مقایسه اتوکد با رویت

مقایسه اتوکد با رویت

مقایسه اتوکد با رویت
4.5 (90%) 4 votes

 بسیاری از مهندسین در ایران از نرم افزار اتوکد استفاده می نمایند و این در حالیست که با ارائه نرم افزار توانمند Revit توسط Autodesk بسیاری از مهندسان کشورهای دنیا به این نرم افزار گرایش یافته و به جز مهندسین معمار سایر مهندسین مرتبط با صنعت ساخت از این نرم افزار بهره مند می باشند. اما متاسفانه در ایران بکارگیری Revit همگانی نشده چنانکه حتی  برخی از موسسات آموزشی مشهور کشور نیز ضمن راهنمائی های غلط به کاربران  استفاده و یادگیری  این نرم افزار توانمند و قدرتمند را برای مهندسین عمران، تاسیسات و … لازم نمی بینند.

لذا در این بخش ضمن مقایسه اتوکد با رویت به بررسی مزایای استفاده استفاده از نرم افزار قدرتمند رویت پرداخت می شود.

 مقایسه اتوکد با رویت

در ابتدا به صورت خلاصه مقایسه اتوکد با رویت بیان می شود و در ادامه به صورت مفصل تشریح می شود:

1- در اتوکد اطلاعات پروژه در چندین فایل یا بخشهای جداگانه ترسیم می شوند. ====>  در Revit اطلاعات پروژه به صورت یک مدل جامع در یک فایل ذخیره می شوند.

2- در یک زمان خاص فقط یک کاربر می تواند به یک فایل دسترسی داشته باشد ====>  در نرم افزار Revit در هر زمان چند کاربر می تواند به یک فایل خاص دسترسی داشته مثلا گروه های مختلف طراحی  با هم کار کنند

3- در اتوکد در هر زمان فقط یک View از فایل قابل مشاهده می باشد  ====> در Revit همزمان می توان چندین View از مدل داشته باشید.

4- عدم انعطاف پذیری نرم افزار نسبت به تغییرات اعمال شده توسط کاربر ====>  انعطاف پذیری بسیار زیاد Revit نسبت به تغییرات ایجاد شده توسط کاربر

5- قالیبت دستیابی به جدول مقادیر و مصالح به صورت اتوماتیک در نرم افزار Revit و قدرت قابل توجه آن در بخش متره و برآورد ====> عدم وجود چنین قابلبتی در نرم افزار اتوکد

 6- نرم افزار اتوکد یک نرم افزار BIM محسوب نمی شود ====> امکان استفاده از پلتفرم Revit جهت پیاده سازی تکنولوژی نوین BIM  که به سرعت در کشورهای پیشرفته گسترش یافته به گونه ای که هم اکنون پیاده سازی BIM از سوی بسیاری از دولتها اجباری شده است.

7- وجود کتابخانه از اشیا هوشنمد ، پارامتریک و آماده نظیر دیوار، پنجره، و .. اجزا تاسیساتی  در نرم افزار که به راحتی توسط کاربر قابل ویرایش می باشد ====> نرم افزار اتوکد با خط و نقطه همراه بوده و اشیا هوشمند در آن معنی نداشته.

 

در نرم افزار رویت مجموعه ای از اشیاء سه بعدی یک ساختمان واقعی را به نمایش می گذارد. اصولاً استفاده از این نرم افزار روشی است که یک ساختمان را قبل از آنکه در دنیای واقعی ساخته شود به طور تقریبی به صورت مجازی می سازد. مدل رویت یک شبیه سازی دیجیتالی از مشخصات فیزیکی و عملکردی یک ساختمان بوده که به عنوان یک منبع اطلاعاتی مشترک از اطلاعات ساختمان و یک مبنای قابل اعتماد برای تصمیم گیری در طول چرخه حیات پروژه و از زمان شروع آن ایجاد می نماید.

مقایسه اتوکد با رویت  :    مدل رویت و نقشه های اتوکد

مقایسه اتوکد با رویت
در نرم افزار اتوکد از یک کامپیوتر برای کمک به تولید یک سری نقشه و جداول که در کنار یکدیگر یک ساختمان را توصیف میکنند، استفاده می شود.

