سلولهای خورشیدی کاملا شفاف ( هر شیشه نما یک منبع تولید انرژی)

سلولهای خورشیدی کاملا شفاف ( هر شیشه نما یک منبع تولید انرژی)

سلولهای خورشیدی کاملا شفاف ( هر شیشه نما یک منبع تولید انرژی)
4 (80%) 9 votes

محققان دانشگاه میشیگان آمریکا سلولهای خورشیدی کاملا شفافی را اختراع کردند که منجر شده هر شیشه پنجره و یا صفحه شیشه ای (حتی صفحه موبایل ) شما را به سلول های خورشیدی فتوولتائيك تبدیل نماید. این محققان معتقدند که شفافیت این سلولها سبب شده که آنها در زمینه های وسیعی از جمله در ساختمانهای با پنجره های زیاد و حتی در دستگاههای موبایل که از لحاظ زیبایی بسیار مورد توجه هستند، مورد استفاده قرار گیرند.

در این تکنولوژی جدید، به جای کوچک شدن اجزا، روش جذب نور تغییر یافته است. بدین ترتیب که سلولهای خورشیدی به صورت کاملا انتخابی بخشی از طیف نور که ما قادر به رویت آن نیستیم را جذب و بقیه نورهای قابل مشاهده را از خود عبور می دهند.

از لحاظ علمی صفحات خورشیدی کاملا شفاف یک مفهموم متناقض می باشد. سلولای خورشیدی، علی الخصوص نوع فتوولتائيك، با جذب فوتونها (آاشعه خورشید) و تبدیل آن به الکتریسیته، انرژی تولید می کنند. این در حالیست که اگر یک ماده کاملا شفاف باشد بدین معنی است که کلیه نورها می بایست از ان عبور داده شود. این یکی از عمده ترین دلایلی بود که سیستم های خورشیدی که تاکنون ارائه شده فقط تا حدودی شفاف بوده و از اینرو  تا اندازه ای سایه های رنگی ایجاد می کنند.

سلولهای خورشیدی کاملا شفاف ( هر شیشه نما یک منبع تولید انرژی)

با توجه به محدودیت های فوق الذکر، محقیقین دانشگاه میشیگان از تکنیک های جدید و اندکی متفاوت با قبل برای   جذب انرژی خورشید بهره گرفتند. این محققان به جای استفاده  از سلولهای  فتوولتائيك شفاف ( که تقریبا غیر ممکن میباشد)، از متمرکزکننده های خورشیدی شفاف به نام TLSC  استفاده کرده اند.  TLSC از نمکــــــهای طبیعی تشکیل شده که اشعه های ماورای بنـــفش و مادون قرمز با طول موج های خاص را جذب و سپس نور مادون قرمز با طول موج دیگر را می تابند. این اشعه های مادون قرمز ساطع شده به لبه های پلاستیک هدایت شده و در آنجا سلولهای خورشیـــــدی آن را به انرژی الکتریکی تبدیل   می کنند.

اگر شما به دقت به تصویر نگاه کنید، نوارهای سیاه رنگی در امتداد لبه ها پلاستیکی وجود دارد. اما از طرف دیگر نمکهای طبیعی و به عبارتی سطح پانل خورشیدی کاملا شفاف می باشد.

این سیستم خورشیدی در حال حاضر حدود 1% راندمان داشته اما محققان عقیده دارند که به محض شروع تولید این عدد به  10% برسد. جذب کننده های نور غیر شفاف (که فضا را نیز رنگی می کنند) حداکثر راندمان 7% را دارا می باشند. این سیستم های شفاف به خودی خود بزرگ نیستند اما زمانی که در ابعاد بزرگتر مثلا در پنجره های ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرند، تعداد آنها بسیار زیاد و در نتیجه راندمان به سرعت افزایش می یابد.

همچنین استفاده از سیستم  TLSC این امکان را فراهم می نماید که بدون وارد شدن اشعه مضر بازشوهایی در ساختمان ایجاد گردد.

این سیستم می تواند در کلیه ابعاد مورد نیاز در کاربردهای تجاری و صنعتی و حتی برای استفاده در صفحه موبایل ها و تبلت ها تولید شده به گونه ای که از لحاظ مالی نیز هزینه زیادی نداشته باشد. تاکنون یکی از مشکلات سیستم های خورشیدی ابعاد بزرگ و ظاهر نازیبای آنها بوده، بنابراین اگر بتوان چنین سیستمهای خورشیدی شفاف از شیشه و پلاستیک  در سطح وسیع که شبیه شیشه و پلاستیک معمولی می باشد تولید کرد، قطعاٌ بسیار شگفت انگیز خواهد بود.

 

 

جدول لیست قیمت انوع فرآورده های ساختمانی

استعلام قیمت کار ساختمانی 2