامه جهت آشنایی بیشتر خوانندگان لیست قیمت ژئوممبراین چند شرکت قرار داده شده که می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با تولید کننده مورد نظر در تماس باشید:

 

ورق ژئوممبراین آبی عرض 7 ضخامت 1.5 میلقیمت : 110000 ریال شرکت پل برج
ورق ژئوممبراین آبی عرض 7 ضخامت 1.5 میلقیمت : 117000 ریال شرکت مهر آب قطره
ورق ژئوممبراین آبی عرض 4 ضخامت 2 میلقیمت : 157000 ریال شرکت مهرآب قطره
ورق ژئوممبراین آبی عرض 4 ضخامت 2 میلقیمت : 117000 ریال شرکت جوانه پوش پارسه

 

ژئوکامپوزیت‌ها

ترکیبی از ورقه های مختلف ژئوسنتیک مانند ژئوتکستایل- ژئونت، ژئوتکستایل- ژئوگرید، ژئوتکستایل- ژئوسل و غیره ساخته شده و در بسیاری از موارد به عنوان فیلتر- زه کش مورد استفاده قرا می گیرند.انواع معروف آن معمولاً جهت زهکشی زمین‌های ورزشی و دیوارهای حائل و سقف تونل‌ها استفاده می شود.

جی سی ال

جی سی ال   (Geosynthetics Clay Liner ) یا ژئوسنتتیک کلی لاینر طبق تعریف ژئوکامپوزیت در واقع نوعی ژئوکامپوزیت است اما بدلیل کاربرد گسترده و عملکرد مشابه ژئوممبران به صورت جداگانه نیز در نظر گرفته می شود و متشکل از ورقه های ژئوسنتیک با میان لایه های رسی( بنتونیتی ) بوده و برای جلوگیری از نشت آب و آب بندی مورداستفاده قرار می گیرند. نوع متداول آن متشکل از یک لایه بنتونیت در میان دو ورقه ژئوتکستایل یا در میان یک لایه ژئوتکستایل و ژئوممبران می باشد، مزیت ویژه جی سی ال، خاصیت خود ترمیمی و همجوشی است.

پودر بنتونیت پس از تماس با آب به ماده ای ژله ای تبدیل می شود که باعث خاصیت منحصر به فرد این محصول یعنی خود ترمیمی می باشد به این صورت که در صورت سوراخ شدن ژله مذکور متورم شده و خود را ترمیم می کند. از دیگر ویژگی های آن نصب آسان و سریع آن نسبت به سایر مصالح آب بند می باشد.

عایق بنتونیتی gcl

قیمت عایق بنتونیتی gcl

در اینجا برای آشنایی بیشتر ، قیمت قیمت عایق بنتونیتی   gclمربوط به شرکت مهرگام آذر صنعت امده است. برای اطلاع از قیمت روز با فروشنده تماس حاصل فرمائید.

 

  • قيمت190,000 ریال
  • واحدمتر مربع
  • شرکت سازنده: HUESKER آلمان
  • عرض رول: 5متر و 10 سانت
  • طول رول: 40 متر
  • جنس ورق: دو لایه ژئوتکستایل به اضافه پودر بنتونیتی بین آنها
  • مالیات بر ارزش افزوده :  9%
    هزینه حمل و نقلبه عهده خریدار می باشد

ژئودرین

ژئودرین در حقیقت نوعی ژئوکامپوزیت است متشکل از یک مغزه مشبک از جنس پی اتیلن سنگین (HDPE) که می تواند به همراه لایه هایی از ژئوتکستایل در یک سمت یا هر دو سمت تولید شود. این محصولات با توجه به انعطاف پذیری و سرعت عمل در نصب و راحتی حمل و نقل استفاده وسیعی در صنعتت ساختمان و زهکشی پیدا کرده است. مقاومت فشاری بالا تا 1000 KN/m2، مقاومت در برابر حرارت از 20- تا 100+ درجه سانتیگراد، ضخامت کم، ظرفیت بالای هدایت آب، وزن کم، عمر طولانی و صرفه اقتصادی از دیگر مزایای یونی درین ها هستند.
کاربرد ژئودرین ها:
— زهکش کف پارکینگ ها، زیر کف سازی ها و فنداسیون ها در مکان های با سطح آب بالا.
— پشت دیوارهای حائل و قائم و نیز کوله پلها جهت زهکشی آب های سطحی.
— استفاده در محل های دفن زباله و سایت های پتروشیمی جهت هدایت آلاینده های سیال.
— استفاده در جدار داخلی و نیز بیرونی تونل ها جهت هدایت آب های زیرزمینی.
— استفاده در بام ساختمان ها (بام های سبز) و زیر فضاهای سبز و استادیوم ها.

دیمپل شیت

لایه های ژئودرین شانه تخم مرغی نسل نوین لایه های پلیمری با قابلیت همزمان ایزولاسیون و زهکشی می باشند. کانال های موجود در بین برآمدگیهای لایه ژئودرین سبب سهولت جریان آب و انتقال آب از محیط خاک اطراف به داخل لایه و در نتیجه تسریع عمل زهکشی آب از محیط اطراف و نهایتا هدایت آن به کانال های زهکش می شوند و در عین حال وجود لایه hdpe مانع از انتقال آب از محل به محیط پشت آن می شوند.
دیمپل شیت Dimple Sheet  ورق های زهكش هستند که به علت وجود برآمدگی ها در كل سطح , دارای مقاومت بسيار زيادی در برابر بارهای ضربه ای می باشند و امكان عبور جريان سيال از زير صفحه را امكان پذير مي سا

دیمپل شیت

 

fusion_price_list_promo_2016_08_25_14_57_599