نمای کرتین وال ، روش اجرای کرتین وال – curtain wall

روش اجرای کرتین وال یا کرتین پنل

نمای کرتین وال ، روش اجرای کرتین وال – curtain wall
4.22 (84.38%) 32 votes

در این بخش ضمن معرفی ساختار کرتین وال، انواع آن، دتایل کرتین وال، روش اجرای کرتین وال  curtain wall شرح داده می شود. فیلم روش نصب کرتین وال یونیتایزد نیز در این بخش قرار داده شده است.

فهرست مطالب :    نمای کرتین وال چیست ،  لامل چیست ؟  نمای کرتین وال شیشه ای ،  روش اجرای کرتین وال ،  مدل سازی کرتین وال در رویت ، قیمت نمای کرتین وال

کرتین وال چیست 

در راستای استفاده از تکنولوژیهای پیش ساخته سازی به منظور بالا بردن کیفیت ساخت، سرعت اجرای بالاتر و به علاوه ارائه طرحهای زیبا و متنوع یکی از نماهایی که امروزه بسیار مورد توجه قرار می گیرد. Curtain wall در اصلاح لغوی به معنای دیوار پرده ای است که نوعی سیستم پوشش دهنده غیرسازه ای نمای خارجی ساختمان می باشد که علاوه بر وظیفه جداکننده ای از بار مرده وارد برساختمان نیز می کاهد.

 نمای کرتین وال یکی از انواع نماهای مدرن با ترکیب پروفیل های آلومینیومی بعنوان استراکچر ، آب بندی و هوابندی و اتصالات نصب ؛ و یک متریال پوشش دهنده مانند شیشه، ورق و یا اسپندریل ساخته می شود واصطلاحا به نوعی نمای شیشه ای وسبک با استراکچر تمام آلومینیومی اطلاق میگردد .

نمای کرتین وال شیشه ای در انواع گوناگونی تولید میشود که میتوان به دو گروه اصلی آن یعنی سیستم یونیتایزد و سیستم لامل اشاره کرد. قابل ذکر است که در اکثر نقاط دنیا سیستم لامل را به نام سیستم استیک (Stick) می شناسند.

نمای کرتین وال شیشه ای

برخی ویژگیهای نمای کرتین وال

– نمای کرتین وال کاملا به طور صنعتی تولید می گردد و جزئیات آن طوری طراحی شده است که استراکچر تمام آلومینیومی آن در مواجه با انواع تنشهای وارده از جابجایی سازه اصلی ساختمان در زلزله ، نیروی مستقیم زلزله و باد ، نشست های احتمالی و وزن خود نما کاملا منعطف عمل کرده که بخاطر همین قابلیت به آن self-support یا خود ایستا اطلاق میگردد.

– نمای کرتین وال به جز وزن خود هیچ باردیگری را تحمل نمی کند و به دلیل ساختار خاص سازه ای مقاوم در برابر نفوذ آب وهوا تبادل حرارت  و  برودت –  نوسانات ناشی از فشار باد- نیروی زمین لرزه و تکانه های آنی ساختمان می باشد.

– در سیستم نمای کرتین وال به خاطر سطح مقطع، پروفیل آلومینیوم بزرگ استفاده می شود و از مقاومت فوق العاده ای برخوردار می باشد و نیازی به شبکه بندی به منظور زیر سازی نما نیست و خود پروفیل توسط صفحه ای که با پیچ های لوبیایی درون آن قابل رگلاژ شده است به ساختمان وصل می گردد.

– نمای کرتین وال در گونه های مختلف فریم لس و فیس کپ تولید و نصب می گردد (در ادامه اصطلاحات فریم لس و فیس کپ تشریح می شود).

– در نمای کرتین وال شیشه ای انواع ضخامت های شیشه دوجداره از ۱۸ تا ۴۰ میلیمتر قابل نصب می باشد.

