قیمت درب ضد حریق

درب ضد حریق

قیمت درب ضد حریق
3.71 (74.29%) 7 votes

در این نوشتار درب ضد حریق ، الزامات آن مطابق مبحث سوم مقررات ملی ساختمان، استاندارهای آن و قیمت درب ضد حریق به منظور تعیین هزینه های به کارگیری این نوع درب ها مورد بررسی قرا می گیرد.

1- تعریف درب ضد حریق

به منظور کند کردن سرعت پخش آتش در ساختمانها، در طراحی ها سعی میشود فضاهای مختلف را از یکدیگر مستقل کنند دقیقا مانند ایده ای که در طراحی کشتی به کارگرفته میشود که اگر آب به بخشهایی از کشتی نفوذ کرد، با ایجاد فضاهای آب بند مانع از نفوذ آن به بخشهای دیگر بشوند. در ساختمان این فضاهای مختلف معمولا از طریق یکسری درب به یکدیگر متصل میشوند. درب ضد حریق در زمان آتش دو کارکرد دارد: زمانی که بسته است مانعی در مقابل پخش حریق ایجاد میکند و در زمانی که باز است امکان عبور ساکنین را فراهم میکند. لذا یک درب ضد حریق با کیفیت ، پخش آتش و دود را محدود میکند در حالیکه به ساکنین اجازه میدهد به راحتی عبور کنند.

دربهای ضد سرقت باید بتوانند مانع از عبور دود و آتش شوند که این ممانعت درجات مختلفی دارد که براساس نیازمندیهای محل نصب و میزان خطر تعیین میشود. عمدتا دربها براساس زمانی که در مقابل آتش مقاومت میکنند درجه بندی میشوند برای مثال نیم ساعت، یک ساعت و یا دو ساعت. با توجه به لزوم کارکرد یکپارچه درب و چارچوب و الزامات مورد نیاز، معمولا درب و چارچوب به عنوان یک مجموعه ارائه میگردد.

 

2- مشخصات فنی درب ضد حریق

درب ضد حریق با توجه به نوع آن ( فلزی ، چوبی و … ) از اجزی مختلفی تشکیل شده که می بایست ضمن مطابقت با معیارهای فنی مورد تأیید سازمان آتش نشانی بوده  و منطبق با مبحث سوم مقررات ملی ساختمان باشد.  در دو بخش بعدی این موارد به تفضیل مورد بررسی قرار می گیرد.

درب ضد حریق

 

3- درب ضد حریق مورد تایید اتش نشانی

با توجه به ابهامات موجود در خصوص درهای ضد حریق، استاندارها، الزامات و معیارهای ارزیابی و همچنینبه دلیل اهمیت موضوع ، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در سال 1394، به منظور  مساعدت در جهت رفع مشکلات مالکین و شرکت های تولیدی و بازرگانی اقدام به تدوین اصول کلی در خصوص عرضه درهای مقاوم در برابر حریق نموده که تحت عنوان ” ضوابط درهای مقاوم در برابر حریق”   ابلاغ گردیده است.

درهای مورد تأیید آتش نشانی می بایست مطابق با “ضوابط درهای مقاوم در برابر حریق”   باشد. این ضوابط از لینک زیر قابل دریافت می باشد:

“ضوابط درهای مقاوم در برابر حریق”

 

4-  تولید کنندگان درب ضد حریق

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همچنین لیست شرکت های ارائه دهنده درب های ضد حریق که دارای گواهینامه فنی بوده  و شرکت های فاقد گواهینامه فنی را نیز در جدول زیر منتشر نموده اند.

تولید کنندگان درب ضد حریق

لینک دریافت جدول : تولید کنندگان درب ضد حریق مورد تأیید آتش نشانی

 

4- درب ضد حریق – مبحث سوم مقررات ملی ساختمان

مطابق بند 3-8-13-2 مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ( نسخه پیش نویس – اسفند 94 که به زودی ابلاغ می گردد) در خصوص ” مجموعه های درها و کرکره ای آتش ” ، درجه بندی محافظت مجموعه های درها و کرکره های آتش باید الزامات جدول زیر مطابقت نمایند.

