کاشی و سرامیک – راهنمای جامع

کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک – راهنمای جامع
4.07 (81.43%) 14 votes

در این مطلب سعی بر آنست تا ضمن معرفی کاشی و سرامیک ، تفاوت کاشی و سرامیک ، انواع کاشی و سرامیک ، و روش نصب کاشی و سرامیک مورد بررسی قرار کیرد

1- کاشی چیست

کاشی سنگی مصنوعی با ضخامت چند میلیمتر بوده که از دو بخش خشت زیرین و رویه لعابی تشکیل شده است. خشت زیرین از جنس خاک می باشد و رویه لعابی از شیشه و اکسیدهای فلزی و معدنی تشکیل می شود که مانند شیشه کاملا صاف و صیغلی می باشد.

کاشی در مرحله نازک کاری ساختمان و به منظور تزئین داخل و خارج ساختمان و همچنین حفظ بهداشت و جلوگیری از رطوبت در مکانهایی نظیر حمام، توالت، آشپزخانه ، آزمایشگاه ها و … کاربرد دارد. کیفیت کاشی باید به نحوی باشد که تغییرات ناگهانی درجه حرارت از ۱۰۰ تا ۲۰ درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل کرده و هیچگونه آثار ترک در بدنه و یا لعاب آن ظاهر نشود.

در تصاویر زیر نمونه هایی از کاشی میبد آمده است.

کاشی و سرامیک کاشی و کاشی

1-1 باند کاشی

باند کاشی قطعاتی هستند که با هدف ایجاد زیبایی بیشتر بین سرامیک و کاشی نصب می گردند و دارای طرحهای متنوع و زیبا می باشند.

باند کاشی

باند کاشی

2- سرامیک چیست

سرامیک‌ها عموماً از سه ماده اولیه خاک رس، فلدسپات‌ها و ماسه تهیه می‌شوند. به عبارتی سرامیک از مخلوط خاک رس با ماسه و فلدسپار در دمای زیاد تشکیل شده و به صورت توده ای شیشه مانند در می آیند که تقریبا گداز ناپذیر و غیر حلال و بسیار سخت هستند. در این ترکیب، خاک رس: موجب نرمی ‌و انعطاف و تشکیل ذرات بلوری سرامیک می‌شود ماسه قابلیت چین خوردن ، پس از خشک و گرم شدن و تشکیل ذرات بلوری سرامیک را کاهش می‌دهد و فلدسپار در کاهش دادن دمای پخت و تشکیل توده شیشه‌اى و چسباننده ذرات بلوری سرامیک موثر است.

سرامیک‌ها می‌توانند لعاب‌دار ( GL ) یا بدون لعاب ( UGL ) باشند. سرامیک‌ها در ابعاد متنوعی به اشکال مربع یا مستطیل ساخته می‌شوند و ضخامت آن‌ها متغیر است. همچنین سرامیک‌ها با اشکال و ابعاد مناسبی برای قرنیز و گوشه‌ها تهیه می‌شوند. از سرامیک‌های ضد اسید در کارخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها و باتری خانه‌ها استفاده می‌شود.

سرامیک

1-2  سرامیک پرسلان

پرسلان‌های ساخته‌شده از این روش به نام پرسلان‌های سخت ( hard-paste porcelain ) معروف‌اند. این پرسلان‌ها مخلوطی از کائولن و یک سنگ پرسلانی فلدسپاتیک هستند.

پرسلان ها با توجه به فرآیند تولید آن که از مواد طبیعی تحت فشار و دمای بالا صورت می پذیرد دارای خصوصیات منحصر به فردی نسبت به سرامیک معمولی می باشد. مقاومت های خمشی ، شیمیایی و  سایشی بالا و همچنین جذب آب بسیار پایین (در حدود صفر) از مهمترین ویژگیهای سرامیک های پرسلان می باشد.

در حال حاضر سرامیک های پرسلان یکی از انواع جدید سرامیک ها بوده که برای نما و کف گزینه بسیار مناسبی میباشد. پرسلان ها کاملا در برابر فشار و سرما و گرما و رطوبت مقاوم هستند.به از اینرو در محیط های باز و تحت فشار و سرما و گرما و رطوبت همانند نمای ساختمان ها ، کف حیاط ، کف پارکینگ  و دیوارهایی که نمکش دارند  مورد استفاده قرار می گیرد.