t-6

لامل چیست ؟

لامل نمای کرتین وال

اسنراکچر آلومینیومی نمای کرتین وال، یا در واقع همان پروفیل های آلومینیومی که شیشه بر روی آنها سوار می شوند ؛ “لامل” نامیده می شوند.
در نمای کرتین وال، لامل ها در دو بخش افقی و عمودی ارائه می شوند. لامل های افقی “ترنسم” و لامل های عمودی “مولیون” نام دارند. لازم به ذکر است که در اجرای سیستم های نمای کرتین وال ، به طور معمول ترنسم (لامل افقی) در سایز طولی کوچکتری نسبت به مولیون (لامل عمودی) ارائه می شود اما می بایستی که عرض لامل ها با یکدیگر برابر باشند. وجود این اختلاف سایز در طول لامل ها به این خاطر بوده که بیشتر بار شیشه بر روی لامل های عمودی (مولیون) خواهد بود، اما در افق دید بعضی از طراحان و آرشیتکت ها و به دلیل بالا رفتن سطح زیبایی بصری نما از داخل ، اندازه طولی ترنسم و مولیون را با یکدیگر برابر در نظر می گیرند که این بسته به ظرافت در طراحی نما و معماری می باشد.

 

انواع کرتین وال : نمای کرتین وال شیشه ای

عمومآ کرتین وال از دو متریال اصلی تشکیل می شود که عبارت است از سازه اصلی نگهدارنده و مصالح پرکننده امروز این نوع نما از پروفیل های آلومینیومی اکسترود شده طراحی می گردد که عموما از شیشه به عنوان مصالح پرکننده فضای بین فریم های آلومینیومی استفاده می گردد گرچه می توان از سایر مصالح شامل ورق کامپوزیت .فایبر سمنت برد .چوب و پلی کربنات و … نیز استفاده نمود.

کرتین وال را می توان در دو گونه دسته عمده  Face cap و Full Frameless جای داد. به کارگیری از درپوش های خاص در Face cape و نبود این درپوش ها در Full Frameless از آشکارترین صورت های متمایز دو سیستم نمای کرتین وال است. روش اجرای کرتین وال برای هر کدام از این انواع متفاوت می باشد که در ادامه روش اجرای کرتین وال مورد بررسی قرار می گیرد.

1 – سیستم درپوش دار فیس کپ  FACECAP

در اجرای نمای شیشه ای کرتین وال که خطوط آن ها به صورت نمایان طراحی شده از سیستم درپوش دار یا فیس کپ استفاده می شود.  در سیستم فیس کپ، قاب آلومینیومی دور شیشه وجود ندارد و شیشه مستقیما بر روی استراکچر آلومینیومی کرتین وال لامل قرار میگیرد و یک پروفیل نگهدارنده یا زهوار که بر روی پایه لامل پیچ میگردد شیشه را نگه داشته و مانع واژگونی آن میشود و نما را هم کاملا آب بند و هوا بند می کند. لاستیک های EPDM استفاده شده در این سیستم شیشه ها را در محل های اتصال کاملا هوابندی و آب بندی می نماید.

روی این نگهدارنده هم درپوش های متنوعی با عرض ۵ سانت و طول ها و فرم های متفاوت نصب میگردد.

سیستم درپوش دار فیس کپ  FACECAP

برای نمایش تصویر با کیفیت بالا بر روی آن کلیک کنید

سیستم فیس کپ  خود به دو بخش نیمه درپوش دار (افقی یا عمودی) و درپوش دار کامل (افقی و عمودی) تقسیم می شود

نمای کرتین وال کپ دار

 

در سیستم های نیمه درپوش دار اجرای نمای کرتین وال تنها یکی از خطوط عمودی و یا افقی با درپوش آلومینیومی پوشانده می شود و در جهت باقیمانده پوشش توسط لاستیک های درزگیری آب بندی و هوابندی می شود.

 

 

 

نمای کرتین وال نیم کپ دار

2- سیستم کرتین وال فریم لس  (Frame Less)

سیستم فریم لس دارای فریمی است که از پشت شیشه را قاب کرده و روی لامل بواسطه لقمه های آلومینیومی مخصوص متحرک نگه داشته می شود و از خارج ساختمان تنها ژوین هایی مابین شیشه ها دیده خواهد شد . این درزها بین یک تا دو سانتی متر عرض دارند و یکی از پرکاربردترین نماهای ساختمان، نماهای فریم لس می باشد که زیبایی، آب بندی مناسب، نصب ساده و بار گذاری مناسب را به صورت یکجا ارائه می دهد.

قابل ذکر است که نماهای شیشه ای نظیر نمای شیشه ای فریم لس با کرتین وال فریم لس تفاوت داشته و در آنها  به جای پروفیل آلومینیومی از پروفبل آهنی نظیر قوطی و .. استفاده می شود.

