دکوراسیون خانه های کوچک

دکوراسیون خانه های کوچک

دکوراسیون خانه های کوچک
5 (100%) 8 votes

آیا شما در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنید؟ و یا در یک خانه اجاره ای؟ بسیاری از ما بله. چه به اجبار چه به انتخاب خودمان. لذا بساری از شما به دنبال راههایی برای دکوراسیون خانه های های کوچک هستید.  راهکارهای ساده اما کاربردی وجود دارد که برای دکوراسیون خانه های کوچک بسیار موثر بوده و آن را بزرگتر نشان می دهد. با ما همراه باشید.

مقدمه

در دهه های گذشته اغلب خانواده ها در خانه های با متراژ بزرگ سکونت داشتند  اما امروزه با توجه به شرایط اقتصادی، جمعیت زیاد شهرهای بزرگ، قیمت های بالای مسکن و … سکونت در آپارتمان های کوچک امری اجتناب ناپذیر می باشد. اما عمده مشکل از آنجا ناشی می شود که بر خلاف بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا، زندگی در خانه های کوچک در جامعه ما چندان که باید مورد توجه قرار نگرفته و ساکنین این نوع آپارتمانها با مشکلات زیادی روبرو هستند. اینگونه افراد که اغلب به تبعیت از اقوام، خویشاوندان و بزرگان خانواده که در منازل بزرگی سکونت داشته و به استفاده از دکوراسیون های شلوغ عادت داشته اند، اقدام به تهیه وسایل منزل می نمایند و بعد از مدتی پشیمان می شوند. در حالی که دکوراسیون خانه های کوچک نباید مشابه خانه های بزرگ باشد.

البته گاهی این مشکلات مختص خانه های کوچک نیست و مهم نیست خانه شما چه اندازه باشد. آنها هیچ وقت بزرگ به نظر نمی رسند. اگر شما یک پذیرایی کوچک دارید و با خودتان فکر می کنید کاش بزرگتر بود، ما در اینجا مشکل شمار را درک می کنیم و ایده های جذابی را ارئه می دهیم تا فضای شما بزرگتر به نظر برسد.

برای آشنائی با ایده های جذاب جهت  دکوراسیون خانه های کوچک با ما همراه باشید.

دکوراسیون خانه های کوچک

1- دکوراسیون خانه های ایرانی

دکوراسیون خانه های ایرانی بویژه برای خانه های کوچک اغلب با مشکلاتی روبرو می باشد. در ادامه به آن می پردازیم:

 • ما اغلب تصور می کنیم وسایل زیادی نداریم، ولی داریم!   بهتر است واقع بین باشید. اگر تاکنون به این مورد  توجه نداشته اید اکنون لازم است به این موضوع دقت کنید. شما وقتی وارد آپارتمان خود می شوید چه احساسی دارید. آیا حس می کنید فضای شما به اندازه کافی باز و راحت نمی باشد؟ آیا فضاهای منزلتانشلوغ بوده و آنقدر که باید شیک و زیبا نمی باشد؟ آیا در این فضا راحت نیستید و به اندازه کافی آسایش ندارید؟
 • . بسیار دیده شده که افراد بعد از خرید مبلمان تازه متوجه می شوند که آن مبلمان مناسب منزلشان نمی باشد و فضای کمی دارند. و یا از آنجائیکه بسیاری از افراد در منزل اجاره ای اقامت دارند و وقتی به مکان دیگری نقل مکان می کنند نمی توانند از مبلمان های قبلی استفاده نمایند. لذا به ناچار و به دلیل هزینه های متحمل شده، مجبور به نگهداری  اینگونه مبلمان ها می باشند.
 • حتما خانه هایی را دیده اید که پر از مبلمان و اثاتیه بوده و تقریباً فضای خالی در آن مشاهده نمی شود. دکوراسیون اینگونه منازل کوچک که اغلب به سبک آپارتمان های بزرگ متراژ انجام می شود بسیار شلوغ بوده و از زیبایی بصری خوبی برخوردار نمی باشند. به عبارتی علیرغم صرف هزینه زیاد نتیجه خوبی حاصل نشده است.

دکوراسیون خانه ایرانی     دکوراسیون خانه ایرانی  دکوراسیون خانه ایرانی

2- دکوراسیون خانه های های کوچک

ایده های جذاب برای دکوراسیون خانه های کوچک

با وجود آنکه دکوراسیون خانه های کوچک مخصوصاً با ابعاد نامناسب بسیار سخت می باشد، اما دکوراسیون آپارتمان های کوچک آنقدر که شایسته آنهاست مورد توجه قرار نمی گیرد.

