لوله و اتصالات ساختمانی – راهنمای جامع

لوله و اتصالات ساختمانی

لوله و اتصالات ساختمانی – راهنمای جامع
4.42 (88.33%) 12 votes

لوله ها را مي توان به انواع مختلف از نظر جنس ، كاربرد و نحوه اتصالات دسته بندي نمود .با توجه به اهمیت این سیستمها در پروژه های ساختمانی لوله هايي كه در سيستم آبرساني و فاضلاب مورد استفاده قرار مي گيرد را در این نوشتار مورد بررسی قرار خواهیم داد .

فهرست مطالب:

انواع لوله های فولادی | انواع لوله های پلاستیکی | انواع  لوله های چدنی | انواع لوله های پنج لایه | اتصالات | سیستم پوش فیت


1- انواع لوله های فولادی

1-1  لوله های سیاه

لوله‌های فولادی سیاه هیچگونه پوششی ندارند و ﺑﻪ ﻃﻮر ﻛﻠﻲ در ﺻـﻨﻌﺖ ﺑـﻪ دو دﺳـﺘﻪ درزدار و ﺑـﺪون درز ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻲ ﺷﻮد. ﻟﻮﻟﻪ های درزدار ﺑـﺮاي اﻧﺘﻘـﺎل ﻣﺎﻳﻌـﺎت ، ﺗﻮﻟﻴـﺪ ﭘﺮوﻓﻴﻠﻬـﺎي ﻗﻮﻃﻲ ، ﺳﺎﺧﺖ ﻣﺼﻨﻮﻋﺎت و ﺳﺎزه ﻫﺎي ﻓﻠﺰي ﺑﻪ ﻛﺎر ﺑﺮده ﻣﻲ ﺷﻮد.

ﻟﻮﻟـﻪ ﻫـﺎي ﺑﺪون درز ﻧﻴﺰ در زﻣﻴﻨﻪ ﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠـﻒ ﺻـﻨﻌﺘﻲ از ﻗﺒﻴـﻞ اﻧﺘﻘـﺎل ﮔـﺎز، ﺳـﺎﺧﺖ ﻣﺨﺎزن ﺗﺤﺖ ﻓﺸﺎر ﺗﺎﺳﻴﺴﺎت ﭘﺎﻻﻳﺸـﮕﺎﻫﻲ ، ﻧﻴﺮوﮔﺎﻫﻬـﺎ و ﻏﻴـﺮه ﺑـﻪ ﻛـﺎر ﺑـﺮده ﻣﻲ ﺷﻮد.

لوله فولادی سیاه لوله فولادی سیاه

2-1  لوله هاي گالوانيزه

لوله‌های گالوانیزه، لوله‌های فولادی‌ هستند که توسط لایه‌ای از فلز روی، پوشانده می‌شوند. پوشش روی (گالوانیزه) به عنوان آند عمل می‌نماید تا میزان خورندگی را کاهش دهد.

لوله هاي گالوانيزه خود به دو دسته تقسيم مي شوند: لوله هاي فولادی گالوانيزه و لوله هاي آهني گالوانیزه . در بازار به لوله هاي آهني سفيد معروفند و عموما فرقی بین آنها گذاشته نمی شود. درحالیکه لوله های فولادی گالوانیزه در مقایسه با نوع آهنی آن سبک تر و براق تر هستند.

 

لوله هاي فولادی گالوانيزه : این نوع لوله ها گاهي براي تخليه فاضلاب لوازم بهداشتي كوچك به كار برده مي شود ولی مورد استفاده اصلی آنها براي تهويه است . جنس این لوله ها از فولاد نرمي است كه در ساخت آن ورقه را با فشار داخل قالب عبور داده درز آن را جوش مي دهند و سپس آنها را جهت افزايش مقاومت در برابر اسيدها و زنگ زدگيها در يک وان آبکاری روي اندود (گالوانيزه) مي كنند . اين نوع لوله ها نسبت به نوع آهني در برابر اسيدها مقاومت كمتري دارند و كليه اسيدهايي كه براي چدن مضر مي باشند فولاد گالوانيزه را هم خراب مي كنند .