البته باید توجه داشت که جذب آب بسیار پایین سرامیک های پرسلان کاربرد آن را در ارتفاع بسیار سخت میبکند و نصب آنها نیازمند پیش بینی تمهیدات خاص می باشد.

palisades_mountainridge_pl2t13

3-2  سرامیک گرانیتی

فناوری تولید سرامیک گرانیتی با هدف ایجاد تحول در تولید انواع پوشش‌های کف و نمای ساختمان‌ها، حدود دو دهه پیش در اروپا، پایه گرفت و به‌سرعت در جهان متداول گردید. سرامیک گرانیتی از ترکیب خاک رس با ویژگی‌های مشخص و فاقد کربنات به‌خصوص کربنات کلسیم است و در طی مراحل پخت با افزودن رنگ‌دانه طرح و رنگ مطلوب به دست می‌آید. از آنجا که این محصول فاقد لعاب است برای شیشه‌ای و براق نمودن سطح نهایی آن را توسط سنگ‌ساب پولیش می‌دهند. کاشی‌های گرانیتی اگر کاملا با طرح ابر و بادی باشند، معمولاً کل بدنه رنگی است. طرح‌های رایج سرامیک گرانیتی عموماً فلفل نمکی، ( vein ) رگه‌ای و sparek ( قالب‌های رستیک ) است.

4-2  سرامیک‌های موزاییکی

سرامیک‌های موزاییکی نوعی سرامیک با قطعات ریز لعاب‌دار یا بدون لعاب هستند که در نقش‌ها و رنگ‌های متنوع و با ضخامت چند میلی‌متر ساخته‌شده و با ورقه‌ای از کاغذ کرافت چسب‌دار به‌ اندازه ۳۰۰×۶۰۰ میلی‌متر، پهلوی یکدیگر قرار داده‌شده‌اند. این سرامیک‌ها را روی بستری از ملات قرار داده و پس از گرفتن ملات روی آن را با آب خیس می‌کنند تا کاغذ آن جدا شود و سپس با دوغاب درز آن‌ها را پر می‌کنند. شکل این محصولات مربع، مستطیل، شش‌گوش، هشت‌گوش و… است.

سرامیک موزایکی

 

3 – تفاوت کاشی و سرامیک

کاشی به اقلامی گفته می شود که فقط برای کار بر روی دیوار است و  نمی توان به هیچ وجه از آن برای کف استفاده کرد زیرا استحکام لازم برای  کف را دارا نیست. کاشی و سرامیک دارای تفاوت های زیر میباشند:

  • بر طبق استاندارد ايران جذب آب کاشی 20- 12 در صد ولی جذب آب سراميك 6-3 در صد
  • استحكام خمش کاشی   KG/cm 2250می‌باشد و استحكام خمش سرامیک  KG/cm  2400 می‌باشد.  به عبارتی کاشی نسبت به سراميك كف دارای استحكام كمتر و مقاومت بر خراش كمتر میباشد.
  • با توجه به موارد فوق و مقاومت پایین کاشی در برابر فشار، گرما و سرما استفاده از کاشی فقط محدود به محیط های بسته و دیوار میباشد.
  • مقاومت سرامیک در برابر فشار ، سرما ، و رطوبت نسبت به کاشی بیشتر بوده ولی با این حال تنها نوع خاصی از سرامیک ها که اصطلاحا به آنها پرسلان گفته می شود را می توان در محیط های باز استفاده کرد.
  • کاربرد کاشی به دلیل جذب آب بالا در ارتفاع راحت تر از سرامیک میباشد.
  • جذب آب پایین و استحکام بالای سرامیک استفاده از آن را برای کف مناسب تر می باشد.

اگرچه کاشی نسبت به سرامیک دارای محدودیت هایی می باشد ولی کاشی های دیواری دارای طراحی های بسیار زیبا و تنوع بسیار بالایی نسبت به سرامیک ها هستند.

