شیشه های ساختتمانی – راهنمای جامع

شیشه های ساختتمانی – راهنمای جامع
4.14 (82.86%) 7 votes

در این مطلب انواع شیشه و کاربرد آنها مورد بررسی قرار می گیرد. شیشه لمینت ، شیشه سکوریت ، شیشه دوجداره ،  شیشه رفلکتیو ، شیشه مات و …

شیشه لمینت

شیشه لمینت شیشه ای است که در آن چند لایه شیشه تخت بر روی هم قرار گرفته و توسط لایه میانی بهم چسپیده می شود. در شیشه لمینت استفاده از لایه میانی جلوگیری از ریخته شدن شیشه در هنگام ورود ضربه به آن و شکستن شیشه می باشد. چرا که قطعات شکسته شده به لایه میانی چسپیده و مانع از پاشیده شدن آنها می شود.

لایه میانی شیشه لمینت می تواند رزین ، طلق PVB و طلق 3D elastic باشد. یکی از مشکلات استفاده از رزین، جدا شدن لایه‌های شیشه از یکدیگر و زرد شدن شیشه‌ها به مرور زمان بوده از این رو امروزه کاربرد رزین تقریبا منسوخ شده است. طلق PVB که عموما مورد استفاده قرار می گیرد علاوه بر حفظ چسپندگی قطعات خرد شده، نیروی حاصل از برخورد را گرفته و منجر به افزایش مقاومت شیشه در مقابل ضربه می گردد. ضمنا طلق PVB مانند عایق صوتی عمل کرده و از اینرو عبور صوت از شیشه لمینت کمتر از شیشه معمولی بوده و عایق صوت محسوب می گردد. همچنین قابلیت جذب اشعه UV توسط طلق مذکور سبب می شود که از ورود اشعه های مضر UV به داخل فضاتا حدودی کاسته شود.

شیشه لمینت        شیشه لمینت

اما پیشرفت تکنولوژی تولید شیشه های لمینت ، طلق های 3D elastic  با قدرت چسپندگی بالاتر و مقاومت بیشتر در مقابل عومل جوی جایگزین طلق PVB  شده است. شفافیت عالی ، قدرت چسپنگی بالا، محافظت در برابر اشعه UV، مقاومت خوب در برابر باد، گرما، سرما، رطوبت و عایق صوت بودن از ویژگیهای طلق های 3D elastic  می باشد.

يكي ديگر از مزاياي مهم طلق هاي Elastic 3D بر PVB سازگاري اين طلق با مواد گوناگون است به طوريكه به وسيله اين طلق مي توان شيشه ها را با موادي مانند پارچه و عكس لمينيت نمود كه منجر به توليد شيشه در انواع طرحهاي دلخواه با كاربري زينتي و دكوراتيو ميگردد.برخي از طرح هاي شيشه هاي لمينيت با طلق هاي Elastic 3D در ذيل آمده است.

شیشه لمینت با طلق 3D

شرکت تولیدی ونوس در ایران موفق به تولید این نوع شیشه ها شده است.

 

شیشه سکوریت

شيشه سکوريت ( Security Glass) با اعمال فرآيند حرارتی بر شيشه معمولی توليد می گردد. ابتدا بايد شيشه به ابعاد وفرم دلخواه آماده وبريده شود. زيرا استرس هائی که در طی فرآيند سکوريت بر شيشه وارد می شود انجام هرگونه کاری از قبيل برش دادن ، سوراخ کردن و سند بلاست کردن را غير ممکن ساخته و موجب شکست شيشه می گردد . بعد ازبرش شيشه در اشکال واندازه های مورد نياز به ۴ لبه شيشه سنگ دياموند زده می شود .سپس شيشه را در کوره مخصوص تا دمای ۶٢۵ گرم می کنند. بعد شيشه از قسمت کوره دستگاه خارج شده و وارد قسمت خنک کننده می گردد. در اين قسمت شيشه تحت فرآيند کنترل شده ای به سرعت سرد می گردد. سرد کردن سريع شيشه باعث می شود که بخش های خارجی سریعتر از بخشهای داخلی سرد شده و در نتیجه سطح شيشه تنش فشاری و در قسمت مرکزی و وسط آن تنش کششی ايجاد شود.

 

. شيشه سکوريت در برابر بارهای مکانيکی ، تنش های حرارتی ، باد ، وزن برف وضربه ۴ تا ۵ برابر نسبت به شيشه معمولی با همان ابعاد و ضخامت مقاومتراست.  معمولاً شيشه هاي سکوريت شده در اين روش ، داراي تنش فشاري سطحي حدود ١٠٠ Mpa وتنش آششي داخلي حدود ۵٠ Mpa دارند. ضمنا به علت بالا بودن ميزان انرژي الاستيك ذخيره شده، شيشه هايي که از اين طريق سکوريت شده اند، در صورت بروز شكست به تعداد زيادي ذرات ريز فاقد لبه های برنده  تبديل خواهند شد که براي مصرف کننده خطرات کمتری در پی خواهد داشت. زيادتر بودن تعداد ذرات حاصل از شكست و کوچكتر بودن ابعاد آن حاکی از درجه سکوريت بالاتر ميباشد. در نتيجه تعداد و ابعاد ذرات حاصله از شكست معيار ارزيابي کیفیت اين شيشهها در استانداردهاي مربوطه قرار ميگيرد. مطابق با اين استانداردها ، وزن ١٠ قطعه از بزرگترين قطعات شکسته شده يک شيشه سکوريت بايد کمتر از وزن ۶۴ سانتی متر مربع از همان شيشه باشد