لوله هاي آهني گالوانيزه : جنس اين لوله ها از آهن سفيد نورد شده است كه درز آن توسط دستگاههای درز جوش بهم جوش داده مي شود و سپس لوله را در فلز روي مذاب فرو مي برند . به همين علت آنها را لوله هاي با درز نيز مي گويند . این نوع لوله ها از رنگ تيره و خاكستري آن شناخته مي شوند  و عموما به دو صورت سبک و متوسط شناخته می شوند.

لوله گالوانیزه

3-1 لوله مانیسمان چیست

پس ارائه توضیحات در خصوص انواع لوله های فولادی بهتر است در مورد لوله مانیسمان توضیح دهیم.  لوله بدون درز (seamless steel pipe )  در اصطلاح به لوله مانیسمان معروف است که این نام بر گرفته از سازنده این نوع لوله ها میباشد

لوله مانسمان به لوله های فولادی گفته میشود که در فرآیند تولید آنها از انواع روشهای جوش فلرات استفاده نمیشود و تفاوت دیگر آنها در ماده اولیه محصولات میباشد اما در لوله ای درزدار فرآیند تولید از برش ورق و شکل دهی و جوش و سرانجام غلطک استفاده میشود ولی در تولید لوله های مانیسمان از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و غلطک و عبور از زره و همچنین نیروهای گریز از مرکز استفاده میشود

لوله فولادی بدون درز (مانیسمان)، بــراى کاربردهاى مختلــف در صنعت بکار گرفته مى­شــود. به خصوص در مواقعى که فشــار بالا در سیســتم بکار گرفته شــده باشــد استحکام لوله ها جوابگوی فشار های بالا میباشد. در صنایعى مانند ســاخت مخازن تحت فشار، انتقال سیالهای پر فشار و… بکار گرفته مى­شود.

4-1  سایز لوله های فولادی

NPS : اندازه اسمی لوله NPS یک استاندارد آمریکای شمالی که نماینگر اندازه اسمی لوله (Nominal Pipe Size ) می باشد . برای لوله های زیر اندازه NPS 6 قطر خارجی بزرگتر از اندازه اسمس آنهاست ولی برای لوله های با NPS 14  و بالاتر قطر خارجی برابر قطر اسمی می باشد برای مثال قطر خارجی لوله NPS14 برابر 14 اینچ یا 35506 می باشد.

جدول سایز لوله ها در زیر آمده است . برای مشاهده جدول سایز لوله ها با کیفیت بهتر بر روی آن کلیک نمائید.

سایز لوله های فولادی

سایز لوله های فولادی

سایز لوله های فولادی

2- انواع لوله های پلاستیکی

لوله های پلاستیکی که در تاسیسات آب و فاضلاب به کار برده می شوند عبارتند از:

1-2 لوله های پلاستیکی pvc – مخفف پلی ونیل کلراید

لوله پی وی سی

مزایای لوله های pvc

 • اتصال بسیار آسان لوله ها و قطعات
 • عدم احتیاج به رنگ آمیزی در نصب روکار
 • وزن سبک و امکان نصب آسان در سقف کاذب و یا جاهایی که دسترسی به آنها مشکل است
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی

 

معایب لوله های pvc

 • شکنندگی دو حساسیت بسیار بالا در مقابل سرما
 • از دست دادن مقاومت در برابر حرارت زیاد
 • مقاومت کم در مقابل نیروهای خارجی

2-2 لوله های پلاستیکی (PE مخفف پلی اتیلن )

لوله پلی اتیلن

این لوله ها با توجه به نوع خود دارای مزایای مختلفی هستند:

 • نوع اول: داشتن چکالی پایین و قابلیت انعطاف خوب ولی با مقاومت حرارتی پایین
 • نوع دوم : داشتن پگالی متوسط و سخت تر از نوع اول ولی مقاومت بالاتر در مقابل حرارت و قابلیت انبساط بیشتر
 • نوع سوم : بسیار سنگین تر ازنوع قبلی و چگالی بیشتر، مقاومت ، درجه سختی و قابلیت انبساط بیشتر

 

اتصال لوله های pvc با روشهای مختلف دنده ای ، فلنچی ، بستی ، نر ومادگی با روش جوش حرارتی اناجام می شود.

