ساندویچ پانل – راهنمای جامع

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل – راهنمای جامع
4 (80%) 8 votes

ساندویچ پانل از ترکیبات سبک و مرکبی تشکیل شده است که از دو طرف به دو لایه یا ورق محدود شده و در وسط یک لایه عایق قرار دارد . در این نوشتار به منظور آشایی بایشتر با یکی دیگر از سیستم های پیش ساخته ، سیستم ساندویچ پانل مورد بررسی قرار می گیرد.

ساندویچ پانل چیست 

ساندویچ پانل از ترکیبات سبک و مرکبی تشکیل شده است که از دو طرف به دو لایه یا ورق محدود شده و در وسط یک لایه عایق قرار دارد .

 

ورق

ورق :  نوع ورق می تواند ورق گالوانیزه ، آلومینیوم ، آلوزینگ پیش رنگ شده باشد. با توجه به تنوع پانل ها در نوع استفاده از ورق باید توجه داشت که ورق تاثیر بسیاری در کیفیت و دوام و عمر آن دارد

پانلها در انواع دورو ورق، یکرو ورق یکرو فویل، یکرو ورق یکرو نایلون، یکرو ورق یکرو کاغذ، دورو فویل ، دورو نایلون، دورو کاغذ، تولید می شوند. به عنوان مثال ساندویچ پانل یکرو ورق یکرو فویل یکی دیگر از انواع ساندویچ پانل های تولیدی میباشد که از یکرو ورق با پوشش فلز و از روی دیگرفویل آلومینیومی یا کاغذ استفاده میشود . این نوع پانل در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که پس از نصب پانل نیاز به سقف کاذب دارند و یا سالن های انبار و … مورد استفاده قرار میگیرد .

 

فوم ساندویچ پانل : فوم استفاده شده در پانل ها از نوع پلی یورتان ویا فوم پلی استایرن و یا پشم سنگ میباشد . اما بهترین فوم استفاده شده پلی یورتان است که از ترکیباتی نظیر ایزوسیونات و یا پلی یول با دانسیتیه 40 کیلوگرم در متر مکعب استفاده میشود .ماده عایق می بایست بسیار نرم و سبک و دارای خواص فیزیکی خاص باشد . عایق فوم پلی یورتان ( Polyurethane ) بهترین عایق برای ساندویچ پانل میباشد . پلی یورتان از ترکیب موادی مانند ایزوسیونات و پلی یول و گاز با ترکیبی مختلف ایجاد می شود که پس از قرار گرفتن در مجاورت هوا واکنش نشان داده و حجیم می شود . پلی یورتان ضمن مقاومت در برابر حرارت ، صوت ، مقاومت در مقابل عوامل جوی مانند پوسیدگی و خوردگی ، نسوز و غیرقابل شعله ور بودن نیز است.

جذب آب و مقاومت در برابر رطوبت و سختی این عایق پلی یورتان موجب شده تا قارچ ها ، باکتری ها ، میکروب ها جایی در این نوع پانلها نداشته و از نظر بهداشتی این سازه ها را تضمین کنند. طول عمر فوم پلی یورتان بالا بوده و موجب بالارفتن عمر پانل هانیز می شود.

فوم

پشم سنگ نوع دیگر عایق می باشد که در ساخت ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می گیرد. ضد حریق بودن مهمترین ویژگی این نوع پانل است. لازم به توضیح است که درجه ضد حریق بودن این نوع، از ساندویچ پانل پلی یورتان PIR هم بالاتر می‌باشد و  در سالن های با تولید حرارت بالا کاربرد دارد .

ساندویچ پانل پلی استایرن برای عایق بندی این نوع پانل از فوم پلی استایرن یا همان یونولیت استفاده می‌گردد. از لحاظ عایق حرارتی و صوتی در درجه پایین‌تری از پلی یورتان قرار می‌گیرد، اما نسبت به آن سبک‌تر است و قیمت مناسب تری هم دارد.