در رویت به جای توللید نقشه ها، از کامپیوتر برای تولید یک مدل واحد و یکپارچه از ساختمان استفاده شده که این نمایش آنچنان کامل است که میتواند کلیه اسناد مورد نیاز را تولید نماید.

مقایسه اتوکد با رویت  :   تفاوت مدل رویت و نقشه های اتوکد

ایجاد یک مدل Revit با یک نقشه دو بعدی  یا یک طرح کامپیوتری سه بعدی کاملا تفاوت دارد:

در نرم افزار Autocad با ترسیم شکل اجزا ساختمان به کمک نقاط، خطوط ، منحنی ها صورت می گیرد وبه عبارتی  نقشه های دوبعدی و یا حتی سه بعدی ترسیم می شوند.

مقایسه اتوکد با رویت

نقشه سه بعدی اتوکد…………….جهت مشاهده تصویر با کیفیت بهتر بر روی آن کلیک نمائید

اما در نرم افزار رویت از اشیاء هوشمند برای ساخت مدل استفاده می شود. به عبارتی ساده به جای ترسیم اجزا ساختمان با خطوط، نقاط و ..،  اجزا ساختمانی نظیر دیوار، پنجره ، ستون ، دال فونداسیون و … (که کاملا هوشمند می باشند) انتخاب و در مدل قرار می گیرند. به همین دلیل نرم افزار رویت یک نرم افزار شی-محور محسوب می باشد.

مقایسه اتوکد با رویت

بکارگیری اجزا ساختمانی هوشمند در Revit ……….جهت مشاهده تصویر با کیفیت بهتر بر روی آن کلیک نمائید

هوشمندی اجزای مدل در رویت کمک بسیاری به طراحان و مهندسین خواهد نمود. به عنوان مثال، دیوارها به صورت اتوماتیک به هم متصل شده، لایه های سازه ای به لایه های سازه ای و لایه های نازک کاری به لایه های نازک کاری.

مقایسه اتوکد با رویت :  سفارشی سازی و استفاده مجدد

در فرآیند طراحی اغلب نیاز داریم که یک المان چندین بار ترسیم شود. برای مثال، همواره نیاز است که اجزا چندین بار ترسیم شده تا در چندین نما، پلان یا تصویر دیده شوند. در اینجا تفاوت نرم افزار اتوکد و رویت مشخص می شود:

در حالت سنتی با ترسیم یک درب در پلان، آن درب به طور خودکار در نما و یا مقاطع نشان داده نمی شود. از اینرو، در برنامه های متداول CAD نیاز است که همان درب را چندین بار ترسیم نمایید مثلا در نما، پلان، یا نقشه سه بعدی

در محیط Revit، شما فقط یکبار اجزا را ترسیم نموده و برای چندین بار از آنها استفاده می کنید. به عبارتی چون نرم افزار رویت شی محور می باشد، فقط با یک بار ترسیم یک المان، آن المان در کلیه نماها و دتایل های مدل به صورت خودبخود به روزرسانی و دیده می شود. این ویژگی نه تنها سبب شده که بازبینی طرح سازه آسان شود بلکه خطاهای ناشی از نقشه های ناهماهنگ را نیز حذف می‌نماید.

مقایسه اتوکد با رویت :  ردیابی و نمایش

 

مقایسه اتوکد با رویت

نقشه پیچیده اتوکد و مشکلات یافتن اجزا ساختمان

مقایسه اتوکد با رویت

Revit و امکان بازیابی و ویرایش اجزا مدل به صورت کاملا ساده ………. جهت مشاهده تصویر با کیفیت بهتر بر روی آن کلیک نمائید

در ارتباط با ایده ترسیم نکردن هر چیزی بیش از یکبار، مسائل بیشتری به غیر از صرفه جویی زمان در ابتدای کار طراحی وجود دارد. مسائلی مرتبط ویرایش مدل!

تصور کنید که شخصی یک درب یا یک تیر را در یک پلان ترسیم نموده و همان شی را در دو مقطع و یک نما اضافه کرده است. حالا اگر شخصی تصمیم بگیرد که آن درب یا تیر را جابجا نماید آنگاه لازم است هر نمونه از آن المان بلافاصله پیدا شود و موقعیت آنها نیز تغییر نماید. در یک مجموعه پیچیده از جزئیات طراحی، احتمال اینکه شخصی بتواند بلافاصله همه نمونه های آن المان را یافته و همه تغییرات لازم را اعمال نماید بسیار پایین است.