 

3-2 لوله های پلاستیک ABS (مخفف اکریلونیتریل ، بوتادین و استیرن )

4-2 لوله های پلاستیک PP (پلی پروپیلن )

پلی پروپیلن بطور عالی دربرابر اسیدهای غیر اکسیژنه حتی در درجه حرارت بالا مقاومت میکند،درحالیکه توسط اسیدهای اکسیژنه میزان تخریب بیشتر خواهد شد.بعضی از مواد شیمیایی ممکن است باعث ترک خوردگی ناشی از تنش شوند،بویژه اگر با فشارهای مکانیکی نیز همراه باشد.

لوله پلی پروپیلن لوله پلی پروپیلن

5-2 لوله های پلاستیکی cpvc (مخفف کلرینید پلی ونیل کلراید )

6-2 لوله های پلاستیکی PB (مخفف پلی بوتیلن)

لوله پلی بوتیلن در برابر خوردگي ، يخ زدگي ، زنگ زدگي ، خاكهاي اسيدي و رسوب گرفتگی مقاوم است. این لوله هنگام انجماد ترک نمیخورد و دمای 82 درجه سانتیگراد و 6.5 اتمسفر را تحمل می کند. ضمنا به دلیل انعطاف پذیری این لوله هادر شبکه لوله کشی ضربه قوچ اتفاق نمی افتد.

 

در میان لوله های پلاستیکی لوله های pvc و پلی اتیلن بیشترین استفاده را در شبکه فاضلاب دارند.

3- انواع لوله های چدنی

جنس این لوله ها از چدن ریخته گری است و بر حسب نوع کاربرد آنها انواع و مقدار آلیاژ، شکل و طول لوله ، نوع اتصالات آنها باهم متفاوت می باشد و اغلب در سیستم لوله کشی فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله های چدنی که در سیستم لوله کشی فاضلاب به کار می رود :

لوله چدنی

 

1-3 لوله های چدنی سر توپی 

به این لوله ها بوشن دار نیز گفته می شود

2-3 لوله های چدنی دو سر تخت 

به این لوله ها بدون بوشن نیز گفته می شود

3-3 مقایسه لوله های چدنی توپی دار و سر تخت

 • قابلیت تحمل لوله های سرتخت بیشتر است
 • لوله های سر تخت به دلیل نداشتن مادگی و لبه های قیطانی و وزن و ضخامت کمتر و نوع پیوند کاربرد بیشتری دارند
 • لوله های سر تخت به دلیل خاصیت الاستیکی نوع پیوند آن تغییر حرارت بیشتری نسبت به لوله های دیگر تحمل می کنند.

 

4-3 مزاياي لوله هاي چدني

– در برابر فشار وارده به جداره هاي خارجي داراي مقاومت و استحکام خوبي هستند .

– فرسودگي این لوله ها كمتر از لوله هاي فلزي است .

– مي توان به راحتي از دستگاه تراكم هوا جهت باز كردن و رفع گرفتگي لوله استفاده نمود .

– قيمت لوله هاي چدني نسبت به لوله هاي آهني ارزانتر است .

 

5-3 معایب لوله های چدنی

 • نصب لوله هاي چدني نسبت به لوله هاي آهني كنتدتر انجام مي شود .
 • لوله هاي چدني به علت تاثیر مواد شيميايي موجود در فاضلاب زنگ می زنند جلوگیری از زنگ زدگی آنها ميسر نمي باشد
 • داشتن وزن زیاد قطعات

4- لوله های پنج لایه

کمبود مقاومت فلز در برابر خوردگی و رسوب در لوله های فلزی یکی از مشکلات عمده در تاسیسات لوله کشی ساختمان باشد و در این راستا و به منظور جلوگیری از مشکلات روشهای مختلفی صورت گرفته است. یکی از این راهها جایگزینی پلاستیک به جای فلز و استفاده از لوله های پلیمری می باشد. اما محدودیت در تحمل فشار، ضریب انبساط زیاد، مقاومت کم در برابر حرارت و .. نیز از مشکلات استفاده از این نوع لوله های می باشد.