 

مزایای ساندویچ پانل 

 • وزن سبک بین ۱۲ تا ۳۰ کیلوگرم بر متر مربع و در نتیجه کاهش وزن سازه
 • سهولت در حمل و نقل و نصب سریع در ارتفاع
 • مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله . عایق در برابر سرما ، گرما ، رطوبت و صدا .
 • دستیابی به فضای مفید بیشتر به علت ضخامت ناچیز دیوارهای  ساندویچ پانل
 • صرفه جویی در هزینه های سرمایش و گرمایش ساختمان به دلیل عایق بودن آنها
 • عبوردادن لوله های آب و فاضلاب و کابل های برق و تلفن به سادگی از زیر شبکه های پانل ها .
 • سهولت در تغییر و تعویض پانل ها
 • تنوع رنگ
 • و ….

مزایا    مزایا

کاربرد ساندویچ پانل 

کاربرد این نوع پانلها بسیار متوع می باشد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره شده است:

 • دیوار و سقف ساختمانهای صنعتی و سالن های تولید
 • استخرهای سرپوشیده و سالن های ورزشی ،باشگاه ها
 • کانکس ، کانتینرها
 • مخازن چند جداره ،
 • پوشش سوله انبارها ،
 • خانه ها و ویلاهای یک تا دو طبقه
 • سرد خانه و صنایع برودتی ، سردخانه گوشت و لبنیات
 • ،واحد های امدادی در زمانهای بحرانی مانند زلزله ساخت
 • مدارس و درمانگاه های سیار
 • خانه های سیار و کاروان ها
 • دفاتر کارگاهی درمانگاه صحرایی
 • سرویس بهداشتی نمازخانه و محیط آموزشی ، تعمیرگاه سیار ، پست نگهبانی
 • دیوار و سقف کاذب و دیوار تقسیم داخلی و اتاق های اداری در کارخانه ها

کاربرد ساندویچ پانل    کاربرد ساندویچ پانل     کاربرد ساندویچ پانل    کاربرد ساندویچ پانل

 

مشخصات ساندویچ پانل

در اینجا برخی از مشخصات پانل های تولیدی شرکت ماموت ارائه شده است:

ابعاد 

ساندویچ پانل های تولیدی از لحاظ ابعاد مشخصات فنی واحدی دارند . مثلا همه پانل های دیواری تولیدی شرکت ماموت عرض 1.16 متر دارند که با احتساب 2 سانتیمتر فاق و زبانه پانل دیواری میباشد که عرض مفید آنها 1.14 متر میباشد و درساندویچ پانل های سقفی تولیدی شرکت ماموت عرض 1.08 متر میباشد که با احتساب 8 سانتیمتر اورلب در نظر گرفته شده است که عرض مفید آنها 1.00 متر میباشد . طول ساندویچ پانل ها نیز بر اساس نیاز مشتری مشخص می گردد که از 2 متر تا 13 متر قابل تولید میباشد . بهتر از قبل از سفارش ساندویچ پانل با یک تیم اجرای قوی نصب مشورت نمایید تا ابعاد دقیق را جهت تولید اعلام نمایند.

ورق 

ورق ساندویچ پانل از نوع آلوزینک و یا گالوانیزه و یا آلومینیوم میباشد که این ورق ها در ضخامت های مختلف اعم از 0.4 و 0.5 و 0.6 و 0.7 میلیمتر تولید میگردد.

پلی اورتان

دانسیته ساندویچ پانل بر اساس نیاز مشتری تعیین می شود . دانسیته40 کیلوگرم بر مترمکعب و دانسیته 30 کیلوگرم بر متر مکعب . یعنی در هر مترمکعب 40 یا 30 کیلوگرم فوم پلی یورتان موجود میباشد .

