گرین وال – عایق آکوستیک بسیار موثر

گرین وال- عابق آکوستیک بسیار موثر

به این مطلب امتیاز دهید

Zaloa Azkorra یکی از مهندسین کشاورزی  دانشگاه UPV/EHU   باسک اسپانیا در حال مطالعه بر روی اثرات حرارتی و همچنین  آکوستیک گرین وال ها  به منظور استفاده از آنها در ساختمانها می باشند. نتایج این تحقیقات نشان داده که گرین والها تاثیر به سزایی در جذب سر و صدا داشته و می توانند به عنوان یک عایق آکوستیک عمل نمایند.

گرین والها از یک سری مدولهای گیاهی تشکیل شده که به داخل باکسهای پلی یورتان قرار می گیرند و آبیاری و تغذیه این گیاهان به کمک سیستم هایی انجام می شود که بسیار شبیه به سیستم های هیدروپانیک (آبکشتی) در گلخانه ها می باشد.

گرین وال

به منظور بررسی اثرات آکوستیک گرین والها، یک سری از آزمایشات مطابق  استانداردهای ISO انجام شد. بدین ترتیب که آزمایش جذب صدا در یک اتاق پژواک و با فرکانسهای مختلف انجام گردید. نتایج نشان داد که گرین والها هم در فرکانسهای پایین و هم در فرکانسهای بالا عملکرد بسیار خوبی دارند. این در حالیست دیگر مصالح مورد استفاده در ساختمانها تنها در یکی از فرکانسهای بالا یا پایین عملکرد مناسب دارند.

Zaloa Azkorra معتقد است زمانی که این گرین والها در داخل و خارج ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند می توانند از لحاظ حرارتی و اکوستیک تاثیر ات بسیار خوبی داشته باشند. اما یکی از مباحث مهم در این زمینه بحث هزینه گرین والها می باشد. گرین والها به غیر از تامین گیاهان، هزینه نگهداری زیادی دارند.

به گفته این محقق در حال حاضر آزمایشات دیگری بر روی این گرین والها در حال انجام است که مزایای انها از دیدگاه حرارتی و انرژی مورد بررسی قرار می گیرد. بنا بر این تحقیقات در آینده گرین والها علاوه بر ظاهر زیبای انها می توانند با ذخیره انرژی، جذب صدا، کنترل باران و کاهش الودگیها  در بهبود کیفیت زندگی شهروندان تاثیر به سزایی داشته باشد.

در ادامه به منظور آشنایی بیشتر با گرین وال ، ضمن معرفی آن انواع مختلف آن و نحوه ارای انها مورد بررسی قرار می یرد.

گرین وال چیست ؟

گرین وال یا دیوار سبز ديوار سبز فناوري نويني است كه امروزه جايگاه خود را به آرامي در شهر هاي معاصر و مترقي جهان پيدا ميكند. ديوار سبز به ديواري گفته ميشود كه به صورت سازه مستقل و يا بخشي از يك ساختمان با پوشش گياهي پوشانده شده باشد. ديوار هاي سبز دامنه وسيعي از فوايد زيست محيطي، اقتصادي و اجتماعي را در بر ميگيرند.

ديوارهاي سبز را ميتوان در مقياسهاي متفاوت، از خلق فضاهاي كوچك خصوصي مانند ديواره ي حياط ها و نماي بناهاي كوتاه مرتبه گرفته تا مقياس بزرگتر، سبز كردن نماي برج ها به كار برد .

ديوار هاي سبز انواع مختلف، و مشخصات و ويژگي هاي متفاوتي دارند كه با توجه به فاكتور هايي چون نوع ساختمان، ارتفاع، آب وهوا، نوع گياه، بودجه تعريف شده و غيره، براي پروژ هاي خاص انتخاب مي شود.

دو گروه اصلي ديوار سبز عبارتند از:

1- نماي سبز یا Green Facade

نماي سبز، نوعي ديوار سبز است كه در آن استراكچر ساده اي به صورت داربست به ديواره بنا متصل شده، به عنوان تكيه گاهي براي گياهان خزنده و بالا رونده عمل مي كند. نماهاي سبز ميتوانند به نماي ساختمان، نرده و ستونها تكيه كنند و يا خود به صورت ساختار مستقل احداث شوند. ساختار داربست نماي سبز مي تواند از جنس هاي مختلفي چون چوب، فلز، شبكه توري، سيم هاي كابلي و غيره باشد. در اين نوع ديوار سبز انواع بالا رونده ها در پاي ديوار و در زمين، و در صورت نبود امكان در گلدان كاشته شده، توسط داربستي كه بر روي ديوار نصب شده به طرف بالا هدايت مي شوند. در نوع پيچيده تر آن، گياهان مي توانند در فلاور باكس هايي در فواصل بالكن ها، پشت بام و برروي نماي ساختمان نيز تكرار شوند.

در این روش از سیستم های مختلف استفاده می شود:

1-1  سيستم پانل هاي شبكه اي مدولار : پانل هاي مشبك، به صورت مدولار در كنار هم قرار گرفته، مي توانند سطح بزرگي را بپوشانند. به اين پانل ها همچنين مي توان فرم داد تا اشكال و منحنيهاي مورد نظر را شكل دهند.

 

گرین وال

2-1 سيستم هاي كابلي و شبكه توري سيمي : سيستم هاي كابلي و شبكه توري، يا به تنهايي و يا به صورت تلفيقي براي ايجاد نماي سبز به كار مي روند .

شبكه هاي سيمي اغلب براي نگهداري از گياهاني كه رشدي آهسته داشته، و به پشتيباني بيشتري نياز دارند، کاربرد دارند.

سيستم كابلي از يك سري توپي، غالبا از جنس فولاد ضدزنگ تشكيل شده، كه قابليت عبور کابلها  و كشش و انقباض آنها از ميان يكديگر را جهت شكل گيري شبكه مورد نظر فراهم كرده، تكيه گاه و حامل گياه مورد نظر مي باشد.

گرین وال

 

2- دیوار زنده یا Living wall

ديوار هاي زنده، تركيبي از پانل هايي با پوشش گياهي از پيش كاشته شده اند، كه به صورت عمودي و توسط سيستم استراكچر سبكي، با فاصله به نماي ساختمان نصب شده، و يا به صورت مستقل خود ايستا مي باشند. از ديوار ه اي زنده همچنين مي توان در فضاهاي داخلي ساختمان استفاده كرد. ديوار هاي زنده، بسته به كارخانه توليد كننده آن ، جنس صفحات و نوع بيروني و يا داخلي آن، جزييات اجرايي متفاوتي دارند.

گرین وال

لازم به ذکر است استفاده از ظرفيت نماي ساختمان و بامهابراي ايجاد فضاي سبز، همگام با جامعه جهاني مورد توجه شهرداري تهران نيـز قرار گرفته است و دستورالعمل کاربردی اجرای دیوار سبز بر بدنه ساختمانها را می توانید دانلود نمائید.

 

fusion_price_list_promo_2016_08_25_14_57_599

جدول لیست قیمت انوع مصالح ساختمانی

استعلام قیمت کار ساختمانی 2

 

 

مراجع: دستورالعمل کاربردی اجرای دیوار سبز بر بدنه ساختمانها