 

4- اجرای کاش  و سرامیک

1-4  روش اجرای سرامیک

ملات زیر سرامیک کف از سیمان و ماسه تشکیل می شود که عموما به نسبت 4 به یک می باشد یعنی 4 ماسه و 1 سیمان. اید توجه داشت که ملات زیر سرامیک کف نباید شل باشد. چرا  که موقع نصب کاشی کف، ضرباتی که با چکش روی کاشی می زنند باعث بلند شدگی سرامیک ها  میگردد. لازم به ذکر است لزوم اجرا ملات زیر کف محدود به مواردی است که زیرسازی وجود نداشه باشد و در مواردی نظیر بازسازی ها که سرامیک بر روی موزاییک، سنگ و … نصب می شود ، ملات زیر کف مورد نیاز نیست و سرامیک مستقیما بر روی آنه اجرا می شود.

جهت چسپاندن سرامیک بر روی زیرسازی قدیمی و یا ملات زیر سرامیک، از روش سنتی دوغاب ماسه سیمان، و یا چسب استفاده می گردد.

این چسب‌ها در دو نوع پودری و خمیری تولید می‌گردند.

چسب کاشی چسب کاشی چسب کاشی

1- چسب‌های پودری:

چسب های سرامیک پودری، از انواع ملات خشک   ( DryMix )است که بر پایه سیمان طراحی و تولید می شود که با توجه به پلیمرهای زیادی که در ساخت آن به کار رفته پس از مخلوط شدن با آب و خشک شدن، در برابر آب کاملا نفوذ ناپذیر است.

این محصولات بر اساس و پایه مواد معدنی و شیمیایی تولید می‌گردند و با استفاده از آنها می‌توان کاشی، سرامیک و سنگ را بر روی سطوح صاف، آجری، کاشی، موزائیک، سیمانی و سنگی نصب نمود، به‌دلیل نوع ترکیبات و فرآوری‌های صورت گرفته در زمان تولید پیشنهاد می‌گردد از به‌کار بردن چسب‌های پودری بر روی سطوح گچی خودداری شود.

مقدار مصرف این چسب ها 3 تا 5 کیلوگرم بر مترمربع با توجه به میزان صافی سطح می باشد.

 

2- چسب‌های خمیری:

این دسته از محصولات دارای خواص چسبندگی بیشتری نسبت به چسب پودری هستند و به‌واسطه داشتن ترکیب شیمیایی متفاوت نسبت به چسب پودری و دارا بودن پایه شیمیایی، از این محصول می‌توان علاوه‌بر استفاده روی سطوح سنگی، سرامیکی، کاشی، موزائیک، سیمانی و غیره بر روی سطوح گچی نیز قابل استفاده است. هم‌چنین به‌دلیل جذب آب بالای کاشی‌های دیوار و جهت جلوگیری از تغییر رنگ در سطح لعاب کاشی توصیه می‌گردد جهت نصب این محصولات از چسب خمیری استفاده گردد.

هم‌چنین در صورت نیاز به نصب در محل استخر، حمام، دستشوئی و محل‌های مرطوب می‌توان ضمن به‌کار بردن پرایمر یا چسب بتن به‌عنوان پوشش زیر کار از این نوع چسب جهت استحکام و هم‌چنین عایق نمودن محل از رطوبت استفاده نمود.

این چسب ها در برابر مواد نفتی، اسید و آب مقاوم هستند توجه داشته باشید که ابتدا سطح باید شاقول و تراز باشد و دیوار گچی، کاهگلی و خاکی باید قبلا با ملات سیمان اندود شده باشد.

نکته :

البته باید توجه داشت که هر چه ابعاد سرامیک های کف بزرگتر انتخاب گردد با توجه به ایجاد بند های کمتر ضمن حفظ زیبایی بیشتر، از ایجاد آلودگی و نفوذ و تجمع مواد خارجی جلوگیری می شود. ابعاد سرامیکه از 40*40 شروع شده و تا 120*120 نیز خواهد رسید.

اما کاشی ها و سرامیک هایی که در دیوار و یا کف آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند با توجه به طراحی داخلی ابعد متفاوتی خواهند داشت. به عنوان مثال در کف سرویش بهداشتی با توجه به لزوم شیب بندی استفاده از سرامیک با ابعاد بزرگ محدود می گردد.

 

fusion_price_list_promo_2016_08_25_14_57_599

تولیدکنندگان کاشی و سرامیک

از جمله تولید کنندگان کاشی و سرامیک در ایران عبارتند از :

کاشی و سرامیک تبریز

کاشی و سرامیک البرز

کاشی و سرامیک یزد

کاشی و سرامیک الوند

کاشی و سرامیک اصفهان

کاشی و سرامیک پاسارگاد