رنگ

ساندویچ پانل ها در رنگ بندی مختلف تولید می شود و بسته به انتخاب مشتری میباشد . رنگ های موجود جهت تولید ساندویچ پانل رنگهای : آبی ، سفید ، زرد ، سبز ، قرمز ، نقره ای ، سفید ، قهوه ای ، کرم و … میباشد . رنگ پانل تاثیر بسیار زیادی در نمای ساختمان و سالن کارخانه و یا کارگاه تولیدی دارد . در زیر تعدادی از رآل رنگ های ماموت آمده است:

 

رنگ پانل   رنگ پانل  رنگ پانل  رنگ پانل    رنگ پانل

 

 

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها به دو گروه کلی سقفی و دیواری تقسیم می شوند و جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارها و تیغه های آجری و سفالی می باشند. در زیر انواع آنها مورد بررسی قرار می گیرد:

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری ( Wall Sandwich panel ) جهت پوشش دیوارهای سوله و یا ساختمان با هرکاربری مورد استفاده قرار میگیرد . این نوع ساندویچ پانل شیار های متعددی برروی خود دارا میباشد و نصب آن بصورت فاق و زبانه ( نری و مادگی ) در یکدیگر فرو رفته و پیچ می شوند . این نوع ساندویچ پانل از لحاظ شکل ظاهری بصورت مکعب مستطیل میباشد . ضخامت های موجودساندویچ پانل دیواری از 4 سانتیمتر تا 20 سانتیمتر بسته به نوع کاربری و انتخاب مشتری مشخص میشود .

ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی بصورتی به دلیل داشتن فیزیک مخصوص بصورتی اجرا میشود که پس از نصب هیچ یک از پیچ ها مشخص نمی شود و شکل ظاهری بهتری به نمای سوله و یا کارخانه می دهد .

انواع ساندویچ پانل دیواری تولیدی : DND صاف – RPO پیچ مخفی بدون شیار – RP1 پیچ مخفی میکروویو – RP2 پیچ مخفی شیار ریز – RP3 پیچ مخفی شیار درشت

ساندویچ پانل دیواری

 

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی ( Roof Sandwich Panel ) از دولایه ورق تشکیل شده که بین آن عایق فوم پلی یورتان میباشد . به دلیل گام دار بودن ( زوذنقه ) بودن ورق فوقانی پانل سقفی امکان اورلب شدن وجود داشته و باعث آب بند شدن سقف می گردد . قبل از استفاده از پانل سقفی ابتدا باید گاتر ( آبرو ) ها نصب گردد و سپس پوشش سقف انجام گردد و پس از تکمیل پوشش سقف از ورق های فلاشینگ بابت نهایی کردن کار استفاده می شود .

ساندویچ پانل های سقفی در ضخامت های 4 , 5 , 6 , 8 , 10 , 12 , 15 تولید شده و به لحاظ شکل ظاهری این نوع پانل عملیات آب بندی به نحو احسند مورد استفاده قرار میگیرد . از این نوع ساندویچ پانل در سقف سوله ، کارخانه ، سالن های ورزشی ، پارکینگ ، سقف ساختمان و … به وفور استفاده می گردد .

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه ای ( Could Room ) از ساندویچ پانل با ضخامت 8 سانتیمتر و 10 سانتیمتر و 12 سانتیمتر و 15 سانتمیتر تولید شده است . در سردخانه پنل های سردخانه ای در دیوار و سقف استفاده میشود . این نوع ساندویچ پانل همانند ساندویچ پانل دیواری بصورت نری و مادگی ( فاق و زبانه ) متصل می شود . این نوع پانل  به دلیل کمترین ضریب انتقال حرارت بهترین گزینه برای اجرای سردخانه میباشد .

