گنبد بتنی باد شونده (The inflatable concrete dome)

گنبد بتنی باد شونده (The inflatable concrete dome)

گنبد بتنی باد شونده (The inflatable concrete dome)
4.25 (85%) 4 votes

گنبد بتنی باد شونده (The inflatable concrete dome) از چندین قطعه تشکیل شده که بین آنها فضاهای گوه شکلی تعبیه شده به گونه ای که پس از خم شدن صفحه، بخشهای بتنی کاملا با یکدیگر درگیر شوند. به محض اینکه بتن صفحه سخت شد، بالشتک زیر صفحه باد می شود.

امروزه  سازه های پوسته ای بزرگ از بتن یا سنگ کمتر و یا مصالح سبک تر ساخته می شود که دلیل اصلی آن نیاز به سازه های نگهدارنده بزرگ و پر هزینه می باشد.

اما در دانشگاه وین، یک روش کاملا جدید ابداع شده که در آن  هیچگونه سازه ای خاص برای نگهداری اینگونه سازه ها استفاده نمی شود: بدین ترتیب که ابتدا دال بتنی تخت بر روی سظح زمین سخت شده و سپس توسط بالشتک هایی که در زیر آن از قبل قرار داده شده بود باد می شود. بنابراین صفحه بتنی خم شده و به سرعت به شکل یک سازه پایدار در می آید. با این روش حتی تالارهای بزرگ نیز می تواند ساخته شود. در دانشگاه وین یک نمونه آزمایشی از این سازه ساخته شده است.

گنبد بتنی باد شونده (The inflatable concrete dome) در این طرح ابتدا صفحه بتنی با استفاده از استانداردهای بتن ساخته شد، که البته رعایت ابعاد هندسی در این مرحله بسیار اهمیت دارد. این صفحه بتنی از چندین قطعه تشکیل شده که بین آنها فضاهای گوه شکلی تعبیه شده به گونه ای که پس از خم شدن صفحه، بخشهای بتنی کاملا با یکدیگر درگیر شوند. به محض اینکه بتن صفحه سخت شد، بالشتک زیر صفحه باد می شود. این بالشتک از دو لایه پلاستیک که به هم متصل شده تشکیل شده است. همزمان یک کابل فلزی نیز در اطراف صفحه بتنی قرار داده شده و سبب شده که پس از باد کردن، بخش مرکزی گنبد بالا رفته و از سطح بیرونی به هم فشار وارد کنند.

برای اینکه این اطمینان ایجاد شود که کلیه بخشها به صورت متقارن حرکت می کنند، بخشها به وسیله تیرهایی به هم متصل می شوند. در این آزمایش کل عملیات حدود دو ساعت طول کشیده و ارتفاع  نهایی سازه 2.9 متر بود. اگر کلیه ابعاد و شکلها درست باشد، هر بخش در جای خود دیگر بخشها را نگه داشته و در نهایت سازه کاملا پایدار خواهد بود.

این گروه اظهار دارد که هدف آنها از ابداع این روش تنها سازه های ساده و متقارن نیست  بلکه با استفاده از این تکنولوژی می توان به راحتی سازه های با اشکال پیچیده  تولید کرد و قطعا در معماری معاصر روشی کارآمد خواهد بود. همچنین آنها معتقدند که این روش منجر به صرفه جویی در منابع و زمان شده و حدود 50% کاهش هزینه ساخت را به دنبال دارد.

Johann Kollegger یکی از اعضا این گروه می گوید که تولید پوسته هایی با قطر 50 متر مشکلی ندارد اما مشکل زمانی است که اشکال پیچیده با قطرهای کوچک نیاز باشد. آنها نمونه هایی گوناگونی را مورد آزمایش قرار دادند که منحنی هایی با شعاع فقط 3 متر تاکنون عملی شده است.

گنبد بتنی باد شونده (The inflatable concrete dome)

این گروه امیدوارند که این روش به زودی جای خود را صنعت ساخت پیدا کند. در این میان راه آهن اتریش از این روش استقبال کرده و قرار است یکی از پروژه های خود را بر مبنای این تکنولوژی طراحی نماید.

 

 

جدول لیست قیمت انوع فرآورده های ساختمانی

استعلام قیمت کار ساختمانی 2