در فرآيند سکوريت کردن شيشه ها به غیر از افزایش مقاومت مکانیکی، سایر ویژگیها نظیر رنگ ، ترکيب شيميائی ، درصد عبورنور، خصوصيات فيزيکی مربوط به انرژی وصدا، وزن مخصوص ، نقطه ذوب ، هدايت حرارتی و ضريب انبساط بدون تغيير باقی می مانند.

با توجه به روش تولید شیشه سکورت ، این نوع شیشه تقريبا صاف و يکنواخت بوده  به طوريکه می توان از آن در ساختار شيشه دوجداره ولمينيت استفاده نمود.

 

کاربرد شیشه سکوریت

در جاهائيکه مطابق با استانداردهای ساختمانی پارامترهایی نظیر مقاومت مکانیکی و ایمنی اهمیت قابل ملاحظه پیدا می‌کند، شيشه های سکوريت قابل استفاده می باشد. به عنوان مثال در در ويترين فروشگاهها ، درب های ورودی ثابت و متحرک ، پنجره های مناطق بادخيز ، ساختمانهای تجاری و پارتيشن ها ،

همچنین شیشه سکوریت در صنعت خودرو سازی برای مقابله از خورد شدن شیشه به قطعات بزرگ از شیشه سکوریت در سمت‌ها  و عقب خودرو استفاده می‌گردد.

در لوازم خانگی با استفاده از ماشین آلاتی همچون سی ان سی‌ها و برش‌های تمام اتومات – دستگاهای واترجت – دستگاهای تراش با قابلیت تنظیم هر نوع برداشت – دستگاهای چاپ تمام اتوماتیک – کوره‌هایی از نوع کانوکشن – و غیره می‌تواند انواع شیشه‌های هودطرح دار با هر نوع برش اعم از پنل و بدنه– سینک‌های شیشه‌ای با طرح‌های کار شده بر روی شیشه – اجاق گاز رومیزی و فر توکار و یخچال – شیشه‌های تزیینی را تولید نمود

 

شیشه دو جداره

از آنجاییکه شیشه عایق حرارتی محسوب نمی شود یکی از موارد مهم اتلاف انرژی حرارتی ساختمان شیشه ها می باشند. از اینرو استفاده از شیشه تک جداره جای خود را به شیشه های دو یا سه جداره داده اند. فلسفه استفاده از این نوع شیشه به کارگیری هوا و گاز به عنوان هدایت کننده های ضعیف تر حرارت می باشند.

شیشه دوجداره و یا چند جداره شامل دو یا چند لایه شیشه تک جداره موازی هم و اسپیسر میان شیشه ها تشکیل شده که شیشه ها را از هم جدا می سازد. در فضای بین شیشه ها هوا یا گاز بی اثر ( آرگون یا کریپتون ) با فشاری تقریباً معادل هوای خارج وجود دارد. به عبارتی گاز موجود مابین دو جداره شیشه باعث عدم تبادل حرارت محیط بیرون و کاهش اتلاف انرژی به روش رسانش شده و به سبب فاصله بین دو جداره میزان انتقال انرژی به روش جا بجائی نیز فوق العاده اندک است.

2-2  2-3

درتهیه شیشه های دوجداره، بسته به نیاز و سلیقه می توان از انواع شیشه های معمولی ، رنگی ، رفلکس ، لمینت و سکوریت استفاده کرد. اما باید توجه داشت که انتخاب شیشه های با ضخامت کمتر و اسپیسر بیشتر باعث مناسب تر شدن آن از لحاظ عایق حرارتی شده در حالیکه بکارگیری شیشه های با ضخامت بشتر سبب بهبود عملکرد ان از لحاظ عایق صوتی می گردد.

گاز پنجره دو جداره

گاز بین دو شیشه عامل مهمی در میزان عایق حرارتی شیشه می باشد. غلظت گاز درون پنجره دو جداره بايد بيش از 90 درصد باشد. در طول زمان اين غلظت كم مي شود. مقدار كم شدن اين غلظت چيزي حدود 0.5 تا 1 درصد است. كيفيت پنجره دو جداره اي كه از آرگون پر شده باشد تا زماني كه غلظت گاز آرگون به 75 درصد نرسد تغييري نخواهد كرد. بنابراين پنجره دوجداره اي كه با گاز آرگون پر شده باشد حداقل 20 سال رسانايي عالي خواهد داشت.