اما همانطور که پیشتر گفته شد در نرم افزار رویت طراحی نه با ترسیم شکل یک شیء بلکه با قراردادن یک مرجع برای آن شیء به داخل یک مدل انجام شود. وقتی یک تیر را در یک پلان قرار می دهید  به صورت خودکار در هر مقطع یا نما یا دیگر پلانها که در آن می بایست قابل رؤیت باشد، دیده می شود. وقتی شما تیر را حرکت می‌دهید از آنجاییکه فقط یک نمونه از تیر در این مدل وجود دارد، کل نماها به روزرسانی می شود. اگرچه ممکن است نمایش های زیادی از آن وجود داشته باشد.

ضمن اینکه در مدلهای شلوغ امکان فیلتر نمودن اجزا بر اساس نوع و یا فامیلی آنها وجود دارد مثلا کافیست بخواهید فقط ستونها نمایش داده شود یا تیرها، درها و … در صورتیکه لایه بندی اتوکد هیچگاه نمی تواند چنین امکانی فراهم نماید ضمن اینکه می بایست کاربر اقدام به ایجاد تعداد زیادی لایه نماید.

همانطور که می دانید چنین امکانی در نرم افزار اتوکد وجود نداشته و کلیه مسائل فوق می بایست توسط کاربر انجام شود.

مقایسه اتوکد با رویت :  ایجاد مدل رویت ترسیم نیست

وقتی یک شخص مدلی را در یک نرم افزار رویت ایجاد می کند، آن شخص یک نقشه ایجاد نمی کند بلکه کاربر فقط می بایست موقعیت و مشخصات  المان مورد نظر از ساختمان که باید در داخل مدل قرار گیرد را مشخص نماید.

برای مثال، زمانی که یک دیوار وجود دارد و میخواهید یک درب داخل آن قرار دهید، شما فقط نیاز دارید که نوع درب را مشخص نموده ( با انتخاب درب، به صورت خودکار تمامی هندسه داخلی آن مشخص می گردد) و مشخص کنید در چه طولی از دیوار قرار گیرد. کار خاص دیگری نیاز نیست.

بناباین واضح است که بر خلاف نرم افزار اتوکد شما خط نمی کشید یا فقط سه بعدی ایجاد نمی‌کنید

مقایسه اتوکد با رویت :  مدل رویت یک مدل سه بعدی متداول نیست

پس باید توجه داشته باشید که مدل سه بعدی در نرم افزار Revit با مدل سه بعدی در نرم افزار Autocad کاملا متفاوت می باشد:

.یک مدل متداول سه بعدی CAD فقط یک نمایش دیگری از یک مدل ساختمان و با همان نواقص موجود در پلان یا مقاطع می باشد.

به عنوان مثال، خط چرخش یک درب چگونه می تواند در یک مدل سه بعدی نمایش داده شود؟ در یک سیستمی که قرار است چرخش یک درب به صورت هوشمند در پلان، ولی نه در یک مدل سه بعدی، دیده شود شما نیاز خواهید داشت که جدا از توصیف هندسی المانهای مدل یک درب، یک توصیف سطح بالایی از آنها نیز داشته باشید. این هوشمندی اطلاعات دیجیتال در ذخیره و بازیابی مجموعه اطلاعات همان چیزی است که نرم افزار رویت وجود دارد.

مقایسه اتوکد با رویت :  محتوای مدل رویت

مدل رویت چیزی بیشتر از اشکال هندسی می باشد؛ و یک سطح بالایی از اهداف طراحی را در برگرفته و کاملا هوشمند می باشند. در حین مدلسازی تیرها، ستونها، دیوارها و سقفها فقط به صورت یک سری مدل سه بعدی حجیم مدلسازی نمی شوند بلکه به عنوان تیرها، ستونها و دیوارهایی مدل شده که کلیه خصوصیات و ویژگیهای یک شیء فیزیکی را دارا می باشند. به این ترتیب، اگر ارتفاع یک سطح تغییر نماید تمام اشیاء به صورت اتوماتیک با این اندازه تنظیم می شوند. یا اگر یک دیوار جابجا شود هر سقفی که با این دیوار مرتبط باشد به صورت خودکار تنظیم می‌شود.