در روش نمای کرتین وال شیشه ای فریم لس اگر به سطح شیشه بنگریم شاهد یک سطح یکدست خواهیم بود اما فریم های شیشه به شکل سایه از زیر شیشه مشخص خواهد بود. از مزایای این شیشه می توان سهولت در نگه داری و نظافت و همچنین سرعت نصب بالا (به علت آزادی استفاده از سیستم یونیتایز “Unitized system ) اشاره کرد. کرتین وال های فریم لس دو روش متفاوت برای نصب دارند :

1-2  سیستم  کرتین وال فریم لس  u-channel

U-Channel در انواع سیستم های نمای شیشه ای کرتین وال عموما به عنوان یکی از سیستم های سبک و مقرون به صرفه شناخته شده که به لحاظ فنی ، اجرای آن در ساختمان های با ارتفاع بالا توصیه نمی شود و با توجه به نوع اتصال شیشه و میزان تحمل بار در این سیستم ابعاد مدول ها می بایست به صورت محدود و حدالامکان با ارتفاع کم در نظر گرفته می شود.

در این روش Spacerهای شیشه به شکل U در آمده تا مانند پازل روی وادار های آلومینیومی که روی لامل قرار دارند توسط لقمه های مخصوص فلزی  glass holder   فیکس شوند ، همچنین فواصل خالی بین شیشه ها توسط چسب های مخصوص سیلیکونی پوشانده خواهد شد. این سامانه به دلیل نداشتن کاسِت از روش دیگر یعنی Step-Unite مقرون به صرفه تر است. همچنین زیر سازی و دیتیل های کار لازمه کار فنی بوده و در بحث معرفی این سازه ها نمی گنجد.

این سیستم عموما به عنوان یکی از سیستم های سبک و مقرون به صرف شناخته شده که به لحاظ فنی ، اجرای آن در ساختمان های با ارتفاع بالا توصیه نمی شود و با توجه به نوع اتصال شیشه و میزان تحمل بار در این سیستم ابعاد مدول ها می بایست به صورت محدود و حدالامکان با ارتفاع کم در نظر گرفته می شود.

     سیستم  کرتین وال فریم لس                              2-1 سیستم  کرتن وال فریم لس  u-channel

 

2-2 سیستم  کرتین وال فول فریم لس   Step-Unite

در این سیستم شیشه درون کاسِت ها فیکس می شود و کاست ها با پیچ یا پرچ به ترنسم و مولیون فیکس شده و به جهت عایق شدن در آنها از لاستیک های EPDM و چسب های مخصوص سیلیکونی استفاده می شود. اکنون شیشه ها اسمبل شده اند و برای نصب بر روی سازه اصلی ساختمان آماده می باشند.

این سیستم در انواع نماهای فریم لس کرتین وال به عنوان یکی از روش های با استحکام بالا و مورد اطمینان شناخته شده و با توجه این که در این سیستم شیشه ها در کارخانه تولید شیشه بر روی فریم های آلومینیومی آماده شده متصل و به صورت پنل های آماده در محل پروژه بر روی مدول های تشکیل شده توسط لامل های افقی و عمودی نصب می شود، به لحاظ تسریع در اجرای نما نیز نقش بسزایی دارد. شایان ذکر است در طراحی برخی شرکت های تولید کننده پروفیل های آلومینیومی امکان تبدیل هر یک از مدول ها به بازشوی مخفی تنها با اضافه کردن یراق آلات لازم امکان پذیر بوده و نیازی به تولید مجدد این بازشو ها نیست.

سیستم  کرتن وال فول فریم لس

برای نمایش تصویر با کیفیت بالا بر روی آن کلیک کنید

 نمای کرتین وال فول فریم لس

روش اجرای کرتین وال curtain wall

در اینجا روش اجرای کرتین وال curtain wall  به دو صورت استیک ( Stick ) و یونتایزد ( unitized ) تشریح می شود:

روش اجرای کرتین وال استیک (stick)

این روش ابتدائی و اولین تکنولوژی سیستم نماهای شیشه ای می باشد.در این روش نما قطعه به قطعه ساخته می شود. روش استیک بدین صورت است که اجزای مختلف شامل پروفیل عمودی و افقی در محل پروژه برش کاری شده، اعضاء عمودی (mullion ) ابتدا نصب می گردند، پس از آن اعضاء افقی ( Transom ) و  در نهایت قطعات شیشه یا سایر مصالح پرکننده روی سیستم نصب میگردند.