با توجه به این شرایط تلفیق فلز و پلیمر مورد توجه قرار گرفت که لوله های سوپر پایپ نقطه اوج این تکنولوژی می باشد. تلفیقی هوشمندانه که نتیجه آن لوله ای است پنج لایه شامل : یک لایه آلومینیوم ، دو لایه پلیمر و دو لایه چسب مخصوص. بدی ترتیب لوله های سوپر پایپ مشابه لوله های پلیمری دارای ویژگیهایی چون مقاومت در برابر خوردگی ، زنگ زدگی ، رسوب و پوسیدگی و همچنین مشابه لوله های فلزی دارای ویژگیهای چون و تحمل مقاومت در برابر فشار بالا ، حرارت زیاد و نفوذ ناپذیری می باشند.

سوپرپایپ برای کلیه تمام تاسیسات ساختمان قابل استفاده بوده و حتی در بدترین شرایط صد سال عمر می کنند.

 

مزایای سوپرپایپ:

 • شکل پذیری و خم شدن آسان
 • نصب سریع و آسان و بدون ضایعات
 • بسیار سبک و سهولت در حمل و نقل
 • ضریب انبساط طولی بسیار ناچیز
 • مقاومت در برابر ضربه و مواد شیمیایی
 • توان تحمل حرات مداوم
 • مقاوت در برابر فشار بالا
 • عدم امکان نفوذ اکسیژن به لوله و جلوگیری از لجن زدگی و تغییر رنگ آب
 • و…

5- اتصالات

در لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی برای اتصال لوله ها به یکدیگر ، تغییر جهت دادن لوله ، انشعاب گیری و یا تبدیل قطر لوله از قطعاتی استفاده می نمایند که آنها را اتصالات یا وصله می نامند .

وصله یا اتصالات در دو نوع پیچی یا (دنده ای) و جوشی ساخته می شوند که منحصراً در لوله کشی آب سرد و گرم و برگشت مصرفی باید از نوع پیچی یا دنده ای سفید استفاده کرد زیرا استفاده از وصاله های دنده ای غیر گالوانیزه مشکل خورده شدن و در نتیجه پوسیدگی لوله ها را بوجود می آورد.

متداولترین وصاله های مورد استفاده در تاسیسات به شرح زیر طبقه بندی می شوند :

۱- زانویی

این وصاله برای تغییر جهت دادن به اندازه ۹۰ یا ۴۵ درجه مورد استفاده قرار می گیرد که خود شامل زانوی قائم ۹۰ درجه – زانوی ۴۵ درجه – زانوی روپیچ و توپیچ ۹۰ درجه یا چپقی – زانوی روپیچ توپیچ ۴۵ درجه و زانوی تبدیل می باشد.

 • زانویی قائم ۹۰ درجهخم 90 درجه

وصاله ای است که برای تغییر جهت به اندازه ۹۰ درجه در لوله کشی از آن استفاده می شود. این وصاله در دو سر از داخل دنده شده است .

 • زانویی ۴۵ درجه

همانند زانویی قائم ۹۰ درجه برای تغییر جهت لوله ، با انحراف ۴۵ درجه مورد استفاده قرار می گیرد .در لوله کشی فاضلاب در مواردی که تغییر جهت و انحراف ۹۰ درجه ای لوله کشی به وسیله زانویی قائم احتمال ایجاد گرفتگی در لوله را افزایش می دهد با استفاده از اتصال دو عدد زانویی ۴۵ درجه و یک عدد مغزی شعاع انحنای تغییر جهت بیشتر می شود .این وصاله در دو سر از داخل دنده شده است .

 • زانویی روپیچ توپیچ ۹۰ درجه

این وصاله که به نام زانوی چپقی معروف است همانند زانویی قائم ۹۰ بوده ولی در دو سر به ترتیب از داخل و خارج دنده شده است و جهت قطعات هم قطر که یک قطعه در محل اتصال از رو و دیگری از داخل دنده شده باشد به کار می رود .

نکته : کاربرد زانوی روپیچ توپیچ ۴۵ درجه همانند چپقی می باشد با این تفاوت که انحراف آن ۴۵ درجه می باشد .

 • زانوی تبدیلی

این وصاله در دو سر از داخل دنده شده است و برای اتصال قطعات با قطرهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .

۲-  سه راهی

سه راهی

از این وصاله جهت انشعاب گیری استفاده می شود . سه راهی ها شامل سه راهی قائم – سه راهی ۴۵ درجه – سه راهی تبدیل ساده و روپیچ توپیچ هستند .