 

ساندویچ پانل دیواری اتاقهای تمیز

ساندویچ پانل دیواری اتاقهای تمیز (clean room) که به آنها ساندویچ پانل دیواری دو رو صاف نیز گفته می شود  بدون شار بوده و مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و پوسیدگی دارد.  آنها به دلیل صاف بودن سطح آن و خواص دیگر آن امکان تجمع گرد و خاک ، میکروب و باکتری روی آن به حداقل ممکن می رسد و در ضخامت های ۴ الی ۱۵ سانتیمتر با دو رو ورق آلوزینگ یا دو رو ورق گالوانیزه با ضخامت ورق ۰٫۶ یا ۰٫۷ میلیمترجهت اتاق عمل بیمارستان ، کارگاه های تولید دارو ، کارخانه های تولید واکسن ، کارگاه های مواد غذایی ، آزمایشگاه ها و کارگاه های تولید تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد .

 

پانل اتاق تمیز

نصب ساندویچ پانل

جهت نصب ساندویچ پانل روش های مختلفی وجود دارد . مثلا جهت نصب ساندویچ پانل سقفی باید ساندویچ پانل برروی پرلین های موجود قرار گرفته و پیچ شود . در سقف نیاز است به ازای هر یک مترمربع ساندویچ پانل سقفی یک عدد پیچ سرمته گالوانیزه استفاده شود .

نصب ساندویچ پانل

در نصب ساندویچ پانل دیواری نیاز است در قسمت تکیه گاه دیوار شاسی کشی با استفاده از پروفیل آهنی ( بسته به ارتفاع و عرض و موقعیت دیوار سایز پروفیل ها متغیر است ) استفاده می شود. کاربرد پروفیل  بعنوان زیر سازی و شاسی کشی جهت ایجاد بستر مناسب برای نصب ساندویچ پانل میباشد . پروفیل ها ابعاد مختلفی دارند بعنوان مثال پروفیل 40*40 ، 40*80 ، 30*60 ، 100*100 ، 80*80 و … میباشند که ابعاد ضلع های پروفیل بر اساس میلیمتر مشخص شده است . باید در نظر داشته باشید ساندویچ پانل دیواریبصورت فاق و زبانه است و پس از قرار گیری در جای مناسب بوسیله پیچ سرمته گالوانیزه مهار می شود. لازم به توضیح است جهت نصب پانل حتی المقدور از نصاب معتبر مشاوره دریافت نمایید .

پس از نصب ساندویچ پانل نیاز است در قسمت کنج داخلی و خارجی و همچنین در خط الراس آن جهت پوشش از ورق فلاشینگ استفاده می شود .

 

نصب ساندویچ پانل

قیمت ساندویچ پانل

برای اطلاع از قیمت ساندویچ پانل ماموت سال 95 که توسط نمایندگی شرکت ماموت به آدرسی که در زیر آمده است مراجعه فرمائید (بروزرسانی 95)

 

لیست قیمت ساندویچ پانل همراه با مشخصات تامین کنندگتن

در ادامه به منظور دستیابی به قیمت ساندویچ پانل به صورت تقریبی ، لیست قیمت ساندویچ پانل مربوط به شرکت پانل تبریز ارائه شده است.

ساندویچ پانل پلی استایرن (وسط کائچو یا یونولیت)ضخامت 5 سانتی

نام محصول

قیمت به ریال

ساندویچ پانل دیواری

410000

ساندویچ پانل سقفی 5 گام

440000

ساندویچ پانل پلی یورتان (مواد تزریقی)ضخامت 4 سانتی

نام محصول

قیمت به ریال

ساندویچ پانل دیواری

530000

ساندویچ پانل سقفی 6 گام

550000

قیمت ها مربوط به مرداد 94 بوده و به منظور اطلاع از قیمت بروز شده با شرکت مربوطه تماس حاصل فرمائید.

fusion_price_list_promo_2016_08_25_14_57_599

 

 

جدول لیست قیمت انوع مصالح ساختمانی به همراه مشخصات فروشند ها

استعلام قیمت کارهای ساختمانی

مرجع : شرکت ماموت پانل