اگرچه فرمول خاصی برای طراحی این منازل وجود نداشته اما نکات کلیدی وجود دارد که می تواند فضای خانه شما را بزرگتر نشان دهد. نوع رنگ دیوارها، ذخیره سازی مناسب وسایل، استفاده از مبلمان های مناسب تعدادی از این موارد می باشند. همچنین اضافه کردن تابلوها، کارهای هنری و گرافیکی، عناصر گل و گیاه و .. موجب ایجاد یک احساس خوب شده و فضا را خصوصی تر جلوه می دهد.

در اینجا به برخی از راهکارها به منظور بزرگتر نشان دادن فضای خانه شما می پردازیم:

 • لوازم کاربردی و کوچک را از خط دید دور نمائید

در دکوراسیون خانه  های کوچک خط دید را از لوازم و اثاثیه کوچک و شلوغ خالی کنید. اینگونه لوازم را  در زیر و بالای خط دید قرار دهید. در فضاهای کوچک این موضوع یک پیشنهاد نیست بلکه یک راهکار برای حداقل نمودن شلوغی فضا می باشد و برای اییجاد یک دکوراسیون ساده بسیار کمک می کند.

دکوراسیون ساده ایده های جذاب دکوراسیون خانه

 • پوشاندن کفهای قدیمی و نازیبا

کف های قدیمی از هرنوع که باشند چه سرامیک، سنگ و … محیط را خسته جلوه داده و از زیبایی بصری خوبی برخوردار نمی باشند.یکی از بهترین ایده های برای دکوراسیون داخلی خانه های کوچک این است که کف های نازیبا و یا کف های قدیمی را با با کفپوش، فرش، گلیم و … بپوشانید. یک گلیم و یا فرش نه تنها یک ناحیه مشخصی را تعیین می کند بلکه به آسانی قابل جمع شدن و جابجایی بوده و برای مکان دیگری قابل استفاده می باشد.

دکوراسیون خانه های کوچک          پوشاندن کاشی های قدیمی

 • استفاده از رنگهای خنثی و روشن

یکی از مهمترین ویژگیهای مبلمان در دکوراسیون خانه های کوچک، رنگ آنها می باشد. همه ما می دانیم که رنگ سفید هر چیزی را بزرگتر نشان می دهد. اما اگر رنگ سفید را دوست ندارید حداقل رنگهای روشن را انتخاب نمائید. مثلاً رگهای آبی تیره و خاکستری را با رنگهای آبی و یا سبز روشن جایگزین نمایئید.

استفاده از رنگ های خنثی در بزرگ نشان دادن فضا بسیار موثر می باشد. اما در کنار رنگ های خنثی، استفاده از عناصر بافت دار سبب جذابیت بیشتر می گردد.

رنگ های خنثی رنگهایی هستند که ماهیت ملایم و بی رنگ دارند نظیر رنگ های طوسی ، خاکستری ، دودی و رنگ های دسته کرم ، بژ و شیری، نقره ای، پلاتینی، کرومی و شنی . این رنگها هیچ وقت کهنه و قدیمی نشده و کاربرد فراوانی در دکوراسیون دارند.

 

 

دکوراسیون خانه های کوچک   دکوراسیون خانه های کوچک

 • استفاده از قفسه

شاید علاقمند باشید که هر چیزی اعم از کتاب تا آخرید خرید خود را در داخل کمد ها جای دهید، اما باید از پرکردن فضا با کمدها اجتناب کنید . در دکوراسیون خانه های کوچک خی بهتر است به جای کمد از قفسه استفاده کنید و قسمت هایی از قفسه را خالی گذاشته تا عمق و ابعاد فضا مشخص باشد و فضا دلبازتر به نظر برسد. برای این کار می توانید یک قفسه کتاب از کف تا سقف داشته باشید. این کار همچنین سبب می شود که فضای شما بلندتر به نظر برسد.

دکوراسیون خانه های کوچکقفسه کتاب

 • انتخاب پنجره و دیوار همرنگ

یک روش زیرکانه برای بزرگتر نشان دادن فضا و دکوراسیون خانه های کوچک این است که که رنگ بازشو ها و پنجره با رنگ دیوار یکی باشد. در این صورت رنگ بازشو ها با رنگ دیوار آمیخته شود. برعکس زمانی که رنگ پنجره و دیوار متضا باشند،  پنجره روی فضا تحمیل شده و آن را کوچکتر نشان می دهد.

ضمناً پنجره ها را تمیز نگه دارید. در این حالت نور بیشتری وارد فضا می شود. پنجره کثیف چشم ها را خیره می کند و فضا کوچکتر می شود. با سرکه و روزنامه مدام شیشه ها را تمیز کنید.

تأثیر انتخاب بازشو همرنگ با دیوار در دو عکس زیر این موضوع به وضوح دیده می شود.