سیستمهای Stick  از نوع ارزانترین سیستمهای نما می باشند. در این نوع نما کلیه قطعات در داخل کارگاه اندازه گیری وساخته میشود که در این حالت از هزینه حمل قطعات بزرگ ساخته شده کاسته می شود.از طرفی بدلیل اندازه گیری همزمان در سایت و ساخت قطعات، دیگر نیازی به کنترل های عملیات ساخت در کارخانه نمی باشد. اما این روش نیازمند زمان بیشتر اجرا می باشند. با آمدن روشهای نصب نظیر یونیتایزد امروزه روش استیک کمتر مورد استفاده قرار می گیرد

روش اجرای کرتین وال curtain wall

برای نمایش تصویر با کیفیت بالا بر روی آن کلیک کنید

روش اجرای کرتین وال  یونیتایزد (unitized)

بهترین روش هوابندی و آب بندی در این روش صورت می گیرد، این سیستم در واقع برای تکنولوژی مدرن اختراع شد در این روش از نما کاملا برای قابهای بزرگ پیش ساخته در کارخانه تولیدی طراحی شده است. اساس کار در این روش ساخت قاب با اعضا مولیون ،ترنزوم و شیشه ها در کارخانه می باشد (تمامی عملیات ماشین کاری و مونتاژ سازه اصلی نمای کرتین وال و حتی مونتاژ اتصالات . یراق آلات و واشر ها در داخل کارخانه صورت می گیرد و شیشه ها بر روی فریم های آلومینیومی آماده شده متصل می شوند.)

روش ساخت پانلها به این صورت می باشد که کلیه پروفیلهای به کار رفته به صورت نر و ماده ساخته شده و مثلا اگردر یک پانل پروفیل نر کار شده است در پانل کناری در همان نقطه اتصال پروفیل ماده مولیون به کار رفته که در نهایت موقع نصب داخل هم یک پروفیل مجزا را تشکیل می دهند. این پانلها در اندازه هایی که قابل حمل به کارگاه بوده ساخته و سپس به کارگاه حمل می شوند.

روش اجرای نمای کرتین وال curtain wall

براکت های مخصوص اتصال این سیستم در کف و سقف پیش بینی شده و اجرا شده که  پانلها به این براکت ها متصل می شوند.  مولیونها و ترانزوم های نر و ماده به هم متصل می شوند. و پس از اطمینان از هوابندی و آب بندی کامل آن پروسه اجرای نما به اتمام می رسد.

در این روش کلیه مراحل ساخت در کارخانه تحت کنترل سازندگان بوده و از دقت بالائی نیز برخوردار است. این روش بیشتر برای ساختمانهای مدولار در نما که سرعت بالائی نیز در ساخت دارند پیشنهاد میگردد.

در فیلم انیمیشن زیر می توانید روش اجرای کرتین وال  یونیتایزد را مشاهده نمائید.

لینک دانلود روش اجرای کرتین وال  یونیتایزد (unitized)

مدل سازی کرتین وال در رویت

با توجه به گستره کابرد این نوع دیوار در بسیاری از ساختمانهای دنیا در نرم افزار Revit هم شرایطی پیش بینی شده است که به راحتی می توان این نوع دیوارها را با جزئیات کامل و به راحتی مدلسازی  نمود.

برای جزئیات بیشتر به کتاب  ” آموزش کاربردی Autodesk Revit برای مهندسین ”    مراجعه فرمائید.

نمای کرتین وال

برای نمایش تصویر با کیفیت بالا بر روی آن کلیک کنید

قیمت نمای کرتین وال

قیمت هر متر مربع نمای کرتین وال با توجه به نوع آن، روش اجرا و .. متفاوت بوده و جهت استعلام قیمت کرتین وال کلیه موارد مذکور در نقشه ها و مشخصات دیده شود. اما ه نقل از شرکت های ارائه دهنده خدمات در این زمینه قیمت هر متر مربع :از 2,500,000 تا 6,000,000 ریال می باشد.

 

 

 

جدول لیست قیمت انوع مصالح ساختمانی

استعلام قیمت کار ساختمانی 2

 

 

سامانه متقاضیان و عرضه کنندگان کالا و خدمات صنعت ساخت   www.ICCPS.ir

 

مراجع: شرکت ارائه دهنده خدمات فروش و نصب کرتین وال : اکوارک، الومتاب، تکین نما آلومینیوم ، آرمه سازه