گاز كريپتون گاز دیگری است که برای شیشه های دوجداره مناسب می باشد. با توجه به اينكه كريپتون در فاصله هاي كوچك كمتر از 8 ميليمتر بهتر عمل مي كند، در پنجره هاي سه جداره و چهار جداره بيشتر استفاده مي شود. كريپتون حدود 200 برابر از آرگون گرانتر است، بنابراين استفاده از آن در پنجره هاي دو جداره معمولي داراي صرفه اقتصادي نيست.

شيشه هاي دوجداره به علت عايق حرارتي و برودتي و همچنین عایق صوتي در درب و پنجره ها کاربرد بسیار زیادی داشته و با وجود قیمت بیشتر شیشه  دوجداره نسبت به تک جداره به سبب صرفه جویی در هزینه های مصرف انرژی در مدت زمان کوتاهی این تفاوت قیمت جبران خواهد شد.

 

شیشه رفلکتیو

شیشه های رفلکتیو با انعکاس طیف های مختلف نور، جریان نور و یا به عبارتی ورود و خروج  انرژی حرارتی را کنترل می نمایند. در شیشه های رفلکتیو در روز از بیرون، داخل ساختمان به هیچ وجه قابل رویت نبوده و در شب کاملا برعکس می شود
لازم به ذکر است یکی از انواع  شیشه های رفلکتیو، سوپرسیلور (فقط رنگ نقره ای) بوده که ۱۰۰% نور خورشید را به فضای داخل هدایت میکند و از نرسیدن نور خورشید به داخل منزل جلوگیری به عمل می آورد. این ویژگی برای فضاهای کم نور بسیار مناسب بوده و از ورود نور خورشید جلوگیری نمی نماید.

شیشه‌های رفلکتیو همانند شیشه‌های رنگي در رنگ‌های مختلف اعم از سبز، آبي، برنزي، نقره‌ای و طلائي توليد و در بازار عرضه می‌شوند

r-2        شیشه رفلکتیو

عدم امکان دید فضای داخل ساختمان از خارج ( فقط در روز در شب برعکس خواهد بود) ، کاربرد معماری و ایجاد نماهای زیبا بر اساس تنوع رنگ، بازتاب نور خورشید و کنترل ورود نور و انرژی خورشید در تابستان از ویژگیهای مهم شیشه های رفلکتیو می باشد. البته انعکاس نور در زمستان و جلوگیری از ورود نورخوشید می تواند جز معایب این نوع شیشه ها باشد.

شیشه مات

شیشه مشجر و سند بلاست از انواع شیشه مات می باشد. و طرف دوم به هیچ وجه قابل مشاهده نخواهد بود.
شیشه مشجر بیشتر برای سرویس ها استفاده می شود و سند بلاست برای مکان های اداری خاص استفاده می شود. در نوع سند بلاست حتی می توان طرح ، لوگو و شکل خاصی که مد نظر دارید را روی شیشه انداخت برای فضاهای خاص

شیشه مات      شیشه مات

شیشه ضد گلوله

در شیشه ضد گلوله اغلب لایه های پلی کربناتی بین شیشه ها قرار می گیرد. به این عمل لمینت کردن می گویند. لایه های پلی کربنات مقاومت و انعطاف پذیری قابل توجهی به شیشه می بخشند. برخی از موادی که بین دو شیشه قرار می گیرند عبارتند از : Armormax، Makroclear ، Cyrolon ، Lexan و Tiffak. ضخامت شیشه های ضد گلوله بین 7 تا 75 میلی متر می باشد.

هنگامی که گلوله شلیک شده به سطح شیشه ضد گلوله برخورد می کند، لایه شیشه بیرونی سوراخ می شود اما لایه پلی کربناتی داخلی انرژی گلوله را جذب می کند و فشار آن را پخش می کند و بنابراین گلوله قادر به خارج شدن از آخرین لایه نمی باشد. یعنی نمی تواند شیشه را بشکافد و به هدف پشت آن اصابت کند.

شیشه ضد گلوله

بلوک شیشه ای

بلوک شیشه ای به قطعاتی از جنس شیشه بوده  که متشکل از دو جداره وکیوم شده شیشه  بوده و  فضای میانی آنها خلا است. بلوک های شیشه ای عایق های بسیار قوی برای سرما و گرما و رطوبت هوا بشمار میروند و بدین دلیل کارایی زیادی در پارتیشن بندی و ساخت دیوارهای داخلی و نمای خارجی ساختمان دارند.

بلوک شیشه ای        بلوک شیشه ای

مورد مصرف بلوک های شیشه ای را میتوان در موارد گوناگون نام برد از جمله نمای جلو ساختمان که ضمن نور دهی بالا و عدم دید به داخل ساختمان , کاربرد مفید و قابل توجهی دارد .  اطاق خواب نیز از مواردی است که در منازل با استفاده از بلوک های شیشه ای به صورت فوق العاده ای جذاب و زیبایی جلوه میکند

 

 

منبع : شیشه ونوس – تهران وین