ایده های جذاب برای دکوراسیون خانه.jpg3         ایده های جذاب برای دکوراسیون خانه

 

 • پرده های نازک

اگر می خواهید خانه تان بزرگتر به نظر برسد از پرده های سنگین اجتناب کنید چرا که پرده های ضخیم نور را جذب می کند و فضا را کوچکتر می کند. برعکس اگر از از پرده با بافت سبک استفاده نمائید نظیر پرده های نخی نازک،  احساس دلباز بودن به فضا می دهد. در دو تصویر زیر تفاوت این دونوع پرده به وضوح دیده می شود.

 دکوراسیون خانه های کوچک      دکوراسیون خانه های کوچک

 • استفاده از از رنگهای با ته رنگ یکسان

برای مبلمان، تزئینات، پرده، فرشو … از یک فام رنگ با سایه و ته رنگ های مختلف استفاده نمائید. استفاده از چند رنگ اگرچه فضا را جذاب تر می نماید اما فضا را غرق کرده و آن را کوچکتر نشان می دهد. یکرنگی برای چشم راحت تر می باشد و شما را قادر میسازد تا از کل فضا استفاده کرده بدون آنکه با منتراست رنگه آشفته شوید.

دکوراسیون خانه های کوچک دکوراسیون خانه های کوچک

 • کف را قابل دیدن کنید

مبلمان هیای حجیم کل کف را پوشانده و فضا را کوچکتر نشان می دهند. برای پیدا بودن کف از مبلمان و میزتلویزیونی استفاده نمائید که پایه داشته باشد. در این حالت فضای شما بلافاصله بازتر خواهد بود و نور به آسان به زیر آن جریان می یابد.استفاده از مبلمان شفاف نیز به این مسئله بسیار کمک می کند. میزهای شیشه ای در این خصوص ایده بسیار خوبی هستند ، زیرا نور از آن عبور می کند.

دکوراسیون خانه های کوچک دکوراسیون خانه های کوچک

در اینجا یک ویدئو در خصوص دکوراسیون خانه های کوچک ارائه شده است:

ویدئو دکوراسیون خانه های کوچک

 

3- دکوراسیون خانه های اجاره ای

در بخشهای قبلی دکوراسیون خانه های کوچک مورد بررسی قرار گرفت. اما دکوراسیون خانه های اجاره ای نیز مشکلاتی را به همراه دارد و هیچ چیزی به اندازه اجاره ای بودن یک منزل دکوراسیون آن را با مشکل مواجه نمی کند. وقتی قرار است آپارتمانی دکوراسیون شود، مستاجرها نسبت به مالکین با مشکلات به مراتب بیشتری مواجه می باشند.هزینه زیاد تغییر مبلمان،  نوع پوشش کف که اغلب مناسب نمی باشد، محدودیت نصب تابلوها و آثار هنری، سختی حمل مبلمان ها به طبقات بالا و …

اما با وجود مشکلات بالا، راه حلهای کم هزینه و آسانی نیز وجود دارد که می تواند در دکوراسیون اینگونه منازل به شما کمک نباید تا مجبور نباشید سالها یک دکوراسیون تکراری و خسته کننده را تحمل نمائید.  تعدادی از آنها در ادامه آمده است:

 • رنگ آمیزی آپارتمان : رنگ آمیزی دیوارها باعث تغییر اساسی می شود (البته لازم است در این مورد با صاحبخانه هماهنگ شود) در غیر اینصورت می توانید برای بخش های کوچکی این کار انجام دهید و باعث تنوع شوید.
 • پرده های بلند : اگر نتوانستید رنگ آمیزی کنید می توانید از پرده های بلند استفاده کرده و به فضا جلوه خاصی دهید.

پرده بلند 2       پرده بلند

 • آینه: استفاده از آینه در بهسازی فضا بسیار کاربردی می باشد. نه تنها باعث جذب افراد می شود بلکه در بزرگتر نشان دادن فضا بسیار موثر است.
 • استفاده از تابلوها : در صورتی که امکان رنگ آمیزی وجود ندارد یکی دیگر از گزینه ها استفاده از تابلوهای رنگ بزرگ می باشد که بر روی پارچه انجام شده و سبب تغییر رنگ فضا شده و به جای دیگر نیز قابل انتقال می باشد. یا با قراردادن چند تابلو در کنار هم و پر کردن دیوار می توانید یک تغییر اساسی ایجاد کنید.

آینه تابلو

 

4- دکوراسیون خانه های 50 متری

امروزه افراد زیادی، بویژه در شهر تهران در خانه های با متراژ 50 تا 60 متر سکونت دارند و این موضوع برای زوجهای جوان که هزینه زیادی صرف خرید مبلمان می نمایند اهمیت قابل توجهی دارد. برای دریافت ایده ها و راهکارهای کم هزینه جهت دکوراسیون خانه های 50 متری با این مقاله که به دکوراسیون خانه های کوچگ می پردازد با ما همراه باشید.