 • سه راهی قائم

سه راهی قائم که سه راهی معادل نیز نامیده می شود وصاله ای است که برای گرفتن انشعاب و اتصال انشعابات فرعی مورد استفاده قرار می گیرد . این سه راهی از داخل دنده شده و برای انشعابهای با انحراف ۹۰ درجه و هم قطر به لوله اصلی به کار می رود . ژ

 • سه راهی ۴۵

همانند سه راهی قائم از داخل دنده شده و در لوله کشی تاسیسات فاضلاب مورد استفاده فراوان دارد وجهت اتصال انشعابات فرعی با انحراف ۴۵ به کار برده می شود .

 • سه راهی تبدیل

جهت اتصال انشعابهای فرعی با قطرهای متفاوت نسبت به قطر لوله اصلی مورد استفاده قرار می گیرد . این وصاله در اندازه های تبدیلی گوناگون و به صورت دنده از داخل و روپیچ توپیچ تولید می شود .

۳ – بوشن

این وصاله تماماً از داخل دنده شده است به همین منظور می توان برای اتصال دو لوله یا دو وصاله که یک سر آنها از خارج دارای دنده است استفاده نمود .

بوشنها شامل بوئشن ساده – بوشن روپیچ توپیچ تبدیل می باشند .

بوشن

 • بوشن ساده

یک قطعه استوانه تو خالی و ریخته شده از چدن است که از داخل دنده شده است این وصاله جهت اتصال دو لوله هم قطر و در راستای هم مورد استفاده قرار می گیرد .

 • بوشن روپیچ توپیچ

همانند بوشن ساده است ولی در دو سر به ترتیب از داخل و خارج دنده شده است و جهت اتصال دو قطعه که یکی از رو و دیگری از داخل دنده شده باشد مورد استفاده قرار می گیرد .

 • بوشن تبدیل

این بوشن از چدن ریخته شده و قطر دو سر آن متفاوت است و جهت اتصال دو لوله با قطرهای مختلف و در راستای هم مورد استفاده قرار می گیرد .

۴-  چهار راهی

وصاله هایی هستند که همانند سه راهی ساده و تبدیل در اندازه های مختلف تولید شده و جهت اتصال انشعابات فرعی مورد استفاده قرار می گیرد .

چهار راهی

چهارراهی ها شامل چهار راهی ساده و چهارراهی تبدیل می باشند . کاربرد این نوع وصاله ها در تاسیسات لوله کشی فاضلاب نادر بوده و حتی المقدور از اتصال انشعابات چهار راهی در لوله های با قطر کم خودداری می شود .

۵-  مغزی

از یک قطعه لوله کوتاه دو سر دنده و یک قطعه آهن ریخته شده به شکل لوله که دو سر آن از خارج دنده می گردد ساخته می شوند . برای اتصال اجزای سیستم لوله کشی به خصوص اتصال دو وصاله به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد .

مغزی ها شامل مغزی رو پیچ ساده – روپیچ ، توپیچ تبدیل و روپیچ تبدیل می باشند . از مغزی تبدیل روپیچ توپیچ همانند بوشن و سه راهی تبدیل برای تغییر قطر در لوله کشی استفاده می شود .

بوشن مغزی توپیچ روپیچ

نکته :‌از مغزی های تبدیل روپیچ نیز برای تغییر قطر در لوله کشی استفاده می شود .

۶-  مهره ماسوره

وصاله ای است جهت اتصال دو قسمت از سیستم لوله کشی که از دو قسمت نر و ماده تشکیل شده است . این دو قطعه هر کدام به طور جداگانه روی لوله یا اتصالات دیگر بسته شده و سپس با جفت کردن نر و ماده و بستن مهره واسط ارتباط بین اجزای اتصال دهنده برقرار می شود .

کاربرد این وصاله در ارتباط دادن لوله های فاضلاب بسیار کم است و بیشترین مورد استفاده آن در لوله کشی آب بهداشتی ، تهویه فاضلات و مدارهای بسته می باشد و معمولاً در تعمیرات لوله کشی کاربرد زیادی دارد .

نکته : برای بستن مهره و ماسوره حتماً از آچار کلاغی استفاده شود .