مقایسه اتوکد با رویت : عناصر و پارامترها

هر عنصر در محیط نرم افزار رویت  اعم از تیرها، ستونها، خرپاها، درها، پنجره ها، دیوارها، سقفها، بامها و حتی خود نقشه ها پارامترهایی دارند. اشیا مورد استفاده در طرح BIM اطلاعاتی بیشتر از یک هندسه محض را در بر می گیرند نظیر اطلاعاتی در مورد خود عناصر و ارتباط آنها با دیگر عناصر.

پارامترها مقادیری هستند که تحت یک سری شرایط تعریف شده ثابت بوده اما ممکن است در یک شرایطی دیگر تغییر نمایند. از اینرو برخی از این پارامترها مقادیر ثابت و برخی دیگر متغیر می باشند. برای انعطاف پذیری عناصر در هنگام ساخت آنها از یک سری پارامترهایی که می‌توانند مقادیر اختیاری بگیرند استفاده می شود. اگر می خواهید یک خرپا با ارتفاع 8 متر ایجاد نمایید تنها کافیست که پارامتر ارتفاع خرپا را به 8 تغییر دهید. متعاقب آن، کلیه المانهای خرپا با ارتفاع جدید تنظیم می شوند. در مدلسازی های پیشرفته شما حتی میتوانید انواع خاصی از عناصر با پارامترهای انتخابی خودتان بسازید.

اساسا روند مدلسازی رویت به اینگونه است که عناصر در داخل مدل قرار گرفته و سپس پارامترهای آن تنظیم می شود. این عناصر المانهای ساختمانی کاملا توسعه یافته نظیر دیوارها، درها و پنجره ها می باشند. اگرچه پارامترهای این عناصر ممکن است تغییر نمایند اما هویت اصلی آنها حفظ می شود. یک دیوار وقتی عرضش زیاد می شود باز هم دیوار باقی می‌ماند نه چیز دیگر. با پیشرفت فرآیند طراحی پارامترهایی دیگری نیز ممکن است اضافه شود.

مقایسه اتوکد با رویت :  مدل رویت و کمک به تصمیمات طراحی

مدلسازی ساختمان در رویت  به طور قابل توجهی مباحث تصمیمات طراحی را توسعه داده، همکاری بین سیستم ها و رشته های مختلف را تسهیل نموده و تداخلات فضایی را قبل از ساخت شناسایی می کند. لحاظ کردن بحث “قابلیت ساخت”[1] در تصمیمات طراحی سازه و معماری این پتانسل را دارد که به تیم طراحی در تصمیم گیرهای هوشمند کمک نموده و بر روی کارایی و کیفیت کل پروژه تاثیر قابل ملاحظه ای داشته باشد.  مدلهای رویت میتواند پروژه هایی تحویل دهد که مسائل طراحی و ساخت با همکاری تمامی عوامل و به صورت یکپارچه بررسی شده و به نحوی انجام شود که برای مالک پروژه قابل درک باشد.

بنابراین مشخص می شود که مدل رویت  با فراهم نمودن یک دید غنی از مدل پارامتریک و المان های سازه، تجربه و درک کاربر را از ساخت واقعی را افزایش میدهد و اینکه چگونه المانهای سازه، معماری، تاسیات و … درست مثل آنچه می بایست در محل سایت نصب شوند، در مدل کنار یکدیگر قرار می گیرند.

جهت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش Revit و آشنایی با ابزارهای این نرم افزار قدرتمند به کتاب ” آموزش Revit برای مهندسین” مراجعه فرمائید.

مقایسه اتوکد با رویت

 در پایان باید به این نکته اشاره گردد که صنعت ساخت نسبت به صنایع دیگر همواره در مقابل تغییرات و تکنولوژی ها بسیار مقاوم بوده (علی الخصوص در ایران) و این یکی از دلایلی است که هنوز استفاده از نرم افزار Revit  همگانی نشده است. چنانکه متاسفانه حتی  برخی از موسسات آموزشی مشهور کشور نیز ضمن راهنمائی های غلط به کاربران استفاده و یادگیری  این نرم افزار توانمند و قدرتمند را برای مهندسین عمران، تاسیسات و … لازم نمی بینند.

 

 

جدول لیست قیمت انوع مصالح ساختمانی

استعلام قیمت کار ساختمانی 2