درب ضد حریق

1-4 آزمایش و ارزیابی درهای آتش

در آتش باید مقاومت لازم در برابر آتش را مطابق با لزامات جدول 3-8-13-2 تأمین نموده، دارای گواهینامه معتبر از مقاوم قانونی مسئول آزمون و گواهینامه فنی باشد. برای اهداف این مبحث، تنها برآورده شدن معیار یکپارچگی لازم می باشد، مگر آن که در قسمت دیگری از این مبحث صراحتاً معیار نارسایی یا دودبندی در دمای محیط خواسته شده باشد. همچنین طراح ساختمان می تواند بر اساس نیاز طرح، برآورده شدن سایر معیارها (دودبندی و نارسایی) را در طرح گنجانده، مدارک و مستندات معتبر در این خصوص را مطالبه نماید.

آزمون درب باید با استاندارد ملی ایران به شماره 1-18839 (آزمون های مقاومت در برابر آتش و کنترل دود برای مجموعه درهای ضد حریق، مجموعه درهای کرکره ای و مجموعه پنجره های بازشونده و اجزای یراق آلات ساختمانی – قسمت 1: روشهای آزمون آتش برای درهای ضد حریق ، درهای کرکره ای و پنجره های بازشونده )  صورت گیرد. آزمونه باید به صورت نمونه کامل مورد آزمون قرار گرفته ، تمام مشخصات مصالح و جزئیات اجرایی آن در گزارش گواهینامه فنی به صورت کامل قید شده باشد. نمونه کامل به دری گفته می شود که دارای قاب، وسایل قفل و بست، سطوح شیشه خور (در صورت وجود)، ملزومات و قطعات مربوطه ( به همان صورتی که در بازشوی مورد نظر نصب می گردد) باشد. هر گونه تغییر جزئی در نمونه نسبت به گزارش و محدوده کاربرد گواهینامه فنی ( مانند سطح شیشه خور، نوار درزبند پف کننده، چارچوب، … ) می تواند باعث تغییر قابل توجه در رفتار و مقاومت در برابر آتش مجموعه در آزمون شده باشد. در آتش باید به طور کامل و تماماٌ پیش ساخته در محل نصب شود و بدون احتیاج به هرگونه دستکاری که مشخصات آنها را خدشه دار سازد، قابل نصب باشد.

2-4- سیستم بسته شدن در و علامت گذاری

درهای اتش باید از نوع خود بسته شو باشد، مگر در جای دیگری از این مقررات و یا به تشخیص مرجع صدور پروانه و کنترل ساختمان، استفاده از سیستم خودکار بسته شو مجاز تشخیص داده شود.

استثناء 1 : درهای اتش مستقر در دیوارهای مشترک جداکننده واحدهای خواب در گروه (م-1) می تواند فاقد سیستم خود بسته شو یا خودکار بسته شو باشد.

استثناء 2: برای درهای آتش مربوط به داکت های تأسیساتی یا مشابه آن که به طور معمول قفل هستند ، نیازی به نصب سیستم خود بسته شو یا خودکار بسته شو نیست.

تمام درب های آتش باید بر حسب کاربرد از هر دو طرف و یا از یک طرف (مانند درهای سیستم های تأسیساتی) دارای علامت مناسب باشند (مانند “در آتش – بسته نگه داشته شود”).

 

همچنین باستناد بند 3-6-9-2   تمام درب های حریق خود بسته شو باید از هر دو طرف، علامت تأیید شده ای که عبارت ” در حریق بسته نگه دارید” بر روی آن نوشته شده مشخص باشد.

 

5- لیست قیمت درب ضد حریق

در جدول زیر قیمت درب ضد حریق برخی از عرضه کنندگان درب ضد حریقآمده است:

لیست قیمت درب ضد حریق