۷- در پوش

وصاله ای است که جهت مسدود کردن انشعابات لوله کشی به کار می رود .درپوش ها به صورت پیچ از رو دنده می شوند و محل آچارگیری آن عموماً چهار گوش است . این وسیله در سیستم های لوله کشی فاضلاب در انتهای مسیر لوله کشی یا دریچه های بازدید نصب می گردد .

نکته : در اتصال پیچی لوله ها باید توجه داشت که اولاً داخل لوله و اتصالات از روغن و مواد خارجی کاملاً پاک باشد ثانیاً طول قسمت دنده شده طوری باشد که هنگام پیچژیدن در محل اتصال به لبه انتهایی لوازم اتصالی لوله کشی که از داخل دنده شده اند تکیه کند .

۸-  فلنچ

صفحه مدور چدنی است که برای بستن اتصالات فلنچی یا لوله های فلنچ دار استفاده می شود و نوع بی دهانه آن را فلنچ کور می نامند .

برای آب بندی اتصالات فلنچی بایستی از واشر استفاده نمود و این کار با قرار دادن یک واشر بین سطوح اتصال و محکم کردن پیچهای فلنچ صورت می گیرد اما باید دقت کرد که همه پیچها به طور یکنواخت بالا کشیده شوند تا فشار برابر روی واشر در تمام نقاط وجود داشته باشد .

واشرها ممکن است از ورق لاستیکی ، لاستیک منجید دار ، پنبه نسوز ، حلقه های فلزی نرم موجدار یا دیگر مواد گوناگون بسته به کاربرد خط لوله و فشار اعمالی ساخته شوند .

واشرهای فلزی بیضی شکل یا هشت ضلعی که درون شیارهای سطح فلنچ ها نصب می شوند ، اغلب در خط لوله های فشار بالا به کار می روند گاهی اوقات فلنچها با یک برجستگی ساخته می شوند که درون یک تورفتگی مشابه در فلنچ مقابل نصب می شود و برای آب بندی اتصال واشری در تورفتگی قرار می گیرد .

نکته : وقتی که فلنچها درز جوش می شوند نیازی به واشر نیست .

سیستم پوش فیت

پوش فیت Push fit سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمانی است که هریک از اتصالات و لوله ها در یک سو دارای سوکتی می باشد. که در آن یک حلقه آب بندی جای دارد و می توان انتهای بدون سوکت آن را به راحتی و با اندکی فشار به درون سوکت لوله و یا اتصال بعدی وارد نمود. با توجه به ماهیت وصل شدن قطعات به یکدیگر این سیستم پوش فیت(Push Fit) نامیده شده.

ساختار فیزیکی این سیستم تشکیل شده از اتصالات با کیفیت و لوله است به طوریکه در یک سر لوله و اتصال مخروطی شده است که در داخل مخروط یک شیار عمقی برای نصب اورینگ که عمل آب بندی لوله و اتصال را انجام می دهد ایجاد گردیده است. اورینگ لوله و اتصالات از نوعی مواد خاص عمدتا تهیه گردیده که به محض جا زدن موجب چسبندگی و آب بندی لوله و اتصال می گردد.

pushfit سیستم جدید فاضلاب ساختمانی است که فاقد محدودیت های اجرائی و کاربردی سیستم های قبلی بوده و در عین حال دارای امتیازات جدیدی است که برای اولین بار یک شرکت انگلیسی موفق گردید چنین سیستمی را طراحی و تولید نماید.

تفاوت لوله پوش فیت با لوله پولیکا چیست؟

لوله پوش فیت از لحاظ جنس و مقاومت و حتی ضخامت بسیار بهتر از پولیکا می باشد. برعکس پولیکا، نیازی به چسب برای اتصالات ندارد و فقط بصورت فیتینگی بهم وصل می شوند. فقط اجرای پوش فیت نیاز به بست دارد تا از جداشدن اتصالات جلوگیری کند. لوله های پوش فیت دارای دریچه های بازدید نیز می باشد تا در صورت گرفتگی، جلوگیری از تخریب زیاد بکند.

 

fusion_price_list_promo_2016_08_25_14_57_599

مراجع : روتنگران پارسه ، آرمان بهین پروژه